Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 229 от 29.07.2021, Апелативен съд - Бургас

Съд
Апелативен съд - Бургас
Дело
Въззивно частно гражданско дело 335/2021
Вид
Определение № 229
Подписан
29.07.2021
В сила
11.01.2022
Състав
Илияна Тодорова Балтова, Кремена Илиева Лазарова, Албена Янчева Зъбова Кочовска

Цитирани разпоредби

  • чл. 274 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 275 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 39, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.63 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 229 гр. Бургас , 29.07.2021 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на двадесет и девети юли, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

Председател: Илияна Т. Балтова

Членове:

Албена Янч. Зъбова Кочовска

Кремена Ил. Лазарова като разгледа докладваното от Кремена Ил. Лазарова Въззивно частно гражданско дело № 20212000500335 по описа за 2021 година за да се произнесе, взе предвид следното:

Постъпила е частна жалба вх.№ 1610/07.05.2021г. на БОС, подадена от В. Г. Ч., ЕГН: **********, с адрес: гр. С., м. “М.“, извън регулация, чрез адв.

И. К., съд. адрес: гр. С. ****, ж.к. “Л.“, бл. ***, вх. *, ет. *, ап. **, против определение № 103/25.03.2021г. по гр.д.№ 20202100102252/2021г. на БОС, с което е отхвърлена молбата на частния жалбоподател за продължаване на срока за обжалване на постановеното по делото съдебно решение № 1/15.01.2021г. по гр.д.№ 20202100102252/2021г. на БОС. Твърди, че процесуалният му представител – адв. И. К., е получил съобщението за изготвения съдебен акт в период, през който е ползвал отпуск поради временна нетрудоспособност, ето защо е бил в невъзможност да депозира въззивна жалба против акта. На изложените аргументи моли определение № 103/25.03.2021г. по гр.д.№ 20202100102252/2021г. на БОС да бъде отменено и постановено ново, с произтичащите от това последици.

Жалбата е депозирана в срока по чл. 275 ГПК.

При извършване на задължителната проверка по чл. 274 ГПК, Бургаският апелативен съд, след като разгледа жалбата и делото и съобрази закона, приема следното:

1

Както вече бе изложено, постановено е съдебно решение № 1/15.01.2021г. по гр.д.№ 20202100102252/2021г. на БОС. До страните са изпратени съобщения за изготвения съдебен акт, с приложен препис от него.

Съобщението до настоящия частен жалбоподател е изпратено по правилото на чл. 39, ал. 1 ГПК до адв. К., процесуален представител на страната и е надлежно връчено на 24.02.2021г. Срокът за обжалване е изтекъл на 10.03.2021г.

На 24.03.2021г., след влизане на решението в сила, е депозирана молба по чл.63 ГПК от адв. К., процесуален представител на В. Ч. с искане за продължаване на срока за обжалване. Приложени са писмени доказателства за извинителни причини за процесуалното бездействие на страната - няколко болнични листа, издадени при констатирано заболяване на адв. К., с определен режим на лечение – домашно-амбулаторен.

Окръжен съд - Бургас, като е установил, че срокът за обжалване на постановения съдебен акт на първо място е изтекъл и на следващо – не подлежи на продължаване, е постановил атакуваното определение за отказ.

При извършване на проверката по чл. 274 ГПК, настоящият съд установи следното:

Определението, само по себе си, не е от категорията на преграждащите развитието на делото, нито е сред определенията, подлежащи на обжалване по разпоредбата на закона. То не подлежи на самостоятелно обжалване, както е възприето и в трайно установената съдебна практика - Определение № 114 от 10.02.2010 г. на ВКС по ч. т. д. № 921/2009 г., II т. о., ТК, докладчик съдията Ваня Алексиева, Определение № 332 от 5.05.2010 г. на ВКС по ч. т. д. № 330/2010 г., II т. о., ТК, докладчик съдията Камелия Ефремова и в мотивната част на Тълкувателно решение № 4 от 3.02.2017 г. на ВКС по т. д. № 4/2015 г., ОСГТК, докладчик съдията Бойка Стоилова.

Ето защо обжалването му е недопустимо и депозираната частна жалба вх.№ 1610/07.05.2021г. на БОС, подадена от В. Г. Ч., ЕГН: **********, с адрес: гр. С., м. “М.“, извън регулация, чрез адв. И. К., съд. адрес: гр. С. ****, ж.к. “Л.“, бл. ***, вх. *, ет. *, ап. **, против определение № 103/25.03.2021г.

2 по гр.д.№ 20202100102252/2021г. на БОС, също се явява недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане. Тя правилно е изпратена на Апелативен съд - Бургас, с оглед изчерпателно изброените хипотези, в които първоинстанционният съд е компетентен да разпореди връщането й.

Мотивиран от изложеното, Апелативен съд - Бургас

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по ч. гр. д. № 335/2021 г. по описа на БАС и ОСТАВЯ частна жалба вх. № 1610/07.05.2021 г. на БОС, подадена от В. Г. Ч., ЕГН: **********, с адрес: гр. С., м. “М.“, извън регулация, чрез адв.

И. К., съд. адрес: гр. С. ****, ж.к. “Л.“, бл. ***, вх. *, ет. *, ап. **, против определение № 103/25.03.2021 г. по гр. д. № 20202100102252/2021 г. на БОС без разглеждане.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 1-седмичен срок от връчване на препис от него на частния жалбоподател пред ВКС.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3