Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 947 от 09.03.2026, Административен съд - Хасково

Съд
Административен съд - Хасково
Дело
Административно дело 211/2025
Вид
Определение № 947
Подписан
09.03.2026
В сила
18.03.2026
Състав
Петър Вунов

Цитирани разпоредби

  • чл. 144 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 176, ал. 4 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 176a, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 947

Хасково, 09.03.2026 г.

Административният съд - Хасково - VII състав, в закрито заседание в състав:

Съдия:

ПЕТЪР ВУНОВ

Като разгледа докладваното от съдия ПЕТЪР ВУНОВ административно дело № 20257260700211 / 2025 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 176a от Административнопроцесуалния кодекс АПК).

Образувано е по искане на ответника НЕЛК – София, чрез процесуалния му представител – юрк. Е. Д., за допълване на постановеното по делото Определение № 339/27.01.2026 г., в частта за разноските, като му се присъди юрисконсултско възнаграждение.

В законоустановения срок е постъпил отговор от насрещната страна по искането - Н. А. Х., чрез адв. В. Л. от ХАК, с който се изразява становище за нейната неоснователност.

Административен съд – Хасково, след като взе предвид становищата на страните, данните по делото и приложимия закон, намира следното от фактическа и правна страна:

Най-напред е необходимо да се посочи, че настоящият съдебен състав е компетентен да се произнесе по направеното искане по арг. от чл. 176, ал. 4 АПК и с оглед липсата на жалба срещу акта, чието допълване се иска.

Искането е процесуално недопустимо. Съображенията за това са следните:

Съгласно чл. 176а, ал. АПК, искане за допълване или изменение на съдебен акт в частта му за разноските може да се направи в срока за обжалването му, а ако е необжалваем – в едномесечен срок от постановяването му.

В тази връзка следва да се има предвид и че според правилата на чл. 60, ал. 5 и чл. 62, ал. 1 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), които по силата на чл. 144 АПК намират приложение и в съдебния административен процес, срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът, и изтича в края на двадесет и четвъртия час на последния ден, а ако трябва да се извърши действие или да се представи нещо в съда, срокът изтича в момента на приключване на работното време.

Определение № 339/27.01.2026 г., с което е приключило производството по делото, е подлежало на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му, който срок е изрично указан и в самото определение.

Няма спор, а и от материалите по делото е видно, че то е връчено редовно на ответника на 28.01.2026 г.

Следователно законоустановеният и посочен от съда 7-дневен срок за обжалването му започва да тече от 29.01.2026 г. и изтича на 04.02.2024 г. – сряда, присъствен ден, а искането за неговото допълване в частта за разноските е подадено чрез ССЕВ на 16.02.2026 г., т.е. след изтичане на преклузивния срок за това.

Ето защо постъпилoто искане се явява просрочено, а поради това и процесуално недопустимо, поради което следва да се остави без разглеждане.

Мотивиран така и на основание чл. 176a, ал. 3 АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на НЕЛК – София, чрез процесуалния му представител – юрк. Е. Д., за допълване на Определение № 339/27.01.2026 г., постановено по адм. д. № 211/2025 г. по описа на Административен съд – Хасково, в частта за разноските, като му се присъди юрисконсултско възнаграждение.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Съдия: