Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 13.05.2021, Административен съд - Габрово

Съд
Административен съд - Габрово
Дело
92/2021
Подписан
13.05.2021

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 398 гр.Габрово, 13.05.2021 година

В

ИМЕТО НА НАРОДА

ГАБРОВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ............... колегия в закрито разпоредително заседание на тринадесети май ................. през две хиляди двадесет и първа година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ГАЛИН

КОСЕВ при секретаря ................. и в присъствието на прокурора ................ като разгледа докладваното от съдия КОСЕВ АДМ. Д. № 92 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е на осн. чл. 27, ал.

4 от ЗУСЕСИФ.

Депозирана е жалба от Р.М.Б. *** против Решение за прекратяване на производството по оценка на проектно предложение №03-РД/531 от 16.02.2021г. на Изпълнителен директор на ДФ Земеделие с искане за неговата отмяна. В жалбата се съдържат оплаквания относно незаконосъобразността на оспорения административен акт поради това че неправилно било преценено от административния орган, че депозираното проектно предложене от кандидата не отговаря на изискванията по т. 2.2 от раздел 11.1 на Критерии за допустимост на кандидатите от условията за кандидатстване по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитие на малки стопанства“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ от ПРСР 2014-2020. Твърди се също, че обжалваното Решение било издадено в противоречие на материалния закон и не съответствало с целта на закона. В подкрепа на тези доводи оспорващия излага подробни мотиви.

Претендира се въз основа на изложеното отмяна на оспореното Решение на изп. директор на ДФ Земеделие.

Настоящият състав на

Административен съд Габрово приема, че жалбата на Р.Б. *** е подадена извън законоустановения срок, като намира същата за недопустима по следните съображения :

Р.М.Б. е депозирал в

ДФ Земеделие бизнес план и проектно предложение с регистрационен №BG06RDNP001-6.007- 2191 в ИСУН в Процедура чрез подбор№BG06RDNP001-6.007 по подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитие на малки стопанства“ от мярка 6 „Развитие на стопанства и предприятия“ от ПРСР 2014-2020. Констатирайки нередности по така подаденото предложение административният орган- Председател на оценителна комисия по Заповед №03-РД/1445/10.06.2020г. е уводомил Р.Б. за същите с Уведомително писмо, като му е предоставил възможност да представи отговор и представи доказателства в подкрепа на становището си. Р.Б. е представил Отговор и писмени доказателства, които не са възприети от Оценителната комисия, в резултат на което е постановено и изпратено на кандидата Уведомително писмо за недопускане до техническа и финансова оценка на проектното предложение №01-6500/381 от 21.01.2020г. Постановено е и процесното Решение за прекратяване на производството по оценка на проектно предложение №03-РД/531 от 16.02.2021г. на Изпълнителен директор на ДФ Земеделие.

Р.Б. е оспорил същото като е депозирал жалбата си в АС Габрово на 14.04.2021г. видно от поставено пощенско клеймо на плика, с който е получена същата в деловодството на АС Габрово.

Съгласно чл. 26, ал. 1 от ЗУСЕСИФ Ръководителят на управляващия орган на програмата, съответно на водещата програма утвърждава за всяка процедура насоки и/или друг документ, определящи условията за кандидатстване и условията за изпълнение на одобрените проекти.

Документите трябва да са съобразени и с изискванията на чл. 59, ал. 2.

Според разпоредбата на чл. 26, ал. 4 от ЗУСЕСИФ Проектите на документи по ал. 1, при процедура чрез подбор, се публикуват на интернет страницата на съответната програма и в ИСУН преди внасянето им за утвърждаване. Управляващият орган осигурява на заинтересованите лица възможност за писмени възражения и предложения в разумен срок, който не може да бъде по-кратък от една седмица. За неуредените въпроси, свързани с общественото обсъждане, се прилага глава пета, раздел ІІ от Административнопроцесуалния кодекс.

