Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 23420 от 21.11.2025, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Въззивно частно гражданско дело 11172/2025
Вид
Определение № 23420
Подписан
21.11.2025
В сила
21.11.2025
Състав
Божана Желязкова, Любка Голакова, Десислава Янева-Димитрова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 23420 гр. София, 21.11.2025 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ЧЖ-I-В, в закрито заседание на двадесет и първи ноември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: Божана Желязкова

Членове:

Любка Голакова

Десислава Янева-Димитрова като разгледа докладваното от Любка Голакова Въззивно частно гражданско дело № 20251100511172 по описа за 2025 година

Производството е по реда на чл.274- чл.279 ГПК.

Образувано е по частна жалба с вх. №115701/07.10.2025г. по описа на СГС, подадена от М. П. В. срещу определение от 29.09.2025г. постановено по гр. д. № 43 204/2025г. по описа на СРС, 117 състав, с което е прекратено производството по делото.

Жалбоподателят – М. П. В. счита, че обжалваното определение е неправилно. Твърди, че съдът е приел,че срокът за извършване на процесуалното действие от страната е седем дни, а в указанията до страната е вписано 30 дни. Моли да се отмени обжалваното определение и делото да бъде върнато на СРС за продължаване на процесуалните действия.

Съдът, след като се запозна с материалите по делото и приложения документ към частната жалба, приема за установено следното от фактическа страна:

На 12.08.2025г. е подадена молба от М. П. В. с вх. №271369, въз основа на която е образувано гр. д. №43 204/2025г. по описа на СРС, 117 състав.

В разпореждането на съда на л. 34 /без дата/ е посочено, че следва да бъде внесена държавна такса по сметка на СРС в размер на 25 лв., като не е определен срок за това.

1

В изпратеното съобщение до молителя /л. 42/ е посочено, че следва в 1-месечен срок от получаване на съобщението да внесе държавна такса от 25 лв. по сметка на СРС. То е връчено на пълномощника на молителя на 01.9.2025г.

На 26.09.2025г. е подадена молба с вх. №312927 от молителя, към която е приложен документ за внесена държавна такса по сметка на СРС в размер на 25 лв.

На 29.09.2025г. е постановен обжалвания акт, в който е посочено, че производството по делото се прекратява, поради неизпълнение в дадения седмичен срок на указанията на съда – не е внесена държавна такса.

При така установеното от фактическа страна, настоящият съдебен състав прави следните правни изводи:

Жалбата е подадена от легитимирано лице и в законоустановения срок, поради което същата е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

От описаното по-горе се установява, че в своя съдебен акт първоинстанционният съд не е определил срок, в който да бъде внесена държавна такса за производството. Такъв срок е вписан в изпратеното съобщение до молителя и той не е едноседмичен, а едномесечен. Предвид датата на връчване на преписа от разпореждането на съда, съдържащо указанията за нередовностите на молбата и вписания в него срок за тяхното отстраняване, настоящият въззивен състав приема, че срокът за изпълнение на дадените указания изтича на 01.10.2025г.

От описаните по-горе документи се установява, че страната, в посочения в изпратеното до нея съобщение срок, е изпълнила дадените й от съда указания.

Предвид изложените мотиви настоящият съдебен състав приема, че обжалваното определение следва да бъде отменено и делото върнато на СРС, 117 състав за продължаване на съдопроизводствените действия.

С тези мотиви настоящият съдебен състав

ОПРЕДЕЛИ:

2

ОТМЕНЯ определение от 29.09.2025г. постановено по гр. д. № 43 204/2025г. по описа на СРС, 117 състав, с което е прекратено производството по делото.

ВРЪЩА делото на СРС, 117 - ти състав за продължаване на процесуалните действия по гр. д. №43 204/2025г.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3