Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 2721 от 03.06.2024, Върховен касационен съд

Съд
Върховен касационен съд
Дело
Касационно частно гражданско дело 1904/2024
Вид
Определение № 2721
Подписан
03.06.2024
В сила
03.06.2024
Състав
Илияна Папазова, Джулиана Петкова, Майя Русева

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 2721 гр. София, 03.06.2024 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, 3-ТО ГРАЖДАНСКО

ОТДЕЛЕНИЕ 5-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на трети юни през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Илияна Папазова

Членове:

Майя Русева

Джулиана Петкова като разгледа докладваното от Джулиана Петкова Частно касационно гражданско дело № 20248003101904 по описа за 2024 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.274, ал.2 ГПК.

Образувано е по частна жалба на „Транс Елит“ ЕООД, срещу определение № 4081/14.12.2023г. по ч.гр.д.№5135/23г. на състав на ВКС, ІІІ ГО, с което е оставена без разглеждане, като просрочена, частната касационна жалба на дружеството срещу определение № 2478/06.10.2023г. по гр.д.№ 2634/2023г по описа на САС.

Жалбоподателят иска отмяна на атакуваното определение поради неправилност на прието, че жалбата му срещу определението на САС е подадена на 21.11.2023г. Твърди, че жалбата е подадена по пощата на 20.11.2023г., свидетелство за което е пощенското клеймо и представеното към частната жалба копие от фискален бон, издаден от Български пощи, за заплащане на съответната такса за изпращане на жалбата.

Ответната страна по жалбата – „ФЗ Васил Костов“ ООД, чрез адв. Т.Д., я оспорва с твърдението, че жалбата е подадена на 21.11.2023г.

Настоящият състав, за да се произнесе, съобрази следното:

Атакуваното определение на САС е връчено на „Транс Елит“ ЕООД на 13.11.2023г. Едноседмичният срок за обжалването му изтича на 20.11.2023г.

Частната жалба срещу акта на САС е подадена по пощата и в кориците на ч.гр.д.№ 5135/23г.на ВКС,ІІІ ГО се съдържа пощенския плик, с който жалбата е изпратена до съда. На предната му част е видно пощенско клеймо, поставено от пощенската станция, която е приела пратката. Макар и трудно, установимо е при прегледа на пощенския плик, че датата на клеймото е 20.11.2023г. В този смисъл е и представения с настоящата частна жалба фискален бон, видно от който жалбоподателят е заплатил съответната такса за изпращане на частната жалба с известие обратна разписка на 20.11.2023г. в 16, 16 часа.

Предвид изложеното, срокът за обжалване е спазен, поради което частната жалба е била допустима. Атакуваното определение на ВКС следва да бъде отменено и делото върнато за разглеждане на частната жалба по същество.

Мотивиран от горното, настоящият състав на ВКС

1

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ определение № 4081/14.12.2023г. по ч.гр.д.№5135/23г. по описа на ВКС, ІІІ ГО И ВРЪЩА делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2