Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 22629 от 22.10.2026, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно частно гражданско дело 10827/2026
Вид
Определение № 22629
Подписан
22.10.2026
В сила
22.10.2026
Състав
Албена Ботева, Зорница Ангелова Езекиева, Екатерина Стоева

Цитирани разпоредби

  • чл.248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.60 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 22629 гр. София, 22.10.2026 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-I-А, в закрито заседание на двадесет и втори октомври през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Албена Ботева

Членове:

Екатерина Стоева

Зорница Анг. Езекиева като разгледа докладваното от Зорница Анг. Езекиева Въззивно частно гражданско дело № 20261100510827 по описа за 2026 година Производството е по чл.274 ГПК.

С частна жалба №111023/7.4.2026г. „Пи Джей Енерджи“ ООД обжалва разпореждане № 34069/16.3.2026г. по гр.д.№ 66597/2024г. , с което, в производство по чл.248 ГПК съдът е изменил решението си, като е допълнил е върната въззивната му жалба.

Противната страна, получила препис от жалбата, не е подала становище.

Софийски градски съд, намира следното.

С разпореждане № 12290/27.1.2026г., съдът е върнал въззивна жалба № 16360/20.1.2026г. В разпореждането е посочено, че същото подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му. Това разпореждане, видно от лист 45 от делото на СРС, е било връчено на жалбоподателя на 3.2.2026г. Към призовката е приложено пълномощно, като в съобщението е поосчено, че преписът е връчен в СРС.

От друго дело е изпратена, подвързана погрешно частна жалба № 42988/11.2.2026г., в която е посочено, че се обжалва разпореждане № 12290/27.1.2026г.

С разпореждане № 34069/16.3.2026г., предмет на частната жалба, съдът е приел същата за просрочена.

Обжалваното разпореждане е правилно.

С разпоредбата на чл.60 ГПК ясно е указано как се броят сроковете. Единствено срокът, който се брои в дни, съгласно ал.5 на разпоредбата, се брои от деня, следващ деня, от който тече срока – тази разпоредба е изрична. Ето защо, в останалите случаи – седмични / ал.4/, месечни / ал.3 и годишни /ал.2/, срокът тече от връчването, а не от следващия ден.

Преписът е връчен на 3.2.2026г. Ясно в разпореждането е посочено, че същото подлежи на обжалване в едноседмичен срок / а не двуседмичен, както е посочил въззивникът в частната жалба/. Срокът е изтекъл на 10.2.2026г., работен ден, ето защо, 1 подадената на регистратура жалба на 11.2.2026г., действително е просрочена и правилно е върната от СРС.

Поради изложеното, жалбата следва да се отхвърли.

Така мотивиран, съдът,

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частна жалба № 111023/7.4.2026г. на „Пи Джей

Енерджи“ ООД против разпореждане № 34069/16.3.2026г. по гр.д.№ 66597/2024г.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2