Определение № 194 от 04.08.2023, Районен съд - Монтана
- Съд
- Районен съд - Монтана
- Дело
- Административно наказателно дело 498/2023
- Вид
- Определение № 194
- Подписан
- 04.08.2023
- В сила
- 02.10.2023
- Състав
- ДЕСИСЛАВА ЦВЕТКОВА
Цитирани разпоредби
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.64 б. Б · Закон за административните нарушения и наказания
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 194 гр. Монтана, 04.08.2023 г.
РАЙОНЕН СЪД – МОНТАНА, ТРЕТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четвърти август през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: ДЕСИСЛАВА ЦВЕТКОВА като разгледа докладваното от ДЕСИСЛАВА ЦВЕТКОВА Административно наказателно дело № 20231630200498 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.
С Електронен фиш за налагане имуществена санкция № 8505649241/ 21.08.2022г. на АПИ на „С.“ АД със седалище и адрес на управление град Л., обл.В.Т. е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2 500лв. на основание чл.179 ал.3б от ЗДвП.
Електронния фиш се атакува от наказаното дружество чрез адв.Никола Кирчев - ВТАК, като са наведени доводи за неправилност и незаконосъобразност. Видно от обратната разписка приложена на л.10 от делото наказаното дружество е получило атакувания ЕФ на 06.02.2023г. в 08.10 часа. От служебно изисканата справка от „Български пощи” АД се установява, че лицето Я.Г. е получила известието за доставка на атакуваното НП на 06.02.2023г. въз основа на пълномощно № 21/13.12.2022г. от управителя на наказаното дружество, като ясно са и вменени задълженията „да взема, получава и подава пощенски пратки, писма и документи, както и да ползва пощенската кутия...”. Оформен е съответно и касов бон, също приложен по делото.
След извършена служебна справка в Търговския регистър, който е публичен, упълномощителят Г.В.Д. е и управител към датата на упълномощаването на лицето получило пратката Я.Г. както на наказаното дружество – С. АД, така и на посочените други две дружества в пълномощното.
1
Предвид всичко гореизложено съдът намира възраженията на наказания, че пратката е получена от лице, което няма представителна власт за това за неоснователно. Налице е упълномощаване на конкретно лице, за конкретни действия, а именно по получаване на писма и документи.
Наказващият орган именно с писмо с обратна разписка е изпратил до наказаното дружество наказателното постановление. Дали представеното пълномощно № 21/13.12.2022г. е нотариално заверено или не, в конкретния случай е ирелевантно обстоятелство, тъй като „Български пощи”АД са приели същото за редовно и въз основа на него се предоставя кореспонденцията. Ако то е било без нотариална заверка и противоправно е депозирано такова пълномощно от управителя на наказаното дружество, то в конкретния случай е налице искане за черпене на права от противоправно поведение, което в правото е недопустимо.
Съгласно чл.59 ал.2 от ЗАНН електронния фиш подлежи на обжалване в 14-дневен срок от връчването му. Срокът за обжалване е започнал да тече на 07.02.2023г. и е изтекъл на 20.02.2023г. Жалбата е изпратена до наказващият орган на 27.02.2023г. видно от отбелязването на самата жалба, както и от пощенския плик приложен по делото на л.14.
Жалбата на наказаното дружество е постъпила при наказващият орган на 01.03.2023г. Оттук следва извода, че атакуваното НП е влязло в законна сила по смисъла на чл.64 б. Б от ЗАНН. Жалба срещу същото е подадена на 27.02.2023г, тоест след предвидения в закона срок за обжалване /20.02.2023г.
/, поради което същата се явява и процесуално недопустима.
Предвид гореизложеното жалбата се явява производството по делото следва да бъде прекратено. просрочена и
Мотивиран от горното съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ПРЕКРАТЯВА производството по АНД № 498/ 2023г.по описа на РСМонтана, поради процесуална недопустимост на жалбата на „С.“ АД със седалище и адрес на управление град Л., обл.В.Т..
2
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред АС – Монтана в 14 – дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.
Съдия при Районен съд – Монтана: _______________________ 3