По делото липсват данни, че утвърдените Условия за кандидатстване по процедурата по посочените мярка 4 „Развитие на стопанства и предприятия“ подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ по ПРСР 2014-2020, утвърдено от РУО на ОП

ПРСР

2014- 2020, неразделна част от насоките, определящи условията за кандидатстване и условията за изпълнение на одобрените проекти по чл. 26, ал. 1 от ЗУСЕСИФ да са изменени по надлежния ред. Последните като общ административен акт, са влезли в законна сила.

Съгласно разпоредбата на чл. 23 от Условията за кандидатстване „Начин на подаване на проектни предложения/канцепциите за проектни предложения“, т. 7 и т. 8 предвиждат, че кореспонденцията и уведомленията във връзка с проектните пледложения се осъществяват през ИСУН 2020 чрез електгронния профил на кандидата и че за дата на получаване на кореспонденцията и уведомленията се счита датата на изпращането им чрез ИСУН 2020. Сроковете започват да текат за кандидатите/бенефициентите от изпращането на съответния документ/акт и уведомление от оценителната комисия в ИСУН. В така утвърдените Условия е указано също кандидатите да разполагат винаги с достъп да емейл адреса, към който е асоцииран профила в ИСУН 2020. От така одобрените условия става ясно, че сроковете за обжалване на постановени актове, подлежащи на контрол, включителн съдебен такъв започват да текат от момента на изпращане на кореспонденцията в ИСУН 2020. Този специален ред е установен съобразно делегираните правомощия по чл. 26 от ЗУСЕСИФ на УО на съответната ОП и дерогира общите правила за срокове за обжалване и получаване на съобщения съгласно ГПК и АПК.

В конкретния случай обжалвания администартивен акт е Решение за прекратяване на производството по оценка на проектно предложение №03-РД/531 от 16.02.2021г. на Изпълнителен директор на ДФ Земеделие. Същият е изпратен до кандидата Р.Б. в ИСУН 2020 на 17.02.2021г., като срока за обжалване изтича на 24.02.2021г. В така установения срок за обжалване кандидата Р.Б. не е подал жалба пред административния орган или пред АС Габрово. В тази насока с Разпореждане №317/19.04.2021г. по делото на жалбоподателя Б. са дадени указания, включително да представи доказателства че така заявеното оспорване е в законоустановения срок. Такива не са представени от Р.Б. по делото.

От представените по административната преписка писмени доказателства- справка от ИСУН 2020 разпечетана на хартиен носител е видно, че Р.Б. е отворил емейла/узнал за Решението на Изп. дилектор на ДФ Земеделие на 07.04.2021г., т.е. след изтичане на установения срок за неговото оспорване пред съд. В тази насока пр. представител на административния орган, ответник по делото е изложил подробни мотиви, съгласно които оспорването на Р.Б. е просрочено, които се споделят от настоящия съдебен състав.

Изложеното налага извода и мотивира настоящия съдебен състав на АС Габрово да приеме, че така заявеното оспорване на Р.Б. против Решение за прекратяване на производството по оценка на проектно предложение №03-РД/531 от 16.02.2021г. на Изпълнителен директор на ДФ Земеделие е извън установения срок, което прави жалбата му до съда процесуално недопустима. Като такава същата следва да бъде оставена без разглеждане и производството по делото да бъде прекратено.

По изложените по-горе съображения, съдът

О П Р Е Д Е Л И

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на Р.М.Б.

*** против Решение за прекратяване на производството по оценка на проектно предложение №03-РД/531 от 16.02.2021г. на Изпълнителен директор на ДФ Земеделие, като процесуално недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по

Адм.д.№92/2021г. на АС Габрово ПОРАДИ НЕДОПУСТИМОСТ НА ЖАЛБАТА.

Определението подлежи на обжалване пред ВАС на Република България в 7- дневен срок от съобщаването.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : .................................