Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 369 от 17.09.2019, Апелативен съд - Пловдив

Съд
Апелативен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно търговско дело 539/2019
Вид
Определение № 369
Подписан
17.09.2019
Състав
СЛАВЕЙКА АТАНАСОВА КОСТАДИНОВА, ЦВЕТЕЛИНА ЕВГЕНИЕВА ГЕОРГИЕВА, КАТЯ СТОЯНОВА ПЕНЧЕВА

Цитирани разпоредби

О П Р

Е Д Е Л Е

Н И Е №

369 гр. Пловдив, 17.09.2019 година

Пловдивският апелативен съд, първи търговски състав, в закрито съдебно заседание на седемнадесети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВЕЙКА

КОСТАДИНОВА

ЧЛЕНОВЕ: КАТЯ ПЕНЧЕВА

ЦВЕТЕЛИНА

ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от съдия Костадинова въззивно частно т. дело № 539 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство е по чл. 274 ал. 1 т. 1 във връзка с чл. 262 ал.

3 и чл. 262 ал. 2 т. 1 от ГПК.

С разпореждане № 5768 от 08.07.2019 година, постановено по т. дело № 207/2019 година по описа на Окръжен съд – П., е върната като просрочена въззивна жалба вх. № 20732 от 05.07.2019 година, подадена от „И.Б.Т.“ ООД, ЕИК *********, чрез управителя С.И.Г., против постановеното по делото решение № 274 от 20.05.2019 година.

Така постановеното разпореждане е обжалвано от „И.Б.Т.“ ООД, ЕИК *********, с частна жалба, подписана от двамата управители на дружеството, които го представляват само заедно, а именно С.И.Г. и В.А.Г.. Подадената частна жалба е бланкетна, в нея е посочено само, че разпореждането е неправилно и необосновано. Искането е за неговата отмяна.

Срещу частната жалба е подаден писмен отговор от ищеца в първоинстанционното производство Н** чрез ТД на Н** – П. с изразено становище за нейната неоснователност.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните, приема следното:

Частната жалба е процесуално допустима, подадена е срещу разпореждане за връщане на въззивна жалба, за което изрично е предвидено обжалване в чл. 262 ал. 3 от ГПК. При подаването на частната жалба е спазен едноседмичния срок по чл. 275 ал. 1 от ГПК – съобщението за обжалваното разпореждане е връчено на частния жалбоподател на 17.07.2019 година, а частната жалба е заведена в съда на 24.07.2019 година.

Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

Доказателствата по делото налагат извод за законосъобразност на обжалваното разпореждане.

Препис от постановеното по т. дело № 207/2019 година по описа на ОС – П. решение № 274 от

20.05.2019 година е изпратен на

21.05.2019 година на ответника „И.Б.Т.“ ООД на вписания в Търговския регистър адрес на управление ***. На 29.05.2019 година върху съобщението е удостоверено от длъжностното лице, връчващо книжата, че посоченият адрес е жилищен блок, няма афиширана фирма и не са открити служители, на които да бъде връчено съобщението. Това е начинът, по който са оформяни всички призовки и съобщения на ответника по делото и до този момент, като съдът е прилагал разпоредбата на чл. 50 ал. 2 от ГПК и е приемал редовното им връчване.

Съобразявайки гореизложеното от една страна, а от друга липсата на каквито и да било конкретни доводи в бланкетната частна жалба за допуснати от първоинстанционния съд процесуални нарушения, съдът намира, че е извършено редовно връчване на съобщението за изготвеното решение. Датата, на която е прието редовно връчване на съобщението за изготвеното решение при условията на чл. 50 ал. 2 от ГПК от първоинстанционния съд въз основа на официалното удостоверяване от връчителя, извършено на

29.05.2019 година, е 31.05.2019 година.

Предвиденият в чл. 259 ал. 1 от ГПК двуседмичен срок за обжалване на решението е изтекъл на 14.06.2019 година.

Въззивната жалба, изпратена по пощата едва на 04.07.2019 година, е просрочена, поради което разпореждането за нейното връщане като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

Ето защо П. апелативен съд

О

П Р Е

Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане №

5768 от 08.07.2019 година, постановено по т. дело № 207/2019 година по описа на

Окръжен съд – П., с което е върната като просрочена въззивна жалба вх. № 20732 от

05.07.2019 година, подадена от „И.Б.Т.“

ООД, ЕИК *********, чрез управителя С.И.Г., против постановеното по делото решение № 274 от 20.05.2019 година .

Определението подлежи на обжалване с частна касационна жалба пред ВКС в едноседмичен срок от връчването му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.