Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 8873 от 08.05.2025, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно гражданско дело 456/2025
Вид
Определение № 8873
Подписан
08.05.2025
В сила
13.06.2025
Състав
Станимира Иванова, Евгени Стоилов Станоев, Райна Мартинова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 8873 гр. София, 08.05.2025 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. IV-Б СЪСТАВ, в закрито заседание на осми май през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Станимира И.а

Членове:

Райна Мартинова

Евгени Ст. Станоев като разгледа докладваното от Евгени Ст. Станоев Въззивно гражданско дело № 20251100500456 по описа за 2025 година

Производството е образувано по въззивна жалба с вх. № 412460/18.12.2024 г. по регистъра на СРС, изпратена чрез ССЕВ на 17.12.2024 г. в 23:58:21 часа от особения представител на ответниците в първоинстанционното производство – П. П. У. и Е. Н.

П.. Същата е насочена срещу Решение № 20840/18.11.2024 г. по гр.д. № 29775/2023 г. по описа на СРС, 75 състав. Последното е връчено на особения представител на ответниците – адв. И. Ц. И., на 28.11.2024 г.

Съгласно чл. 259, ал. 1 ГПК срокът за въззивно обжалване на първоинстанционното решение е двуседмичен и тече от момента на връчването му на страната. Следователно срокът за обжалване е изтекъл на 12.12.2024 г. – последният работен ден, в който е било възможно да се подаде въззивна жалба. В самото решение също е посочено, че подлежи на обжалване в двуседмичен срок, поради което не може да се приеме, че съдът е дал по-дълъг от законоустановения такъв. Доколкото въззивната жалба е депозирана в съда едва на 17.12.2024 г., то съдът приема, че същата е просрочена, поради което следва да бъде върната, а въззивното производство – прекратено.

Водим от горното и на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 412460/18.12.2024 г., подадена чрез ССЕВ на 17.12.2024 г. в 23:58:21 часа, срещу Решение № 20840/18.11.2024 г. по гр.д. № 29775/2023 г. по описа на СРС, 75 състав, и ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д.

№ 456/2025 г. по описа на СГС, IV-Б въззивен състав.

1

Определението подлежи на обжалване с частна жалба чрез Софийски градски съд пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2