Определение № 115 от 17.01.2025, Апелативен съд - София
- Съд
- Апелативен съд - София
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 3319/2024
- Вид
- Определение № 115
- Подписан
- 17.01.2025
- Състав
- Камелия Първанова, Димитър Мирчев, Георги Иванов
Цитирани разпоредби
- чл. 274 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 276, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 115 гр. София, 17.01.2025 г.
АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 7-МИ ГРАЖДАНСКИ, в закрито заседание на петнадесети януари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:
Председател: Камелия Първанова
Членове:
Георги Иванов
Димитър Мирчев като разгледа докладваното от Димитър Мирчев Въззивно частно гражданско дело № 20241000503319 по описа за 2024 година
Производството е по чл. 274 и сл. от ГПК и е образувано по частна жалба с вх. № 284921/07.09.24 г. от "Софи Център" ЕООД с ЕИК: 204332817 против разпореждане от 29.06.23 г., постановено по гр.д. № 2460/21 г. на СГС, с което е върната като просрочена частна жалба с вх. № 279313/22.06.23 г. /озаглавена допълнение към частна жалба/ на същото дружество против съдебен акт за прекратяване производството по делото като процесуално недопустимо.
Частният жалбоподател твърди, че се касае за допълнение към частна жалба, а не за първоначално подадена такава, поради което преценката, че е налице просрочване е неправилна, с оглед на което иска от САС да обезсили, а в условията на алтернативност - да отмени разпореждането на градския съд като неправилно.
В процедурата по чл. 276, ал. 1 от ГПК, едната насрещна страна "Бенедикс" ЕООД подава отговор за неоснователност на жалбата, докато другата такава страна "Соломон 77" ЕООД не взема становище.
Частната жалба е процесуално допустима, а по същество - основателна. Съображения:
След преглед на материалите от първоинстанционното производство, се установи: а/ производството по делото е прекратено с Определение № 263417 от 01.06.23 г. Съобщението за това е връчено на "Софи Център" ЕООД на 14.06.23 г. и срокът за обжалване е изтекъл на 21.06.23 г.
Към корицата на делото на градския съд е пришита частна жалба против прекратителното определение с вх. № 279175/21.06.23 г., т.е. жалбата е била подадена в последния ден от срока и с ръкописна резолюция от съдията - докладчик, е била оставена без движение с оглед необходимостта за представяне на документ за внесена д.т. в размер от 15 лв., което указание е било и изпълнено впоследствие.
1
Ето защо, допълнението към частната жалба с вх. № 279313/22.06.23 г./на л. 187 и сл./ действително се явява допълнение към по-ранно подадената частна жалба, а не първоначално подадена такава. Вероятно, поради недоглеждане или по-късно докладване на различните книжа по делото, е постановено атакуваното пред САС разпореждане от 29.06.23 г. на СГС за връщане на жалбата, озаглавено "допълнение към частна жалба". То, действително е било допълнение, а не първоначално подадена частна жалба, която да е била просрочена с един ден, каквато неправилна преценка е сторил първостепенният съд.
С оглед изложеното, налага се разпореждането от 29.06.23 г. да бъде отменено като неправилно /не са налице основания за обезсилването му, каквото искане има в частната жалба - доколкото се касае за процесуално допустим, но по същество неправилен съдебен акт/.
Съдът,
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ разпореждане от 29.06.23 г., постановено по гр.д. № 2460/21 г. на СГС, с което е върната като просрочена частна жалба с вх. № 279313/22.06.23 г., озаглавена "допълнение към частна жалба" на "Софи Център" с ЕИК: 204332817 против съдебен акт за прекратяване производството по делото.
Определението не може да се обжалва.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
2