Определение № 237 от 28.06.2021, Окръжен съд - Смолян
- Съд
- Окръжен съд - Смолян
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 192/2021
- Вид
- Определение № 237
- Подписан
- 28.06.2021
- В сила
- 28.06.2021
- Състав
- Тоничка Димитрова Кисьова, Зоя Стоилова Шопова, Мария Анастасова Славчева
Цитирани разпоредби
- чл.262,ал.2,т.2 · Граждански процесуален кодекс
- чл.263,ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл.274,ал.3,т.1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 237 гр. Смолян , 28.06.2021 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – СМОЛЯН, ПЪРВИ ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ
СЪСТАВ в закрито заседание на двадесет и осми юни, през две хиляди двадесет и първа година в следния състав:
Председател:
Членове:
Тоничка Д. Кисьова
Мария Ан. Славчева
Зоя Ст. Шопова като разгледа докладваното от Тоничка Д. Кисьова Въззивно частно гражданско дело № 20215400500192 по описа за 2021 година
Производството е по реда на чл.262,ал.3 във вр. с ал.2,т.2 от ГПК.
Постъпила е частна жалба с вх.№ 90171/23.04.2021г., изпратена по пощата на 22.04.2021г. от Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ при МО, със седалище и адрес на управление гр.София, бул.“Цар Освободител“ № 7, представлявана от изпълнителния директор Валери Стоянов, чрез процесуалния му представител главен юрисконсулт И. М. срещу Разпореждане № 9021/26.03.2021г. по гр.д.№ 230/2019г. по описа на Районен съд-Чепеларе, с което на основание чл.262,ал.2,т.2 от ГПК е върната въззивната му жалба срещу Решение № 10048/18.12.2020г.,постановено по гр.д.№ 230/2019г. по описа на ЧРС. В жалбата се излагат оплаквания за неправилност на обжалваното разпореждане. Твърди се, че неправилно съдът е приел, че не са изпълнени дадените от него указания за внасяне на държавна такса, която се дължи от държавните учреждения на основание т.10 от ТР № 6/06.11.2013г. по тълк.д.№ 6/2012г. на ОСГТК на ВКС,тъй като дължимата такса в размер на 25 лева е внесена своевременно по сметката на ОС-Смолян на 12.03.2021г. Моли да бъде отменено обжалваното разпореждане за връщане на въззивната жалба.
В срока по чл.263,ал.1 от ГПК е постъпил отговор на частната жалба от ЮЛ. МЛ. Д., в който оспорва същата като неоснователна.
Смолянският окръжен съд, като взе предвид оплакванията в частната жалба, възраженията в отговора и след преценка на събраните по делото доказателства счита, че частната жалба е подадена в срок, от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество, въззивната жалба е неоснователна, а обжалваното разпореждане е правилно и следва да бъде потвърдено по следните съображения.
Подадената от жалбоподателя въззивна жалба с вх.№ 90044/ 02.02.2021г. срещу Решение 1
№ 10048/18.12.2020г. по гр.д.№ 230/2019г. по описа на ЧРС е подадена в срок, но е била нередовна, тъй като към същата не е бил представен документ за внесена по сметна на СмОС държавна такса. С Разпореждане № 9009/02.02.2021г. районният съд е указал на жалбоподателя Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ при МО в едноседмичен срок от получаване на съобщението да представи по делото документ за внесена по сметка на ОС-Смолян държавна такса в размер на 25 лева. Указал му е също, че при неотстраняване в срок на посочената нередовност, въззивната жалба ще бъде върната. Съобщението е получено от жалбоподателя на 11.03.2021г. В указания срок, който изтича на 18.03.2021г. (работен ден-четвъртък) в 17 часа, съгласно чл.62,ал.2,изречение ІІ от ГПК, жалбоподателят не е отстранил нередовността и не е представил в съда документ за внесена по сметка на СмОС държавна такса в размер на 25 лева, поради което правилно с обжалваното Разпореждане № 9021/26.03.2021г. по гр.д. № 230/2019г.
ЧРС е върнал въззивната жалба на основание чл.262,ал.2,т.2 от ГПК, поради неотстраняване в срок на нередовностите по нея.
Обстоятелството, че жалбоподателят е внесъл в срок по сметка на ОС-Смолян дължимата държавна такса с вносна бележка от 11.03.2021г., която представя сега към частната жалба, но не е представил по делото в указания му от първоинстанционния съд срок, не означава, че в срок е изпълнил указанията на съда за отстраняване на нередовностите по подадената въззивна жалба, за последиците от което е бил изрично предупреден, тъй като освен внасянето на държавната такса в указания му срок, жалбоподателят е следвало в същия срок и да представи по делото вносната бележка, с което да докаже, че в срок е отстранил нередовността по въззивната жалба. Като не е направил това, правилно районният съд е върнал въззивната жалба,тъй като съдът няма задължение да извършва проверки по сметките си дали е по определено дело е постъпила дължимата държавна такса.
Мотивиран от горното Смолянският окръжен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 9021/26.03.2021г.,постановено по гр.д.№ 230/2019г. по описа на Районен съд-Чепеларе като правилно.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчването му на страните пред ВКС по реда на чл.274,ал.3,т.1 от ГПК.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2