Определение № 146 от 14.02.2023, Софийски окръжен съд
- Съд
- Софийски окръжен съд
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 82/2023
- Вид
- Определение № 146
- Подписан
- 14.02.2023
- В сила
- 14.02.2023
- Състав
- Дора Димитрова Михайлова, Росина Николаева Дончева, Георги Стоянов Мулешков
Цитирани разпоредби
- чл. 128 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 1, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 422, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 146 гр. София, 13.02.2023 г.
СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, I ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ
СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети февруари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: Дора Д. Михайлова
Членове:
Росина Н. Дончева
Георги Ст. Мулешков като разгледа докладваното от Росина Н. Дончева Въззивно частно гражданско дело № 20231800500082 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл. 129, ал. 3 ГПК, вр. чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК.
Образувано е по частна жалба от „Е. Б.“ ЕАД, чрез адв. Р. Д. срещу определение № 583 от 22.11.2022 г., постановено по гр.д. № 428/2022 г. по описа на РС-Елин Пелин, с което е върната исковата молба на „Е. п. АД“ срещу П. Р. Г. от с. Л. и прекратено производството по делото, поради неотстраняване в срок на нередовностите й.
Жалбоподателят излага съображения, че е изпълнил указанията на съда, дадени с разпореждане № 745 от 23.09.2022 г. Молбата с доказателство за внесен депозит била постъпила по електронен път в деловодството на РС-Елин Пелин на 17.10.2022 година. По същество моли обжалваното определение да бъде отменено.
Съдът, след като обсъди доводите на страната и прецени данните по делото, прие за установено следното от фактическа страна:
РС-Елин Пелин е сезиран с искова молба от „Е. п. АД“ /предишно наименование „ЧЕЗ Е. Б.“ АД / срещу П. Р. Г. от с. Л., с която е предявен иск с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК.
1
С разпореждане № 745 от 23.09.2022 г. исковата молба е била оставена без движение като е указано на ищеца в едноседмичен срок от съобщението да внесе по сметка при РС-Елин Пелин депозит в размер на 300, 00 лева за назначаване на особен представител на ответника П. Р. Г. и да представи платежен документ за това. Ищецът е предупреден, че при неизпълнение на указанията в срок, делото ще бъде прекратено. Разпореждането е връчено на ищеца на 12.10.2022 г.
На 17.10.2022 г. по електронната поща е депозирана молба от адв. Д., заведена с вх. № 2878 и подписана с електронен подпис, с която е представен платежен документ, удостоверяващ внасянето на определения депозит в размер на 300, 00 лева.
С определение № 583/22.11.2022 г., предмет на настоящата проверка, съдът е прекратил производството по делото, като е приел, че указанията за внасяне на депозит в размер на 300, 00 лева не са изпълнени от ищеца.
При така установената фактическа обстановка съдът направи следните изводи от правна страна:
Частната жалба е подадена в срока по чл. 275 ГПК от надлежна страна и против акт, подлежащ на съдебен контрол, поради което е допустима.
Разгледана по същество е основателна.
Когато исковата молба не отговаря на изискванията по чл. 127, ал. 1 и по чл. 128 от ГПК, на ищеца се съобщава да отстрани в едноседмичен срок допуснатите нередовности. Когато ищецът не отстрани в срок нередовностите, исковата молба заедно с приложенията се връща. Предпоставка за връщането на исковата молба е ищецът да не е отстранил констатираните от съда нередовности в предоставения от съда срок.
Разпореждането на съда с дадените указания е получено от ищеца на 12.10.2022 г., като определеният от съда едноседмичен срок 2 е изтекъл на 19.10.2022 г. Видно от депозираната молба от ищеца, постъпила по ел. поща на 17.10.2022 г. и подписана с ел. подпис, указанията са изпълнени в цялост и в срок.
По изложените съображения обжалваното определение следва да бъде отменено и делото върнато на първоинстанционния съд за извършване на по-нататъшни съдопроизводствени действия.
Така мотивиран, Софийски окръжен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение № 583 от 22.11.2022 г., постановено по гр.д. № 428/2022 г. по описа на РС-Елин Пелин, с което е върната исковата молба, депозирана от „Е. п. АД“, ЕИК ........... срещу П. Р. Г. от с.Л. и прекратено производството по делото.
В Р Ъ Щ А делото на РС-Елин на съдопроизводствените действия.
Пелин за продължаване
Определението не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3