Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 6114 от 20.10.2026, Районен съд - Пловдив

Съд
Районен съд - Пловдив
Дело
Административно наказателно дело 5847/2026
Вид
Разпореждане № 6114
Подписан
20.10.2026
В сила
20.10.2026
Състав
Зорница Николова Тухчиева - Вангелова

Цитирани разпоредби

  • чл. 59, ал. 2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 63, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 84 · Закон за административните нарушения и наказания
  • чл. 323, ал. 1, т.2 · Наказателно-процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 6114 гр. Пловдив, 20.10.2026 г.

РАЙОНЕН СЪД – ПЛОВДИВ, V НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесети октомври през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: Зорница Н. Тухчиева - Вангелова като разгледа докладваното от Зорница Н. Тухчиева - Вангелова Административно наказателно дело № 20265330205847 по описа за 2026 година след като се запознах с материалите по делото, намирам, че същото не подлежи на разглеждане от Пловдивски районен съд, като производството по делото следва да бъде прекратено.

Съображенията за това са следните:

Въззивната жалба се явява просрочена като подадена извън четиринадесетдневния срок на обжалване, считано от получаване на Наказателното постановление.

Съгласно чл. 59, ал. 2 ЗАНН наказателните постановления подлежат на обжалване в четиринадесетдневен срок от връчването им.

От представените по делото Наказателно постановление № 457/ 22.05.2026 г., ведно приложена към него разписка за връчване се установява,че процесното НП е редовно връчено на жалбоподателката на 17.09.2026 г. , от когато е започнал да тече законоустановения срок за обжалването му.

Четиринадесетдневният срок за обжалване на процесното НП е изтекъл на 01.10.2026 г. В тази връзка следва да се отбележи, че процесуалният закон е категоричен в правилото си, че когато срокът се изчислява в дни, същият започва да тече от следващия ден и изтича в края на последния ден. Тоест – в случая, както вече се отбеляза НП е връчено на 17.09.2026 г., поради което 14 –дневният срок започва да тече от 18.09.2026 г. и изтича в края на последния ден, а именно на 01.10.2026 г. – присъствен, работен ден.

Видно от отбелязването във въззивната жалба, както и в допълнително 1 постъпилата писмена молба, въззивната жалба е депозирана на 09.10.2026 г., т.е. след изтичане на законоустановения срок.

От гореизложеното е видно, че НП, като необжалвано в законоустановения срок, е влязло в сила на дата 02.10.2026 г. и като такова се ползва с юридически стабилитет и не подлежи на редовен инстанционен контрол по реда на глава трета, раздел пети от ЗАНН.

При извод за просрочие на жалбата, същата на основание чл. 323, ал. 1, т.2 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, вр. чл. 63, ал.2 ЗАНН, вр. 59, ал. 2 ЗАНН следва да бъде върната, а производството по делото прекратено, доколкото правото на наказания субект да обжалва наказателното постановление е погасено с изтичане на четиринадесетдневния преклузивен срок за това.

Така мотивиран,

РАЗПОРЕДИ:

В Р Ъ Щ А М жалба подадена от А. В. В., ЕГН ********** чрез пълномощника адв. Л. Г. против Наказателно постановление № 457/ 22.05.2026 г., издадено от Заместник – кмет „Обществен ред и сигурност“ в община Пловдив.

ПРЕКРАТЯВАМ производството по АНД № 5847/2026 г. по описа на Пловдивски районен съд, V – ти наказателен състав

Препис от настоящето Разпореждане ДА жалбоподателя и административнонаказващия орган.

СЕ

ИЗПРАТИ на

Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от получаването му пред Административен съд – град Пловдив с частна жалба, за която се дължи държавна такса в размер на 15,34 евро / 30 лева/.

Съдия при Районен съд – Пловдив: _______________________ 2