Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 32036 от 11.04.2022, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 4859/2022
Вид
Разпореждане № 32036
Подписан
11.04.2022
В сила
11.04.2022
Състав
НЕДА НЕДЕЛЧЕВА ТАБАНДЖОВА ЗАРКОВА

Цитирани разпоредби

  • чл.129 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274, ал.2 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.274, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 63, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.64, ал.1 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 32036 гр. София, 11.04.2022 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 24 СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети април през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:

Председател: НЕДА Н. ТАБАНДЖОВА

ЗАРКОВА като разгледа докладваното от НЕДА Н. ТАБАНДЖОВА ЗАРКОВА

Гражданско дело № 20221110104859 по описа за 2022 година

С разпореждане от 23.02.2022 г., постановено по гр.д. № 4859/2022 г. по описа на СРС, 24 състав, съдът е дал указания на ищеца да отстрани констатираните нередовности на исковата молба. Разпореждането е връчено надлежно на ищеца на 24.02.2022г., като ищецът изрично е бил предупреден за последиците от неизпълнение в срок на дадените указания.

Съгласно правилото, установено в разпоредбата на чл. 60, ал. 4 ГПК, срокът за отстраняване на констатираните недостатъци на исковата молба е изтекъл на 04.03.2022 г.

/присъствен ден/, до която дата указанията не са изпълнени. Не е релевирано и искане по реда на чл. 63, ал. 1 ГПК. А когато ищецът не отстрани в срок нередовностите, исковата молба заедно с приложенията се връща. По същия начин се постъпва и когато дадените указания са били изпълнени, но след дадения от съда по реда на чл.129 ГПК срок, с оглед нормата на чл.64, ал.1 ГПК, съгласно която извършените след изтичане на срока процесуални действия не се вземат предвид (Определение № 77/25.02.2011 г., по ч. гр. д. № 506/2010 г., на I г. о. ВКС). Срокът по чл.129, ал.3 ГПК е преклузивен и с изтичането му се преклудират правата на ищеца да отстрани недостатъците на исковата си молба (Определение № 17/06.2011 г., по ч. гр. д. № 724/2010 г., на IV г.о. ВКС, постановено по реда на чл.274, ал.2 ГПК; Определение № 453/17.09.2011 г., по ч. гр. д. № 395/2011 г., на III г.о. ВКС, постановено по реда на чл.274, ал.3 ГПК). Дадения от съда срок с разпореждане от 23.02.2022г. срок е изтекъл на 04.03.2022г., в който срок нередовностите не са отстранени.

Ето защо следва да се приеме, че е налице фактическият състав, установен в разпоредбата на чл. 129, ал. 3 ГПК, за връщане на исковата молба.

Така мотивиран съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА искова молба с вх.№ 16665/31.01.2022г., подадена от „Топлофикация 1

София“ ЕАД, поради неизпълнени указания на съда, дадени с разпореждане от 23.02.2022г. в срок.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2