Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 08.01.2025, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
62247/2024
Подписан
08.01.2025

Цитирани разпоредби

  • чл. 130 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 415, ал. 4 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 415, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 417 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 422 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 753 гр. София, 08.01.2025 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 151 СЪСТАВ, в закрито заседание на осми януари през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател:БОРЯНА Д. ВОДЕНИЧАРОВА като разгледа докладваното от БОРЯНА Д. ВОДЕНИЧАРОВА Гражданско дело № 20241110162247 по описа за 2024 година намери следното:

С разпореждане от 22.11.2024 г. съдът е констатирал, че с исковата молба са предявени установителни искове по реда на чл. 422 ГПК за вземанията по заповед за незабавно изпълнение, издадена по ч.гр.д. № 66328/2022 г. по описа на СРС, 151 състав, но исковата молба е била подадена след изтичане на едномесечния срок за предявяване на установителен иск, който срок е изтекъл на 18.10.2024 г. (петък), а исковата молба е била подадена на 21.10.2024 г. (понеделник). Със същото разпореждане съдът е дал едноседмичен срок на ищеца да представи доказателства за спазването на едномесечния срок за предявяване на установителен иск по реда на чл. 422 ГПК или в същия срок да заяви на какво основание предявява установителен иск след изтичане на посочения срок.

В дадения срок ищецът не е взел становище във връзка с дадените му указания. Съдът намира, че предявените искове са недопустими, тъй като са предявени след изтичане на срока по чл. 415, ал. 4 ГПК, поради което на основание чл. 415, ал. 5 ГПК исковото производство следва да бъде прекратено, а издадените заповед за изпълнение и изпълнителен лист – обезсилени.

Така мотивиран и на основание чл. 130 ГПК и чл. 415, ал. 5 ГПК, Софийски районен съд

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 62247/2024 г., по описа на СРС, 151 състав.

ОБЕЗСИЛВА заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 ГПК, издадена на 06.02.2023 г. по ч.гр.д. № 66328/2022 г. по описа на СРС, 151 състав, както и изпълнителен лист, издаден на 06.02.2023 г. по ч.гр.д. № 66328/2022 г. по описа на СРС, 151 състав.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Софийски градски съд в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Препис от определението да се връчи на ищеца.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

1