Определение № 213 от 01.10.2020, Апелативен съд - Велико Търново
- Съд
- Апелативен съд - Велико Търново
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 254/2020
- Вид
- Определение № 213
- Подписан
- 01.10.2020
- Състав
- ГАЛЯ МАРИНОВА, ИЛИЯНА ПОПОВА, МАЯ ПЕЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 278 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 436 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 436, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 446а, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
Номер 213
01.10.2020 г.
Апелативен съд – Велико Търново
Град Велико Търново
Трети граждански и търговски състав
На 01.10.2020 година в закрито заседание в следния състав:
Председател:
Членове:
ИЛИЯНА ПОПОВА
ГАЛЯ МАРИНОВА
МАЯ ПЕЕВА като разгледа докладваното от ГАЛЯ МАРИНОВА Въззивно частно гражданско дело № 20204000500254 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, точка 1, във връзка с чл. 278 от ГПК.
С Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен е оставена без разглеждане жалбата на В. А. Х. срещу действията на частен съдебен изпълнител Т. К. по изпълнително дело № 20198150401147 като недопустима и е прекратено производството по делото.
В законния срок е постъпила частна жалба от адвокат Светла Миланова – пълномощник на В. А. Х. , против Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен. В жалбата се излага, че В. Х. е получил поканата за доброволно изпълнение на 13.08.2019 година, а е депозирал жалбата си пред частния съдебен изпълнител Т. К. на 22.08.2019 година. Срокът за обжалване на действията на съдебния изпълнител е двуседмичен съгласно чл. 436 от ГПК. Следователно жалбата е подадена в срок.
Направено е искане да се отмени Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен и да се допусне разглеждане на жалбата по същество; в полза на В. А. Х. да се присъдят направените разноски за производството.
Апелативен съд Велико Търново, като взе предвид доводите на пълномощника на жалбоподателя и данните по делото, провери обжалваното определение, съобразно правомощията си, приема за установено следното:
1
Частната жалба е допустима – подадена е в срока по чл. 275, ал. 1 от ГПК; от страна, която имат право и интерес от обжалване; срещу съдебен акт, който подлежи на обжалване с частна жалба.
Изпълнително дело № 20198150401147 по описа на частен съдебен изпълнител Т. К., с район на действие – Окръжен съд Плевен, е образувано по молба на Едноличен търговец с фирма:
„Хелга-С. С.“, издаден в полза на едноличния търговец изпълнителен лист по гр. д. № 7085/2017 година на Районен съд Плевен, от който е видно, че В. А. Х. е осъден да заплати на Едноличен търговец с фирма: „Хелга-С. С.“ сумата 600 лева.
В поканата за доброволно изпълнение, която видно копието от изпълнително дело и от депозираните жалби е връчена на В. А. Х. на 13.08.2019 година, е посочено, че е наложен запор върху банкови сметки и вземания на длъжника.
Производството по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен е образувано по жалба на В. А. Х. против действия на частен съдебен изпълнител Т. К. по посоченото изпълнително дело. В жалбата се излага, че още преди връчване на поканата за доброволно изпълнение частният съдебен изпълнител пристъпил към реално изпълнение – на 7.06.2019 година от банковата сметка, по която се превежда пенсията на В. А. Х. , са отнети посочените в жалбата суми. Жалбоподателят се позовава на несеквестируемост на пенсията си на основание чл. 446а, ал. 2 от ГПК – на 7.06.2019 година по банковата му сметка е преведена пенсията за месец юни 2019 година, на същия ден е иззета цялата пенсия в размер на 910 лева, както и налични суми от пенсията за предходния месец. Направено е искане да се отмени извършеното изпълнително действие като незаконосъобразно.
С Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен е оставена без разглеждане жалбата на В. А. Х. срещу действията на частен съдебен изпълнител Т. К. по изпълнително дело № 20198150401147 като недопустима и е прекратено производството по делото. Първостепенният съд е приел, че длъжникът може да атакува действията по насочване на изпълнението върху несеквеструеми суми; В. А. Х. е получил поканата за доброволно изпълнение на 13.08.2019 година (вторник) лично при посещение в кантората на частния съдебен изпълнител; срокът за обжалване на действията, които към тази дата са станали ясни на длъжника, е 20.08.2019 година (вторник); жалбата е подадена лично от длъжника в кантората на частния съдебен изпълнител на 22.08.2019 година, В. А.
Х. не е представил доказателства за подаване на жалбата по друг начин, въпреки дадените указания от съда, т.е. жалбата е просрочена.
Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен е валидно и допустимо.
Жалбата против действията на съдебния изпълнител трябва да е подадена от легитимирано лице, в законния срок по чл. 436, ал. 1 ГПК, да е насочена против действия на съдебния изпълнител, подлежащи на обжалване съгласно разпоредбите на ГПК.
2
От данните по изпълнителното дело е видно, че поканата за доброволно изпълнение е връчена лично на В. А. Х. на 13.08.2019 година. Съобразно чл. 436, ал. 1 от ГПК в редакцията на нормата преди изменението, обн., ДВ, бр. 100/20.12.2019 година, приложима в случая, жалбата се подава чрез съдебния изпълнител до окръжния съд по мястото на изпълнението в едноседмичен срок от извършване на действието, ако страната е присъствала при извършването му или ако е била призована, а в останалите случаи – от деня на съобщението. Едноседмичният срок от връчване на поканата за доброволно изпълнение на В. А. Х. е изтекъл на 20.08.2019 година (работен ден), а жалбата, въз основа на която е образувано производството по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен, е постъпила в деловодството на частен съдебен изпълнител Т. К. на 22.08.2019 година, т.е. след изтичане на регламентирания в ГПК срок за обжалване действията на съдебния изпълнител, поради което е процесуално недопустима. Разпоредбата на чл. 436, ал. 1 от ГПК относно срока за обжалване на действията на съдебния изпълнител е изменена със ЗИДГПК, обн., ДВ, бр. 100/20.12.2019 година и не е била в сила към момента на подаване на жалбата от В. А. Х. .
Въз основа на изложеното, настоящият състав приема, че жалбата на В. А. Х. , въз основа на която е образувано в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен, е недопустима и не подлежи на разглеждане по същество. Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен, с което е оставена без разглеждане жалбата на В.
А. Х. срещу действията на частен съдебен изпълнител Т. К. по изпълнително дело № 20198150401147 като недопустима и е прекратено производството по делото, е правилно и следва да се потвърди.
По изложените съображения, Апелативен съд Велико Търново
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА Определение № 1659/28.11.2019 година по в. гр. д. № 807/2019 година на Окръжен съд Плевен, с което е оставена без разглеждане жалбата на В. А. Х. срещу действията на частен съдебен изпълнител Т. К. по изпълнително дело № 20198150401147 като недопустима и е прекратено производството по делото.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3