Определение № 226 от 18.12.2025, Апелативен съд - Бургас
- Съд
- Апелативен съд - Бургас
- Дело
- Въззивно частно търговско дело 195/2025
- Вид
- Определение № 226
- Подписан
- 18.12.2025
- В сила
- 18.12.2025
- Състав
- Павел Александров Ханджиев, Радостина Костова Калиманова, Янко Новаков Новаков
Цитирани разпоредби
- чл. 275 · Граждански процесуален кодекс
- чл.35, ал.2 · Правилник за администрацията в съдилищата
- чл. 690, ал. 1 · Търговски закон
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 226 гр. Бургас, 18.12.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на осемнадесети декември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Павел Ал. Ханджиев
Членове:
Радостина К. Калиманова
Янко Н. Новаков като разгледа докладваното от Радостина К. Калиманова Въззивно частно търговско дело № 20252001000195 по описа за 2025 година Производството е образувано по повод частната жалба на Национална агенция за приходите (НАП), с адрес град София, ул. „Княз Дондуков“ № 52, представлявана от изпълнителния директор Хр. М., чрез Ст. Хр. - директор на дирекция „Държавни вземания“, срещу определение № 260337/21.10.2025 година, постановено по търг. дело № 29/2015 година по описа на Окръжен съд - Бургас, с което е оставено без разглеждане като просрочено подаденото от частния жалбоподател възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година срещу допълнителни списъци на приетите и неприети вземания от синдика на „ГМ Строй“ ООД (н), ЕИК *********, обявени в търговски регистър на 09.10.2025 година под № 20251009174102 по партидата на несъстоятелния търговец, както и срещу допълнителни списъци на приетите и неприетите вземания, обявени в търговския регистър на 08.07.2025 година по партидата на несъстоятелния търговец .
В жалбата се въвеждат оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт. Твърди се, че възражението е изпратено посредством пощенска пратка, предадена на служител на „Български пощи“ на 16.10.2025 година.
Навеждат се доводи, че когато срокът се брои на дни, същият започва да се изчислява от следващия ден и изтича в края на последния ден, като не се счита за пропуснат и когато изпращането е станало по пощата. В подкрепа на твърденията си частният жалбоподател прилага писмени доказателства.
Моли се за отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на 1
Окръжен съд - Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на възражението.
Частната жалба е надлежно администрирана и връчена на В. В. - синдик на „ГМ - Строй“ ООД (н), който в законоустановения срок не изпраща отговор по нея.
Апелативен съд - Бургас, след като се запозна с частната жалба, писмените доказателства и обстоятелствата по делото и като съобрази закона, намира, че жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице с надлежна процесуална легитимация, срещу акт, подлежащ на обжалване и отговаря на изискванията по чл. 275 от ГПК, поради което се явява допустима и подлежи на разглеждане по същество.
От фактическа и правна страна се установява следното:
С вписване под № 20251009174102 на 09.10.2025 година по партидата на „ГМ - Строй“ ООД (н), ЕИК *********, в търговския регистър са обявени два броя допълнителни списъци на предявените приети и неприети вземания, съставени от синдика на дружеството. Съгласно чл. 690, ал. 1 от ТЗ, длъжникът или кредитор може да направи писмено възражение пред съда с копие до синдика срещу прието или неприето от синдика вземане в 7-дневен срок от обявяването на списъка. Предвид датата на обявяване на същия, законоустановеният срок за подаване на възражение изтича на 16.10.2025 година.
С вх.№ 261144/20.10.2025 година в Окръжен съд - Бургас е постъпило възражение от Национална агенция за приходите, чрез Ст. Хр. - директор на дирекция „Държавни вземания“. От ясно четливото пощенско клеймо върху приложения, съгласно чл.35, ал.2 от Правилника за администрацията в съдилищата, по делото плик, се установява, че възражението е подадено по пощата на 17.10.2025 година, т. е. един ден след изтичане на преклузивния срок. С обжалваното пред настоящата инстанция определение Окръжен съд Бургас е направил същите констатации, като е оставил без разглеждане подаденото възражение.
