Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 2234 от 20.06.2025, Районен съд - Благоевград

Съд
Районен съд - Благоевград
Дело
Частно гражданско дело 1427/2025
Вид
Разпореждане № 2234
Подписан
20.06.2025
В сила
09.07.2025
Състав
Димитър Руменов Беровски

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 2234 гр. Благоевград, 20.06.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – БЛАГОЕВГРАД, VI ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети юни през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Димитър Р. Беровски като разгледа докладваното от Димитър Р. Беровски Частно гражданско дело № 20251210101427 по описа за 2025 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по настоящото ч.гр.д.№ 1427/2025г. по описа на Районен съд - Благоевград е образувано по Заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, подадено от заявителя “И ” ЕООД, ЕИК , седалище и адрес на управление: гр. С , ул. “Б ” № , представлявано от Б И Н - управител, чрез пълномощник юрисконсулт А. Г. и Р С .

Иска се да бъде издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК срещу С. Н. К., ЕГН **********.

При проверка на редовността на подаденото заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК в съответствие с чл. 411, ал. 1 и ал. 2 ГПК в закрито съдебно заседание съдът е констатирал, че заявлението е нередовно, като с изрично Разпореждане № 1976/03.06.2025 г. е оставил същото без движение, и на заявителя е даден тридневен срок от получаване на съобщението за отстраняване на констатираните нередовности, подробно посочени в разпореждането, като е указано на заявителя, че при неизпълнение на посочените в мотивите на разпореждането нередовности заявлението ще бъде отхвърлено. Съобщението за оставяне на заявлението без движение, ведно с постановеното от съда разпореждане е редовно връчено на 12.06.2025 година на заявителя по ЕПЕП. Срокът за отстраняване на нередовностите, констатирани от първоинстанционния съд, съобразно правилата на чл. 60, ал. 5 ГПК, е изтекъл на 16.06.2025 г. /присъствен и работен ден - понеделник/.

До изтичането на срока и до настоящият момент заявителя не е проявил процесуална активност за отстраняване на констатираните с Разпореждане № 1976/03.06.2025 г. нередовности. Налице е неизпълнение на дадените от съда указания по привеждането на заявлението в съответствие с изискванията на закона, което представлява процесуално бездействие, имащо за последица отхвърляне на подаденото от “И ” ЕООД, ЕИК , заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК срещу длъжника против С. Н. К., тъй като срокът е преклузивен и след изтичането му се погасява правото за извършване на 1 съответното процесуално действие.

Предвид горното и на основание чл. 411, ал. 2, т. 1, пр. 2 ГПК, съдът намира, че заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК следва да бъде отхвърлено.

Водим от горното и по арг. на чл.411, ал.2, т.1, пр. 2 ГПК, във връзка с чл.410, ал.2 ГПК, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ОТХВЪРЛЯ подаденото от “И ” ЕООД, ЕИК , седалище и адрес на управление: гр. С ул. “Б ” № , представлявано от Б И Н - управител, чрез пълномощник юрисконсулт А. Г. и Р С , заявление, с което се иска издаване на заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК срещу С. Н. К., ЕГН **********, с настоящ адрес гр. Б , ж.к. „Е “ бл. , вх. , ет. , ап.

Разпореждането може да се обжалва от заявителя чрез постановилия го съд пред Окръжен съд - Благоевград с частна жалба в едноседмичен срок от връчването на препис на заявителя.

Препис от разпореждането да се връчи само на заявителя.

СЛЕД влизане в сила на настоящия съдебен акт, до заявителя да се изпратят указанията по чл. 415, ал. 1, т. 3 ГПК

Съдия при Районен съд – Благоевград: _______________________

2