Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2845 от 16.12.2025, Районен съд - Казанлък

Съд
Районен съд - Казанлък
Дело
Гражданско дело 2134/2025
Вид
Определение № 2845
Подписан
16.12.2025
В сила
29.12.2025
Състав
СТЕЛА ВЕСЕЛИНОВА ГЕОРГИЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 129, ал. 3 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 415, ал. 1 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 417 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 418 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2845 гр. Казанлък, 16.12.2025 г.

РАЙОНЕН СЪД – К., ВТОРИ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на шестнадесети декември през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: СТЕЛА В. ГЕОРГИЕВА като разгледа докладваното от СТЕЛА В. ГЕОРГИЕВА Гражданско дело № 20255510102134 по описа за 2025 година

Производството по делото е образувано по искова молба от „А.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление град С., ***, представлявано от Х.М. и П.В., чрез юрисконсулт Б. Т. против Н. Н. З., с правно основание чл. 422 от ГПК.

С разпореждане № 5358/24.11.2025 г. съдът е приложил към настоящото дело изпратеното съобщение до ответника и е приел същото за редовно връчено. Със същото разпореждане е оставил без движение исковата молба без движение с указания до ищеца да внесе депозит възнаграждение за особен представител на ответника в размер на 400 лева по сметка на Районен съд – К..

С разпореждането ищецът е предупреден, че при неизпълнение на указанията в законноустановения срок, исковата молба, заедно с приложенията към нея, ще бъдат върнати по реда на чл. 129, ал. 3 от ГПК, а производството по делото ще бъде прекратено.

От приложеното по делото съобщение и отбелязването на длъжностното лице-връчител се установява, че съобщението е получено от ищеца чрез ЕПЕП на 26.11.2025 г. В законноустановения срок изтекъл на 04.12.2025 г. констатираните нередовности на исковата молба не са отстранени, поради което същата следва да бъде върната, а производството по делото да бъде прекратено.

Съгласно т. 13 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2013 г., ОСГТК, при прекратяване на производството по делото по иска по чл. 422, респ. чл. 415, ал. 1 ГПК издадената заповед за изпълнение и изпълнителният лист подлежат на обезсилване.

Компетентен да обезсили заповедта за изпълнение, издадена по чл. 410, съответно по чл. 417 ГПК, и да обезсили изпълнителния лист по чл. 418 ГПК при прекратяване на производството по иска, предявен по реда на чл. 422 ГПК, е съдът в исковото производство, който е постановил определението за прекратяване.

1

Воден от горните мотиви, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ВРЪЩА искова молба вх. № 14769/19.09.2025 г. по описа на Районен съд – К., подадена от „А.“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление град: С., ***, представлявано от Х.М. и П.В., чрез юрисконсулт Б.

Т. против Н. Н. З., поради неотстраняване на нередовностите й.

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 2134/2025 г. по описа на Районен съд – К..

ОБЕЗСИЛВА изцяло заповед № 959/19.06.2025 г. за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК, издадена по частно гражданско дело № 1636/2025 г. по описа на Районен съд - К..

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му с частна жалба пред Окръжен съд – С..

Съдия при Районен съд – К.: _______________________

2