Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 254 от 22.01.2020, Районен съд - Добрич

Съд
Районен съд - Добрич
Дело
Гражданско дело 114/2020
Вид
Определение № 254
Подписан
22.01.2020
В сила
11.02.2020
Състав
СТЕЛА ИВАНОВА ТОНЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 422 · Граждански процесуален кодекс

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№

22.01.2020 година , град Добрич

ДОБРИЧКИ РАЙОНЕН СЪД , XIV състав, на двадесет и втори януари през две хиляди и двадесета година в закрито заседание в следния състав :

Председател

: СТЕЛА ТОНЕВА при секретар ……………. като разгледа докладваното от районния съдия гр.д. №114 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството по гражданско дело

№ 114/2020 г. по описа на Добрички районен съд е образувано по искова молба от „Агенция за контрол на просрочени задължения” ЕООД с ЕИК ********* срещу Ж.Д.Ж. с ЕГН ********** , с която е предявен иск по реда на чл. 422 от ГПК за установяване на вземане по заповед за изпълнение на парично задължение по чл.

410 от ГПК с № 2086/22.11.2019 г. за сумите : -403.70 лева –общ размер на задължения по издадени фактури за предоставени за продажба козметични продукти , ведно със законната лихва от подаване на заявлението до окончателното изплащане ; - 32.27 лева – обезщетение за забава .

След справка с книжата по ч. гр.д. № 4221/2019 г. по описа на Добрички районен съд ,съдът констатира следното :

В двуседмичен срок от връчване на заповедта за изпълнение е депозирано възражение от дължинка с вх. № 24255/27.11.2019 г.

С разпореждане от 28.11.2019 г. на заявителя е даден едномесечен срок за предявяване на иск за установяване на вземането по заповедта за изпълнение .

Съобщението за горното , ведно с разпореждането е връчено на заявителя на 12.12.2019 г.

Даденият едномесечен срок е изтекъл на 13.01.2020 г. / 12 януари 2020 г. е неприсъствен ден и срокът изтича в следващия присъствен ден / .

Исковата молба по настоящото гражданско дело , с която е предявен установителния иск, е депозирана по пощата.Датата на пощенското клеймо е

14.01.2020 г. –след изтичане на дадения едномесечен срок на 13.01.2020 г.

Горното налага извода за недопустимост на предявения установитлен иск по настоящото дело и същият подлежи на прекратяване .

Предвид горното , съдът

О

П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА поради недопустимост на иска производството по гр.д. №114/2020 г. по описа на Добрички районен съд , образувано по предявения от „Агенция за контрол на просрочени задължения” ЕООД с ЕИК ********* срещу Ж.Д.Ж. с ЕГН ********** иск по реда на чл. 422 от ГПК за установяване на вземане по заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК с № 2086/22.11.2019 г. за сумите : -403.70 лева –общ размер на задължения по издадени фактури за предоставени за продажба козметични продукти , ведно със законната лихва от подаване на заявлението до окончателното изплащане ; - 32.27 лева – обезщетение за забава .

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването му на ищеца .

РАЙОНЕН

СЪДИЯ :