Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 61 от 16.04.2024, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно гражданско дело 2082/2023
Вид
Разпореждане № 61
Подписан
16.04.2024
В сила
16.04.2024
Състав
Яна Вълдобрева

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 61 гр. София, 16.04.2024 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 4-ТО ГО 2-РИ СЪСТАВ, в публично заседание на петнадесети април през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Съдия:

Яна Вълдобрева като разгледа докладваното от Яна Вълдобрева Касационно гражданско дело № 20238002102082 по описа за 2023 година

Постъпила е частна жалба от С. Г. П., чрез адв. П. Х., срещу постановеното по делото определение № 4039 от 14.12.2023г. за оставяне без разглеждане на касационната му жалба против решение №30/24.02.2023г. по въззивно гр.д.№ 348/2022г. на ОС-Разград. Разпечатка от частната жалба под формата на електронно писмо от ел. поща на адвоката е приложен към молба вх.№3182 от 21.02.2024г., в която се твърди, че още на 24.01.2024г. адв.П. е подал по служебната ел. поща на ВКС частната си жалба против определението и иска да бъде администрирана, тъй като е подадена в срок.

Съдът намира, че частната жалба е подадена извън срока по чл. 275, ал.1 ГПК.

Съображенията за това са следните:

Частният жалбоподател обжалва определение на ВКС, съобщението за което процесуалният му представител адв.Х. е получил лично на 17.01.2024г. (л. 41 от гр.д.№ 2082/2023г. на ВКС). Едноседмичният срок за неговото обжалване (чл.275, ал.1 ГПК) е изтекъл на 24.01.2024г. От извършената служебна справка на служебната електронна поща на ВКС се установи, че на 24.01.2024г. в ел.поща на съда [електронна поща] няма постъпил имейл от адв. П. А. Х. с електронна поща [електронна поща]. Справката установява също, че от ел.поща на адв. П. Х. ([електронна поща]) до служебната поща на ВКС ([електронна поща]) са изпращани общо 5 електронни писма през 2019г. и 2020г., но не и на 24.01.2024г.

Предвид изложеното са неверни твърденията на адв. Х., че жалбата е подадена на 24.01.2024г. Получената в съда едва на 21.02.2024г. частна жалба (приложена към молбата с вх.№3182/21.02.2024г.) е подадена след изтичането на предвидения в закона седмичен срок и като просрочена, следва да бъде върната.

Така мотивиран, Върховният касационен съд, състав на ІV ГО

РАЗПОРЕДИ:

1

ВРЪЩА частната жалба на С. Г. П., подадена чрез адв. П. Х., срещу определение № 4039 от 14.12.2023г. по гр.д.№ 2083/2023г. на ІV ГО на ВКС.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред друг тричленен състав на ВКС в едноседмичен срок от съобщението до жалбоподателя.

Съдия при Върховен касационен съд: _______________________

2