Решение № 432 от 16.10.2020, Районен съд - Смолян
- Съд
- Районен съд - Смолян
- Дело
- Административно наказателно дело 362/2020
- Вид
- Решение № 432
- Подписан
- 16.10.2020
- В сила
- 07.11.2020
- Състав
- Петър Маргаритов
Цитирани разпоредби
- чл. 104а · Закон за автомобилните превози
- чл. 105 ал.1 · Закон за автомобилните превози
- чл. 10 ал.1 · Закон за автомобилните превози
- чл. 10, ал. 2 · Закон за автомобилните превози
- чл. 62 ал.5 · Кодекс на труда
- чл. 9 ал.4 · Наредба № 11 от 31 октомври 2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари
Личните данни в текста са заличени.
РЕШЕНИЕ
Номер *** г.Град Смолян
В ИМЕТО НА НАРОДА
Районен съд – Смолян
На 17.09.2020 година в публично заседание в следния състав:
Председател:***
Секретар:*** като разгледа докладваното от *** Административно наказателно дело № 20205440200362 по описа за 2020 година
Настоящото производство се развива по реда на чл.59 и следващи от ЗАНН.
Образувано е по жалба на *** срещу наказателно постановление №36- /11.06.2020г издадено от ***-и.д Директор на ***, с което е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева на основание чл. 105 ал.1 от Закона за автомобилните превози.В жалбата е посочено , че постановлението е незаконосъобразно като за едно и също нарушение са съставени два акта, като жалбоподателят върнал първия екземпляр на акта.Твърди се , че неправилно е посочено времето на нарушението, като не ставало ясно кога е прекратено тр.правоотношение с ръководителя ***.
В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адв.*** , като същата поддържа жалбата и не пледира разноски.
Въззиваемият не изпраща представител в съдебно заседание.
След като се запозна с приобщените доказателства ,съдът намира за установено от фактическа страна следното:
Дружеството жалбоподател притежава издаден лиценз на Общността за международен превоз на пътници с номер ***/15.05.2027г.
На 07.05.2020г е подадено заявление от превозвача до *** като е поискано вписване на промени , касаещи промяната на ръководителя на транспортната дейност на превозвача.Към заявлението било представено уведомление по чл. 62 ал.5 от КТ, касаещо ръководителя ан 1 транспортната дейност *** .
Подаденото заявление било обработено ,като свидетелите *** и ***/служители на ***/ извършили проверка на заявените обстоятелства.В хода на проверката е установено , че превозвачът не е изпълнил задължението да впише настъпилите промени, касаещи ръководителя ан транспортната дейност в регламентирания 30 дневен срок .В тази връзка е съставен АУАН *** срещу *** като е предявено извършено административно нарушение по чл. 10 ал.1 от ЗАП.Поради допуснати технически грешки и неправилна квалификация на деянията била издадена резолюция за прекратяване на административно наказателната преписка на 07.07.2020г, образувана въз основа на АУАН от 07.05.2020г .
На 28.05.2020г свидетелят *** съставил нов АУАН срещу ***.С акта е предявено извършено административно нарушение по чл 9 ал.4 от от Наредба № ***г на МТС.В акта е посочено, че при настъпили промени в обстоятелствата, удостоверени с документите по чл. 8 от посочената Наредба, превозвачът не е спазил 30 дневния срок от тяхното настъпване да уведоми ***- за отразяване на промяната в лиценза на Общността .В акта е посочено, че от представената справка по чл. 62 ал.5 от КТ от 05.12.2019г ръководителят на транспортната дейност *** е с прекратени трудови взаимоотношения с превозвача и фирмата не е изпълнила задължението си да уведоми *** в посочения срок до 00ч на 06.01.2020г .
Срещу съставения акт е подадено писмено възражение, като е посочено , че за същото нарушение е съставен друг акт, който бил върнат обратно и след това са съставени други два акта.Посочено е, че не е спазен предвидения тримесечен срок за съставянето на акта.
Въз основа на съставения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление на 11.06.2020г, като наказващият орган възприел изложената в акта фактическа и правна обстановка и наложил им.санкция от 200 лева на основание чл. 105 ал.1 от ЗАП.
По делото не е спорно, че превозвачът не е спазил предвидения 30 дневен срок за вписване на промените , касаещи издадения лиценз на превозвача.
Ръководителят на транспортната дейност *** е с прекратен трудов договор на 05.12.2019г , като превозвачът е бил длъжен да уведоми *** като подаване съответното заявление по образец за вписване на това обстоятелство . Заявлението е следвало да се подаде до 04.01.2020г вкл, като срокът за вписване на промените не е едномесечен , а 30 дневен.
Предвид на това, че 04.01.2020г е неработен ден/събота/, заявлението е следвало да се подаде до 06.01.2020г вкл. Заявлението е подадено от превозвача със закъснение през месец май 2020г.
