Определение № 2383 от 22.05.2025, Окръжен съд - Варна
- Съд
- Окръжен съд - Варна
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 1067/2025
- Вид
- Определение № 2383
- Подписан
- 22.05.2025
- В сила
- 22.05.2025
- Състав
- Светла Величкова Пенева, мл.с. Христо Руменов Митев, Весела Гълъбова
Цитирани разпоредби
- чл. 262, ал. 2, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал. 1, т. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 276, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 407, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 428, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 2383 гр. Варна, 22.05.2025 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ВАРНА, V СЪСТАВ ГО, в закрито заседание на двадесет и втори май през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Светла В. Пенева
Членове:
Весела Гълъбова мл.с. Х. Р. Митев като разгледа докладваното от мл.с. Х. Р. Митев Въззивно частно гражданско дело № 20253100501067 по описа за 2025 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 274, ал. 1, т. 2 вр. чл. 407, ал. 1 от ГПК.
Образувано е по повод частна жалба вх. № 260214/01.04.2025г. от Х. Р.
И. ЕГН ................, адрес: гр. Провадия „ ************************** ,чрез адв. И. И. против Разпореждане № 260048/11.03.2025г. постановено по гр.д № 461 по описа за 2015г. на Районен съд – гр. Провадия, с което е върната частна жалба вх. № 260041/10.02.2025г на Х. Р. И. срещу разпореждане за издаване на изпълнителен лист, постановено по гр.д № 461/2015г. на ПРС.
В жалбата се излагат аргументи за нищожност, недопустимост и неправилност на разпореждане, с което е издаден изпълнителният лист. С. С. няма спечелен иск срещу Х. И.. Разпореждането за издаване на изпълнителния лист не е връчено с ПДИ. Без значение е, че частната жалба е подадена след преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 от ГПК, тъй като разпореждането за издаване на ИЛ, е нищожно и не може да породи правни последици.
Моли да се отмени обжалваното разпореждане.
В стока по чл. 276, ал. 1 от ГПК и към настоящия момент не е постъпил отговор от насрещната страна по жалбата - С. И. С..
Жалба е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 407, ал. 1 от ГПК и е допустима, а разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:
Съгласно чл. 407 ал. 1 от ГПК, разпореждане за издаване на изпълнителен лист може да се обжалва от ответника в двуседмичен срок, който започва да тече от момента на връчване на ПДИ.
Видно от приложената по делото покана за доброволно изпълнение, същата е връчена на жалбоподателя на 16.01.2025г., от която дата е започнал да тече срока за обжалване на разпореждането за издаване на изпълнителен 1 лист. Срокът е изтекъл на 30.01.2025г. Жалбата е подадена на 10.02.2025г. след изтичане срока за обжалване.
Съгласно чл. 275, ал. 2 във вр чл. 262, ал. 2, т. 1 от ГПК, жалбата се връща когато е подадена след изтичане на срока за обжалването й.
Предмет на настоящото производство е правилността на разпореждането, с което е върната частната жалба. Разпореждането, с което е издаден изпълнителният лист не е предмет на настоящото производство и възражение относно неговата нищожност, недопустимост и неправилност не подлежат на разглеждане в процесното дело.
Не е основателно и възражението, че разпореждането за издаване за изпълнителен лист не е връчено. Законът предвижда, че срокът на обжалване започва да тече от връчване на ПДИ, чл. 428, ал. 2 от ГПК не предвижда към поканата да се прилага разпореждането, а само изпълнителния лист.
С оглед изложеното обжалваното Разпореждане № 260048/11.03.2025г. постановено по гр.д № 461 по описа за 2015г. на Районен съд – гр. Провадия, с което е върната частна жалба вх. № 260041/10.02.2025г на Х. Р. И. срещу разпореждане за издаване на изпълнителен лист, постановено по гр.д № 461/2015г. на ПРС., е правилно и като такова следва да потвърдено.
Водим от горното, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПОTВЪРЖДАВА Разпореждане № 260048/11.03.2025г. постановено по гр.д № 461 по описа за 2015г. на Районен съд – гр. Провадия ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2