Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 100939 от 20.08.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 58024/2024
Вид
Разпореждане № 100939
Подписан
20.08.2026
В сила
20.08.2026
Състав
МИХАИЛ ДРАГОМИРОВ ДРАГНЕВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 100939 гр. София, 20.08.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 57 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети август през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: МИХАИЛ ДР. ДРАГНЕВ като разгледа докладваното от МИХАИЛ ДР. ДРАГНЕВ Гражданско дело № 20241110158024 по описа за 2024 година

При извършената проверка по реда на чл. 129 ГПК, вр. чл. 128 ГПК съдът е констатирал нередовност на исковата молба, предвид на което с Разпореждане № 18744 от 09.02.2026г. е дал указания за отстраняването им в едноседмичен срок от получаване на съобщението. Съдът е указал и последиците от неизпълнението на указанията в цялост и в срок – исковата молба ще бъде върната.

С молба от 26.05.2026г. е поскана правна помощ. С Разпореждане № 80140 от 01.07.2026г. са дадени указания за депозиране на декларация за имуществено състояние и подкрепящи я писмени доказателства в едноседмичен срок от получаване на съобщението.

Съдът е указал и последиците от неизпълнението на указанията в цялост и в срок – молбата за правна помощ ще бъде върната.

Съобщението с указанията на съда е надлежно връчено на 28.07.2026г. В рамките на срока, изтекъл на 04.08.2026г., и до настоящия момент ищецът не е изпълнил дадените му указания. Ето защо и на осн. чл. 129, ал. 3 ГПК молбата за правна помощ и исковата молба следва да бъдат върнати.

Съгласно константната съдебна практика съдът не дължи допълнителни указания, при условие, че първоначално дадените са ясни - Определение № 8 от 08.01.2010г. по ч.гр.д. № 755/2009г., г.к., ІІІ г.о. на ВКС, Определение № 630 от 09.12.2010г. по ч.гр.д. № 433/2010г.,г.к., ІІІ г.о. на ВКС; Определение № 621 от 02.11.2010г. по ч.гр.д. № 600/2010г., г.к., ІV г.о. на ВКС.

Мотивиран от горното на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, съдът, РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА молбата за правна помощ вх. № 166683/26.05.2026г., поради неотстраняване в срок на нередовности.

ВРЪЩА искова молба вх. № 307210/01.10.2024г., поради неотстраняване в срок на нередовности.

ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението подлежи на обжалване пред СГС в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

1

Да се връчи препис на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2