Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 51537 от 19.12.2024, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 60359/2024
Вид
Определение № 51537
Подписан
19.12.2024
Състав
ДЕНИЦА НИКОЛАЕВА УРУМОВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 439 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 51537 гр. София, 19.12.2024 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 159 СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети декември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: ДЕНИЦА Н. УРУМОВА като разгледа докладваното от ДЕНИЦА Н. УРУМОВА Гражданско дело № 20241110160359 по описа за 2024 година за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството по делото е образувано въз основа на искова молба вх.

№322042/11.10.2024г., подадена от Л. Х. С., чрез адв. Ш..

С Разпореждане №164670/12.11.2024г. съдът е констатирал нередовности на исковата молба, като е дал конкретни указания за отстраняването им. Съобщението е връчено на 21.11.2024г. на посочения в исковата молба съдебен адрес.

По делото е постъпила молба вх. №385055/28.11.2020г., с която, на основание чл. 63 ГПК, ищеца е направил искане за продължаване на срока. Молбата е уважена, като с Разпореждане №176751/02.12.2024г., съдът е продължил дадения с Разпореждане

№164670/12.11.2024г. срок, с нов 2-седмичен срок, който тече от изтичане на първоначално дадения такъв.

Срокът за отстраняване на нередовностите, посочени в Разпореждане №164670/12.11.2024г., е изтекъл на 12.12.2024г., като същите не са отстранени в цялост – по делото няма предявени никакви доказателства за наличието на издаден изпълнителен лист от 16.11.2011г., издаден по ч.гр.д. №18066/2011г. на СРС, като липсва валидно изпълнително основание, обуславящо допустимостта на предявения иск по чл. 439 ГПК.

Налице е неизпълнение на дадените от съда указания по привеждането на исковата молба в съответствие с изискванията на закона, което има за последица прекратяване на производството по делото, тъй като срокът е преклузивен и след изтичането му се погасява правото за извършване на съответното процесуално действие.

Водим от горното и на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, Софийски районен съд ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. №60359/2024г. по описа на Софийски районен съд.

ВРЪЩА искова молба вх. №322042/11.10.2024г., подадена от Л. Х. С., чрез адв. Ш., ведно с приложенията към нея, поради неотстраняване в срок на нередовностите на исковата молба.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Софийски градски съд, в едноседмичен срок от връчването му.

1

Да се връчи препис от настоящото определение на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2