2
Горната фактическа обстановка не е спорна , като в подкрепа на същата са приобщените писмени и гласни доказателства .
Правни изводи:
Жалбата е процесуално допустима , като разгледана по същество е основателна, предвид на следното:
Разпоредбата чл. 9 ал.4 от Наредба № 11/31.10.2002г на МТС предвижда, че при настъпване на промени в обстоятелствата, удостоверени с документите по чл. 8, извън случаите по чл. 10, ал. 2 от ЗАП, лицето по чл. 2, ал. 1 е длъжно в 30-дневен срок да подаде заявление по образец (приложение № 11б).Във въпросното приложение 11б е предвидено задължението на превозвача да впише настъпилата промяна , касаеща промяната на ръководителя на транспортната дейност.
В разпоредбата на чл. 8 от посочената наредба са предвидени документите , които придружават подаденото заявление за издаване на лиценз като към тези документи спадат свидетелството за съдимост на ръководителя на транспортната дейност и удостоверението за професионална компетентност , издадено спрямо това лице.
В разпоредбата на чл. 104а от Закона за автомобилните превози е предвидено, че на превозвач, който не подаде заявление в 30-дневен срок от настъпването на промени в обстоятелствата, вписани в лиценза за Общността, за отразяването им извън случаите по чл. 10, ал. 2, се наказва с имуществена санкция в размер 1000 лв.
В разпоредбата на чл. 105 ал.1 от Закона за автомобилните превози е предвидено , че за нарушения на този закон и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, за които не е предвидено друго наказание, се налага наказание глоба или имуществена санкция 200 лв.
По делото се установи, че трудовите правоотношения на превозвача с ръководителя на транспортната дейност *** са прекратени на 05.12.2019г, като превозвачът е бил длъжен да подаде съответното заявление /образец 11б/ в регламентирания 30 дневен срок и да впише настъпилата промяна. Срокът за подаване на заявлението е изтекъл на 06.01.2020г и заявлението не е подадено в регламентирания срок Поради изложеното превозвачът е извършил състав на административно нарушение по чл. 9 ал.4 от Наредба № 11 от 31.10.2002 г. за международен автомобилен превоз на пътници и товари.Нарушението е извършено на 07.01.2020г-първият ден след изтичането на регламентирания тридесетдневен срок за подаване на заявлението.
В конкретния случай санкцията е следвало да се наложи по реда на чл.
3
105ал.1 от ЗАП, а не по реда на чл. 104а от Закона за автомобилните превози.Санкционната норма на чл. 104а от ЗАП се прилага за неспазване на задължението за заявяване на промени по вписани обстоятелства в лиценза, като тези обстоятелства са посочени в приложение 10 и 10а от Наредба № 11 от 31.10.2002г.В образеца на лиценза не е предвидено задължение за вписване на име на ръководител на транспортна дейност на превозвача.
При извършения служебен преглед съдът намира, че в хода на образуваното АНП са допуснати съществени процесуални нарушения обуславящи отмяната на постановлението, а именно:
Неправилно в АУАН и НП е посочено времето на извършеното нарушение. В АУАН и НП е посочено ,че превозвачът не е изпълнил задължението си да уведоми *** в срок до 00ч на
06.01.2020г.Заявлението е следвало да се подаде до 23,59ч на 06.01.2020г като неправилно е посочено времето на извършеното нарушение.
В АУАН и НП не е посочено кога точно е прекратено трудовото правоотношение с ръководителя ***. Цитирана е справка по чл. 62 ал.5 от КТ , като само от това не може да се направи извод, кога точно е прекратено трудовото правоотношение .
Актосъставителят е нямал право да съставя втори АУАН на 28.05.2020г.
За същото деяние е имало издаден друг акт от 07.05.2020г , като образуваното АНП по този акт е прекратено с резолюция на 07.07.2020г.Наказващият орган също не е имал право да издаде обжалваното наказателно постановление на 11.06.2020г , тъй като АНП по съставения първи АУАН от 07.05.2020г не е било прекратено към този момент.
При това положение е нарушена разпоредбата на чл. 24 ал.1 т.6 от НПК . Последната норма сочи, че не се образува наказателно производство, а образуваното се прекратява, когато спрямо същото лице и за същото престъпление/деяние/ има незавършено производство.
Поради изложеното следва да се отмени постановлението като съдът РЕШИ:
РЕШИ:
ОТМЕНЯ наказателно постановление №36-/11.06.2020г издадено от ***- 4 и.д Директор на ***, с което на „***“ *** ,ЕИК *** е наложена имуществена санкция в размер на 200 лева на основание чл. 105 ал.1 от Закона за автомобилните превози.
ДА СЕ ВРЪЧИ решението на страните , като същото подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок, считано от връчването му пред АС-Смолян.
Съдия при Районен съд – Смолян: _______________________ 5