Определение № 1387 от 18.09.2020, Административен съд - Пазарджик
- Съд
- Административен съд - Пазарджик
- Дело
- Касационно административно наказателно дело 975/2020
- Вид
- Определение № 1387
- Подписан
- 18.09.2020
- Състав
- ДЕСИСЛАВА ДИМИТРОВА КРИВИРАЛЧЕВА, СВЕТОМИР ВИТКОВ БАБАКОВ, ГЕОРГИ ГОСПОДИНОВ ПЕТРОВ
Цитирани разпоредби
- чл. 208 и сл. · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 211, ал. 1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 63, ал. 1, изр. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
О П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
№ 1387/18.9.2020г. гр. Пазарджик,
Административен съд – Пазарджик – ХІ - състав, в закрито съдебно заседание на осемнадесети септември, две хиляди и двадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ДЕСИСЛАВА
КРИВИРАЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ:
1. ГЕОРГИ ПЕТРОВ
2. СВЕТОМИР
БАБАКОВ при секретар и с участието на прокурора изслуша докладваното от съдия
ДЕСИСЛАВА
КРИВИРАЛЧЕВА по к.н.а.х. дело № 975 по описа на съда за 2020 г.
Производството е по реда на чл. 63, ал.
1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК. Делото е образувано по касационната жалба на Комисия за защита на потребителите РД за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора против решение № 421/13.07.2020 г., постановено по н.а.х. дело № 299/2020 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.
С оспореното решение е отменено наказателно постановление № К-0048206 от 27.01.2020 г. на Комисия за защита на потребителите РД за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора, с което на „Луксор Ей Ем Джи“ ЕООД, ЕИК *********, гр. Пазарджик, ул. „****“ № **, ет. *, ап. *, представлявано от В. Г. Д., на основание чл. 208 от Закона за туризма е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лева.
След извършена служебна проверка за редовността на касационната жалба, съдът констатира, че същата е подадена след срока по чл. 211, ал. 1 от АПК. Съобщението за изготвеното решение на Районен съд гр. Пазарджик е редовно връчено на Комисия за защита на потребителите РД за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора, чрез М.
Т. – мл. специалист на 24.07.2020 г. Законоустановеният срок за обжалване започва да тече от деня следващ получаването му, а именно от 25.07.2020 г. и изтича на 07.08.2020 г. – присъствен ден. Касационната жалба е входирана в Районен съд гр. Пазарджик с вх. № 14746/11.08.2020 г. (пощенско клеймо на 10.08.2020 г.), като същата е подадена след 14 - дневния законоустановен срок за обжалване.
Следва да се отбележи, че съдът е дал възможност на касатора в 7 (седем) дневен срок да представи по делото писмени доказателства за обстоятелството дали жалбата е подадена в законоустановения срок. По делото е постъпила молба с вх. № 6228/17.09.2020 г., подадена от юрисконсулт Е. Б към която представя писмени доказателства удостоверяващи изпращането на жалбата по пощата. Представено е и заверено копие от полученото обявление за изготвено решение, в което в левия горен ъгъл е отбелязана дата 27.07.2020 г. Това вероятно е дата, отбелязана от получилият съобщението мл. специалист М. Т, но съдът намира, че това не е датата на уведомяване на касатора за изготвеното решение. По делото на районния съд е приложена разписка (отрязък от изготвеното обявление за изготвено решение), в която ясно и четливо връчителят – Ю. Н. при ПОС е отбелязал дата на връчване – 24.07.2020г. и получател М. Т. – мл. специалист.
Връчването е редовно оформено с подпис на връчител и получател.
Предвид на гореизложеното, касационният състав на съда, намира жалбата за недопустима като просрочена, като ще следва същата да се остави без разглеждане, а производството по делото да се прекрати. Срокът за обжалване е преклузивен и с изчитането му правото на жалба се погасява.
По изложените съображения, Административен съд гр. Пазарджик – ХІ - състав,
О П Р Е Д Е Л
И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на Комисия за защита на потребителите РД за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора против решение № 421/13.07.2020 г., постановено по н.а.х. дело № 299/2020 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.
ПРЕКРАТЯВА производството по к.н.а.х. дело № 975/2020 г. по описа на Административен съд гр. Пазарджик.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7 - дневен срок от съобщаването му на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
/п/
ЧЛЕНОВЕ:
1./п/
2./п/