От приложеното, обаче към частната жалба заверено копие на опис на пощенски пратки от дата 16.10.2025 година действително се установява, че в него фигурира пощенска пратка № PS104081EAK36, какъвто е и номерът, 2 изписан върху приложения към възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година пощенски плик. Към така посочения номер на пощенската пратка в описа е отбелязано и допълнение „37-30-202#3 ОС Бургас“ като цифрите съвпадат с изходящия номер на НАП, изписан върху възражението, впоследствие получило вх. № 261144/20.10.2025 година на Окръжен съд - Бургас.
Оттук следва да се направи извод, че възражението е било подадено в срок и подлежи на надлежно администриране и разглеждане от съда по несъстоятелността. Всичко така казано по-горе се отнася до обжалваното определение на съда единствено в частта, в която е оставено без разглеждане възражението срещу списъка на предявени неприети вземания, обявен в търговския регистър на 09.10.2025 година.
Гореизложеното обосновава отмяна на постановеното от първоинстанционния съд определение в тази му част и връщане на делото на Окръжен съд - Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
Жалбата в останалата и част, а именно против определението, с което е оставено без разглеждане възражението срещу допълнителните списъци на приетите и неприети вземания, обявени в търговския регистър на 08.07.2025 година е неоснователна. Това е така, тъй като видно от книжата по делото, от общата визирана във възражението сума от 25 721.34 лева, 24 426.80 лева е включена от синдика в съставения от него списък на предявени приети вземания, обявен на 08.07.2025 година в търговския регистър. Единствено сумата от 1 294.54 лева е включена в списъка на предявени неприети вземания, срещу който НАП своевременно е депозирала възражение. Към настоящия момент, както се установява от кориците на делото, с определение № 260417 от 10.12.2025 година, съдът като е счел възражението на НАП основателно, е одобрил списъка на приетите вземания с посоченото от него изменение, изразяващо се във включването на сумата от 1 294.54 лева в списъка на приетите вземания с ред по чл. 722, ал. 1, т.9 от Търговския закон.
Поради това именно правилно съдът е приел, че това е второ поред възражение против един и същ списък, като същото е подадено извън срока по закон и поради това не подлежи на разглеждане. Освен това, НАП е лишена и от правен интерес от второто поред възражение против обявения на 08.07.2025 година от синдика списък на неприети вземания, тъй като 3 фактически цялата предявена сума от 25 721.34 лева към настоящия момент е включена и фигурира в списъка на предявените приети вземания на кредиторите на „ГМ - Строй“ ООД (н).
Мотивиран от гореизложеното, Апелативен съд- Бургас
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определение № 260337/21.10.2025 година, постановено по търг. дело № 29/2015 година по описа на Окръжен съд - Бургас в частта, в която е оставено без разглеждане като просрочено подаденото от частния жалбоподател НАП възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година срещу допълнителни списъци на приетите и неприети вземания от синдика на „ГМ Строй“ ООД (н), ЕИК *********, обявени в търговски регистър на 09.10.2025 година под № 20251009174102 по партидата на несъстоятелния търговец.
ВРЪЩА делото на Окръжен съд - Бургас за администриране и разглеждане на възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година от Национална агенция за приходите, депозирано по търг. дело № 29/2015 година по описа на съда в посочената по-горе част.
ПОТВЪРЖДАВА определение
№
260337/21.10.2025 година, постановено по търг. дело № 29/2015 година по описа на Окръжен съд - Бургас в останалата част, в която е оставено без разглеждане подаденото от частния жалбоподател НАП възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година срещу допълнителните списъци на приетите и неприетите вземания, обявени в търговския регистър на 08.07.2025 година по партидата на несъстоятелния търговец .
