Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 4571 от 28.09.2020, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Търговско дело 1723/2020
Вид
Определение № 4571
Подписан
28.09.2020
Състав
Елена Радева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

Номер 4571

Софийски градски съд

28.09.2020 г.

Град София

ТО VI-6

На 28.09.2020 година в закрито заседание в следния състав:

Председател:

Елена Радева като разгледа докладваното от Елена Радева Търговско дело № 20201100901723 по описа за 2020 година

Производство по чл.130 ГПК.

Производството по делото е образувано въз основа на искова молба с вх. № 92661/11.09.2020 г., подадена от ищеца М. Ш. – синдик на “Г.У. С. И В. ” ЕАД, ЕИК *******, против ответниците “Г.У. С. И В. ” ЕАД и “Р.К.” ЕАД, ЕИК -*********, с която е предявен иск с правно основание чл.

647, ал. 1, т. 3 от ТЗ за обявяване за недействителна по отношение на кредиторите на несъстоятелността на “Г.У. С. И В. ” ЕАД на договор за покупко-продажба на недвижими имоти, обективиран в нотариален акт за покупко-продажба №9, том II, рег. № 1092, дело № 133/2014 г. по описа на нотариус К.М. с рег. № 376 на НК, с район на действие РС – Плевен, вписан в Службата по вписванията – гр. Плевен, с вх.рег. № 6522 от 15.05.2014г., т.18, акт №173.

В исковата молба са изложени твърдения, че с решение № 1229/04.07.2019 г., постановено по т.д. № 6789/2013 г. по описа на Софийски градски съд е открито производство по несъстоятелност на “Г.У. С. И В. ” ЕАД. Изложени са твърдения касателно спазване на срока за предявяване на исковете по чл. 646 и чл. 647 от ТЗ и касателно основателността на предявения иск.

При направените от ищеца твърдения и след служебно извършена справка в Търговския регистър, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно нормата на чл. 649, ал. 1 от ТЗ, иск по чл. 647, ал. 1, т. 3 от ТЗ, свързан с производството по несъстоятелност, може да предяви синдикът, а при негово бездействие - всеки кредитор на несъстоятелността, в едногодишен срок от откриване на производството, съответно от момента на обявяването на решението по чл. 632, ал. 2 от ТЗ. Предвиденият в чл. 649, ал.

1 ТЗ срок е преклузивен и с изтичането му се погасява правото на иск по чл.

647 ТЗ във връзка с производството по несъстоятелност на длъжника.

1

В случая производството по несъстоятелност на длъжника “Г.У.

С. И В.” ЕАД е открито с решение № 1229/04.07.2019 г., постановено по т.д.

№ 6789/2013 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, VI6 състав. Решението е вписано в Търговския регистър по партидата на дружеството на 08.07.2019 г.

При изчисляването на срока по чл. 649, ал. 1 от ТЗ, се съобразява спирането на срока съгласно чл. 3, т. 2 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. (обн. ДВ, бр. 28 от 24.03.2020 г., в сила от 13.03.2020 г.), изменението на тази норма (изм. ДВ, бр.34 от 09.04.2020 г., в сила от 09.04.2020 г.) и продължаването на течението на срока съгласно §18 от ЗР към ЗИД на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с Решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

(изм. ДВ, бр.34 от 09.04.2020 г., в сила от 09.04.2020 г.). Съобразявайки горецитираните разпоредби, съдът намира, че в случая законоустановеният едногодишен срок по чл.649, ал. 1 от ТЗ за предявяване на отменителен иск по чл. 647, ал. 1, т. 3 от ТЗ е изтекъл на 10.08.2020 г. (първия работен ден след 08.08.2020 г. – събота).

Исковата молба, въз основа на която е образувано настоящото дело, е подадена на 11.09.2020 г., т.е. след изтичането на преклузивния срок по чл. 649, ал. 1 от ТЗ. Липсват данни същата да е изпратена по пощата, за да се приеме, че е налице хипотеза по чл.62, ал.2 ГПК. Спазването на законоустановения преклузивен срок представлява положителна процесуална предпоставка за съществуване правото на иск. Поради неспазването на същия предявеният иск с правно основание чл. 647, ал. 1, т. 3 от ТЗ се явява недопустим. На основание чл. 130, изр. първо от ГПК исковата молба заедно с приложенията следва да бъде върната, а производството по делото прекратено.

По разноските:

Съгласно чл. 649, ал. 6 от ТЗ, в производствата по предявени искове по чл. 649, ал. 1 от ТЗ държавни такси за всички инстанции не се внасят предварително; ако искът бъде уважен, следващите се държавни такси се събират от осъдената страна, а ако искът бъде отхвърлен, държавните такси се събират от масата на несъстоятелността.

С оглед прекратяването на производството по делото и на основание чл. 649, ал.6 от ТЗ, дължимата държавна такса в размер на 4 094 лева (при посочената в исковата молба цена на иска от 409 400 лева) следва да бъде събрана от масата на несъстоятелността на длъжника “Г.У. С. И В. ” ЕАД, както и в случай на служебно издаване на изпълнителен лист държавната такса в размер на 5 лева, съгласно чл. 11 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

Водим от горното съдът

2

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба с вх. № 92661/11.09.2020 г., подадена от ищеца М. Ш. – синдик на “Г.У. С. И В. ” ЕАД, ЕИК *******, против ответниците “Г.У. С. И В. ” ЕАД и “Р.К.” ЕАД, ЕИК -********* и ПРЕКРАТЯВА производството по търговско дело № 1723/2020 г. по описа на Софийски градски съд, Търговско отделение, 6-6 състав.

ОСЪЖДА на основание чл. 649, ал. 6 от ТЗ масата на несъстоятелността на “Г.У. С. И В. ” ЕАД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление: гр. София, Столична община, район “Изгрев”, ул.

“*******” № ***** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Софийски градски съд държавна такса в размер на 4 094 лева и в случай на служебно издаване на изпълнителен лист държавна такса в размер на 5 лева (пет лева).

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд – София в едноседмичен срок от съобщаването му.

Съдия при Софийски градски съд: _______________________ 3