Разпореждане № 591 от 28.01.2026, Районен съд - Варна
- Съд
- Районен съд - Варна
- Дело
- Административно наказателно дело 5036/2025
- Вид
- Разпореждане № 591
- Подписан
- 28.01.2026
- В сила
- 06.02.2026
- Състав
- Ивелина Димова
Цитирани разпоредби
- чл.59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63г · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.186а, ал.3 · Закон за движението по пътищата
- чл.323, ал.1 т.2 · Наказателно-процесуален кодекс
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 591 гр. Варна, 28.01.2026 г.
РАЙОНЕН СЪД – ВАРНА, 1 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и осми януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: Ивелина Димова като разгледа докладваното от Ивелина Димова Административно наказателно дело № 20253110205036 по описа за 2025 година за да се произнесе, взе предвид следното:
Постъпила е въззивна жалба от Г. А. К. от с.Стожер, обл.Варна срещу Наказателно постановление №25-0819-002872/23.07.2025г. на началник група в ОД на МВР-Варна, сектор „Пътна полиция“-Варна.
Съобразно чл.84 от ЗАНН, доколкото в този закон няма особени правила за производство пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, се прилагат разпоредбите на НПК. Според императивната правна норма на чл.323, ал.1 т.2 от НПК, съдът връща жалбата, ако тя не е подадена в законоустановения срок, а именно-в четиринадесетдневен срок от връчване на постановлението. Видно от попълнената разписка на приложения дигитален образ на НП, същото е връчено на жалбоподателя на 10.10.2025г., по реда на чл.186а, ал.3 от ЗДвП. При това положение срокът за обжалване е изтекъл на 24.10.2025г. От пощенското клеймо на приложения пощенски плик се установява, че жалбата е подадена на 03.12.2025г. -след изтичане на предвидения в чл.59 ал.2 от ЗАНН срок. На приложеното към жалбата пълномощно също така е отразена дата на изготвяне 02.12.2025г., при което няма съмнение, че при депозирането й не е спазен законоустановения срок за обжалване.
При така установеното съдът намира, че жалбата следва да бъде върната на жалбоподателя, а административно-наказателната преписка- на административнонаказващия орган, след влизане в сила на настоящото разпореждане, като производството по настоящото дело пред ВРС следва да бъде прекратено.
Предвид изложеното и на основание чл.84 от ЗАНН, вр. с чл.323, ал.1 т.2 от НПК, вр. с чл.63г от ЗАНН, съдът
РАЗПОРЕДИ:
В Р Ъ Щ А въззивната жалба на от Г. А. К. от с.Стожер, обл.Варна срещу Наказателно постановление №25-0819-002872/23.07.2025г. на началник група в ОД на МВРВарна, сектор „Пътна полиция“-Варна, като недопустима.
ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 5036/25г. на ВРС.
Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от връчването му на 1 жалбоподателя пред Административен съд-Варна.
След влизане в сила на определението жалбата да се върне на жалбоподателя, а административно-наказателната преписка –на административно-наказващия орган, като по делото се оставят копия от документите.
Съдия при Районен съд – Варна: _______________________
2