Настоящото определение е окончателно и не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
4
----- следващ документ -----
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 226 гр. Бургас, 18.12.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД – БУРГАС в закрито заседание на осемнадесети декември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Павел Ал. Ханджиев
Членове:
Радостина К. Калиманова
Янко Н. Новаков като разгледа докладваното от Радостина К. Калиманова Въззивно частно търговско дело № 20252001000195 по описа за 2025 година Производството е образувано по повод частната жалба на Национална агенция за приходите (НАП), с адрес град София, ул. „Княз Дондуков“ № 52, представлявана от изпълнителния директор Хр. М., чрез Ст. Хр. - директор на дирекция „Държавни вземания“, срещу определение № 260337/21.10.2025 година, постановено по търг. дело № 29/2015 година по описа на Окръжен съд - Бургас, с което е оставено без разглеждане като просрочено подаденото от частния жалбоподател възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година срещу допълнителни списъци на приетите и неприети вземания от синдика на „ГМ Строй“ ООД (н), ЕИК *********, обявени в търговски регистър на 09.10.2025 година под № 20251009174102 по партидата на несъстоятелния търговец, както и срещу допълнителни списъци на приетите и неприетите вземания, обявени в търговския регистър на 08.07.2025 година по партидата на несъстоятелния търговец .
В жалбата се въвеждат оплаквания за неправилност на обжалвания съдебен акт. Твърди се, че възражението е изпратено посредством пощенска пратка, предадена на служител на „Български пощи“ на 16.10.2025 година.
Навеждат се доводи, че когато срокът се брои на дни, същият започва да се изчислява от следващия ден и изтича в края на последния ден, като не се счита за пропуснат и когато изпращането е станало по пощата. В подкрепа на твърденията си частният жалбоподател прилага писмени доказателства.
Моли се за отмяна на обжалваното определение и връщане на делото на 1
Окръжен съд - Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия по разглеждане на възражението.
Частната жалба е надлежно администрирана и връчена на В. В. - синдик на „ГМ - Строй“ ООД (н), който в законоустановения срок не изпраща отговор по нея.
Апелативен съд - Бургас, след като се запозна с частната жалба, писмените доказателства и обстоятелствата по делото и като съобрази закона, намира, че жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице с надлежна процесуална легитимация, срещу акт, подлежащ на обжалване и отговаря на изискванията по чл. 275 от ГПК, поради което се явява допустима и подлежи на разглеждане по същество.
От фактическа и правна страна се установява следното:
С вписване под № 20251009174102 на 09.10.2025 година по партидата на „ГМ - Строй“ ООД (н), ЕИК *********, в търговския регистър са обявени два броя допълнителни списъци на предявените приети и неприети вземания, съставени от синдика на дружеството. Съгласно чл. 690, ал. 1 от ТЗ, длъжникът или кредитор може да направи писмено възражение пред съда с копие до синдика срещу прието или неприето от синдика вземане в 7-дневен срок от обявяването на списъка. Предвид датата на обявяване на същия, законоустановеният срок за подаване на възражение изтича на 16.10.2025 година.
С вх.№ 261144/20.10.2025 година в Окръжен съд - Бургас е постъпило възражение от Национална агенция за приходите, чрез Ст. Хр. - директор на дирекция „Държавни вземания“. От ясно четливото пощенско клеймо върху приложения, съгласно чл.35, ал.2 от Правилника за администрацията в съдилищата, по делото плик, се установява, че възражението е подадено по пощата на 17.10.2025 година, т. е. един ден след изтичане на преклузивния срок. С обжалваното пред настоящата инстанция определение Окръжен съд Бургас е направил същите констатации, като е оставил без разглеждане подаденото възражение.
От приложеното, обаче към частната жалба заверено копие на опис на пощенски пратки от дата 16.10.2025 година действително се установява, че в него фигурира пощенска пратка № PS104081EAK36, какъвто е и номерът, 2 изписан върху приложения към възражение с вх.№ 261144/20.10.2025 година пощенски плик. Към така посочения номер на пощенската пратка в описа е отбелязано и допълнение „37-30-202#3 ОС Бургас“ като цифрите съвпадат с изходящия номер на НАП, изписан върху възражението, впоследствие получило вх. № 261144/20.10.2025 година на Окръжен съд - Бургас.
Оттук следва да се направи извод, че възражението е било подадено в срок и подлежи на надлежно администриране и разглеждане от съда по несъстоятелността. Всичко така казано по-горе се отнася до обжалваното определение на съда единствено в частта, в която е оставено без разглеждане възражението срещу списъка на предявени неприети вземания, обявен в търговския регистър на 09.10.2025 година.