Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 29301 от 19.07.2024, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 19443/2024
Вид
Определение № 29301
Подписан
19.07.2024
Състав
КРИСТИЯН РОСЕНОВ ТРЕНДАФИЛОВ

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 29301 гр. София, 19.07.2024 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 167 СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети юли през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: КРИСТИЯН Р. ТРЕНДАФИЛОВ като разгледа докладваното от КРИСТИЯН Р. ТРЕНДАФИЛОВ Гражданско дело № 20241110119443 по описа за 2024 година

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от М. А. Г., чрез адв. И..

С разпореждане от 23.04.2024 г. на ищеца е било указано в 2-седмичен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираните нередовности на исковата молба.

Ищецът е бил изрично предупреден за последиците при неизпълнение на дадените указания – връщане на исковата молба.

Съобщението за така постановения съдебен акт, ведно със служебно изготвен препис от същия, е било надлежно връчено на ищеца, чрез процесуалния му представител, на 13.06.2024 г. Съгласно правилото, установено в разпоредбата на чл. 60, ал. 4 ГПК, срокът за отстраняване на констатираните нередовности на исковата молба е следвало да изтече на 27.06.2024 г. (присъствен ден).

В указания от съда срок – на 18.06.2024 г. ищецът, чрез адв. И., е подал молба, с която е поискал на основание чл. 63, ал. 1 ГПК продължаване на срока за изпълнение на указанията на съда, обективирани в разпореждането от 23.04.2024 г.

С Разпореждане № 90161 от 24.06.2024 г. съдът е уважил искането на ищеца с правно основание чл. 63, ал. 1 ГПК, като е продължил срока за изпълнение на указанията с 2 седмици, който срок съдът е указал изрично, че на основание чл. 63, ал. 2, изр. 2 ГПК тече считано от изтичане на първоначалния срок (т.е. от 27.06.2024 г. до 11.07.2024 г., включително). Предвид изложеното, срокът за изпълнение на указанията, обективирани в разпореждането от 23.04.2024 г., е изтекъл на 11.07.2024 г. (присъствен ден). До настоящия момент обаче ищецът не е предприел никакви действия по изпълнение на дадените указания. Не е релевирано и ново искане по реда на чл. 63, ал. 1 ГПК.

Ето защо следва да се приеме, че е налице фактическият състав, установен в разпоредбата на чл. 129, ал. 3 ГПК, за връщане на исковата молба.

Предвид изложените съображения, съдът

1

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба с вх. № 113141 от 05.04.2024 г., подадена от М. А. Г., чрез адв.

И., по която е образувано гр. д. № 19443/2024 г. по описа на Софийски районен съд, 167 състав.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2