Определение № 4544 от 15.11.2024, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 15876/2024
- Вид
- Определение № 4544
- Подписан
- 15.11.2024
- В сила
- 30.11.2024
- Състав
- ПЕТРОСЛАВ ВОЛЕВ КЪНЕВ
Цитирани разпоредби
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.105, ал.1 · Закон за движението по пътищата
- чл.137а, ал.1 · Закон за движението по пътищата
- чл.185 · Закон за движението по пътищата
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 4544 гр. София, 15.11.2024 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 99 СЪСТАВ, в закрито заседание на петнадесети ноември през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:
Председател: ПЕТРОСЛАВ В. КЪНЕВ като разгледа докладваното от ПЕТРОСЛАВ В. КЪНЕВ Административно наказателно дело № 20241110215876 по описа за 2024 година и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.
Образувано е по подадена жалба от Г. Т. К., ЕГН **********, чрез адв.
В. Б. от САК, против наказателно постановление № 24-4332-019733 от 23.08.2024 г., издадено от началник сектор в СДВР, отдел Пътна полиция СДВР, с което за нарушение на чл.137а, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 50 лева на основание чл.183, ал.4, т.7, пред.1 от ЗДвП и за нарушение на чл.105, ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 20 лева на основание чл.185 от ЗДвП.
Въз основа на приложените по делото писмени доказателства, настоящият състав намира, че жалбата е подадена след изтичане на законоустановения 14-дневен срок за обжалване на наказателното постановление, като аргументите в тази насока са следните:
От разписката на гърба на наказателното постановление се установява, че същото е било връчено на 09.10.2024 г. лично на жалбоподателя Г. К.. От следващия ден – 10.10.2024 г. е започнал да тече 14-дневният срок за обжалването му, който е изтекъл на 23.10.2024 г. (сряда – работен ден). Видно от жалбата, същата е била изготвена, подписана и подадена от процесуалния представител на жалбоподателя - адв. В. Б. от САК на 28.10.2024 г.
Следователно, към момента на подаване на жалбата - 28.10.2024 г., 1 атакуваното наказателното постановление вече е било влязло в сила с изтичането на 23.10.2024 г. на срока за обжалването му. С влизането си в сила то става стабилен правораздавателен акт и поражда целените с него правни последици, поради което няма как съдът да преразгледа тези нарушения.
Гореизложеното води до извод, че подадената жалба е просрочена, тъй като срокът по чл.59, ал.2 от ЗАНН е преклузивен и същата следва да бъде оставена без разглеждане, понеже наказателното постановление е влязло в законна сила с изтичане на срока за обжалването му.
Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63г, вр. чл.59, ал.2 от ЗАНН, Софийският районен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ депозираната жалба от Г. Т. К., ЕГН **********, чрез адв. В. Б. от САК, против наказателно постановление № 244332-019733 от 23.08.2024 г., издадено от началник сектор в СДВР, отдел Пътна полиция - СДВР, с което за нарушение на чл.137а, ал.1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 50 /петдесет/ лева на основание чл.183, ал.4, т.7, пред.1 от ЗДвП и за нарушение на чл.105, ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 20 /двадесет/ лева на основание чл.185 от ЗДвП.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НАХД № 15876/2024 г. по описа на СРС, НО, 99 състав.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд – София град.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2