Определение № 8873 от 08.05.2025, Софийски градски съд
- Съд
- Софийски градски съд
- Дело
- Въззивно гражданско дело 456/2025
- Вид
- Определение № 8873
- Подписан
- 08.05.2025
- В сила
- 13.06.2025
- Състав
- Станимира Иванова, Евгени Стоилов Станоев, Райна Мартинова
Цитирани разпоредби
- чл. 259, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 8873 гр. София, 08.05.2025 г.
СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗ. IV-Б СЪСТАВ, в закрито заседание на осми май през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Станимира И.а
Членове:
Райна Мартинова
Евгени Ст. Станоев като разгледа докладваното от Евгени Ст. Станоев Въззивно гражданско дело № 20251100500456 по описа за 2025 година
Производството е образувано по въззивна жалба с вх. № 412460/18.12.2024 г. по регистъра на СРС, изпратена чрез ССЕВ на 17.12.2024 г. в 23:58:21 часа от особения представител на ответниците в първоинстанционното производство – П. П. У. и Е. Н.
П.. Същата е насочена срещу Решение № 20840/18.11.2024 г. по гр.д. № 29775/2023 г. по описа на СРС, 75 състав. Последното е връчено на особения представител на ответниците – адв. И. Ц. И., на 28.11.2024 г.
Съгласно чл. 259, ал. 1 ГПК срокът за въззивно обжалване на първоинстанционното решение е двуседмичен и тече от момента на връчването му на страната. Следователно срокът за обжалване е изтекъл на 12.12.2024 г. – последният работен ден, в който е било възможно да се подаде въззивна жалба. В самото решение също е посочено, че подлежи на обжалване в двуседмичен срок, поради което не може да се приеме, че съдът е дал по-дълъг от законоустановения такъв. Доколкото въззивната жалба е депозирана в съда едва на 17.12.2024 г., то съдът приема, че същата е просрочена, поради което следва да бъде върната, а въззивното производство – прекратено.
Водим от горното и на основание чл. 262, ал. 2, т. 1 ГПК, съдът ОПРЕДЕЛИ:
ВРЪЩА въззивна жалба с вх. № 412460/18.12.2024 г., подадена чрез ССЕВ на 17.12.2024 г. в 23:58:21 часа, срещу Решение № 20840/18.11.2024 г. по гр.д. № 29775/2023 г. по описа на СРС, 75 състав, и ПРЕКРАТЯВА производството по в.гр.д.
№ 456/2025 г. по описа на СГС, IV-Б въззивен състав.
1
Определението подлежи на обжалване с частна жалба чрез Софийски градски съд пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщението.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2