Акт от 18.01.2017, Административен съд - Монтана
- Съд
- Административен съд - Монтана
- Дело
- 1/2017
- Подписан
- 18.01.2017
- В сила
- 27.01.2017
Цитирани разпоредби
- чл.149 ал.1 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.159 т.5 · Административнопроцесуален кодекс
- чл.171 т.1 б."а" · Закон за движението по пътищата
- чл.172 ал.5 · Закон за движението по пътищата
O П
Р Е Д
Е Л Е
Н И Е
№ 17/18.01.2017г.
Административен съд - Монтана,
І-ви състав в закрито заседание на осемнадесети януари през две хиляди и седемнадесета година в състав:
Председател : Огнян Евгениев като разгледа Административно дело №1/2017г. по описа на Административен съд Монтана, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.159 т.5 от
Административно процесуален кодекс (АПК) във вр. с чл.172 ал.5 от Закон за движение по пътищата (ЗДвП)
Образувано е по повод жалба на И.А.П. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №16-0996-000282/16.08.2016г. на Началник сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР Монтана, с която на основание чл.171 т.1 б.”а” от ЗДвП на оспорващия е наложена принудителна административна мярка – временно отнемане на свидетелството за управление на МПС до отпадане на основанието за това.
Настоящият съдебен състав счита оспорването за НЕДОПУСТИМО поради следните доводи:
Настоящият съдебен състав счита, че оспорването е просрочено, тъй като на л.4 по делото е приложена оспорената Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №16-0996-000282/16.08.2016г. на Началник сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР Монтана, на която има положен подпис на оспорващия с отразена дата на получаването и 26.09.2016г.
След като жалбата, с която е сезирана настоящата съдебна инстанция е подадена на 20.12.2016г., тоест след изтичане на 14-дневния срок по чл.172 ал.5 от ЗДвП във вр. с чл.149 ал.1 от АПК, които е изтекъл на 10.10.2016г., следва да се приеме, че същата е недопустима.
Пълнотата изисква да се посочи, че с оглед твърденията на оспорващия, че не е знаел какво точно е подписал и, че не е получил надлежно оспорвания административен акт, на същия му бяха дадени изрични указания да ангажира доказателства, че е спазил срока за оспорване, които видно от писмо на л.12 от делото е получил на 04.01.2017г. Към настоящия момент по делото не са ангажирани годни доказателства, които да оборват безспорното обстоятелство, че на оспорващия административния акт е връчен надлежно срещу подпис на 26.09.2016г., което дава основание да се приеме, че жалбата е недопустима, тъй като е подадена след изтичане на преклузивния 14-дневен срок, които както стана дума е изтекъл на 10.10.2016г., които е първия присъствен ден след изтичане на срока за подаването и.
При тези доводи настоящият състав на Административен съд Монтана, като взе в предвид приложимата нормативна уредба намира, че са налице прекратителното основания на чл.159 т.5 АПК във вр. с чл.172 ал.5 от ЗДвП във вр. с чл.149 ал.1 от АПК, предвид което О
П Р Е
Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на
И.А.П. *** против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка №16-0996-000282/16.08.2016г. на Началник сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР Монтана.
ПРЕКРАТЯВА производството по Адм.дело №1/2017г. по описа на Административен съд Монтана.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховен административен съд в седемдневен срок от съобщаване му на страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: