Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 26272 от 26.07.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Частно гражданско дело 46553/2022
Вид
Определение № 26272
Подписан
26.07.2023
Състав
ПЛАМЕН ГЕНЧЕВ ГЕНЕВ

Цитирани разпоредби

  • чл. 248 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 248, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 26272 гр. София, 26.07.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 39 СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и шести юли през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: ПЛАМЕН Г. ГЕНЕВ като разгледа докладваното от ПЛАМЕН Г. ГЕНЕВ Частно гражданско дело № 20221110146553 по описа за 2022 година

Производството е по реда на чл. 248 от ГПК.

Постъпилa e молбa с вх. № 188752 от 03.07.2023 г. от К. С. П., чрез адв.

С. К., с искане определение № 12595 от 03.04.2023 г. постановено по гр. д. № 46553/2022 по описа на СРС, 39 състав, да бъде допълнено в частта за разноските.

При извършената от съда проверка за редовност и допустимост на молбата, съдът установи следното. Съгласно чл. 248, ал. 1 ГПК, в срока за обжалване на решението, респективно на определението, а ако решението/определението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. С постановеното по делото определение № 12595 от 03.04.2023 г. постановено по гр. д. № 46553/2022 по описа на СРС, 39 състав, чието изменение се иска, съдът е прекратил производството по делото и е обезсилил заповедта за изпълнение, като е посочено, че същото подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му. При това положение искане за изменението му по реда на чл.

248 ГПК може да бъде направено, съобразно посочената по-горе разпоредба, в едноседмичен преклузивен срок от съобщаването на определението. Видно от разписката към съобщението за доставяне, определението е било връчено на длъжника на 25.04.2022 г., като съобразно правилото на чл. 60, ал. 4 ГПК, срокът за искането по чл. 248 ГПК е изтекъл на 02.05.2023 г. – вторник, работен ден. Доколкото настоящото искане е подадено в деловодството на съда 03.07.2023 г., същото се явява просрочено и следва да бъде върнато.

Воден от горното, Софийски районен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбa с вх. № 188752 от 03.07.2023 г. от К. С. П., чрез адв. С. К., с искане определение № 12595 от 03.04.2023 г.

1 постановено по гр. д. № 46553/2022 по описа на СРС, 39 състав, да бъде допълнено в частта за разноските.

Определението може да бъде обжалвано пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчване на препис от същото на страните.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2