Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 260092 от 23.05.2022, Районен съд - Стара Загора

Съд
Районен съд - Стара Загора
Дело
Гражданско дело 4906/2020
Вид
Определение № 260092
Подписан
23.05.2022
В сила
08.06.2022
Състав
ИВАН ХРИСТОВ РЕЖЕВ

Цитирани разпоредби

О

П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Номер 260092 Година 23.05.2022 Град

Стара Загора

С.ЯТ РАЙОНЕН СЪД ХII ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

На двадесет и трети май Година 2022 в закрито съдебно заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: И. Р.

Секретар:

Прокурор: като разгледа докладваното от съдията Р. частно гражданско дело номер 4906 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Делото е образувано по искова молба на Б., против А.Е., която съдът е оставил без движение с разпрореждане от 05.04.2022 г., а на ищеца, чрез пълномощника му, е изпратено съобщение, с препис от разпореждането, в едноседмичен срок от получаването му, с поправена искова молба по чл. 129, ал. 5 ГПК, с препис за ответника съгласно чл. 128, т. 3 ГПК, да отстрани следната, неотстранена до момента нередовност на исковата си молба, а именно - да посочи в нея актуалния адрес на ответника по чл. 53 ГПК, заявен в О. и представи за същия адрес издадено му от тази О. удостоверение, от което да е видно и дали ответникът има към момента на издаването му разрешение за продължително пребиваване в страната и напускал ли е същата от 27.11.2020 г. до момента, кога и през кой точно ГКПП, както и има ли данни за последващото му завръщане в нея (чл. 127, ал. 1, т. 2 ГПК). В съобщението на ищеца е и указано, че ако в дадения срок не отстрани посочената нередовност на исковата си молба, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, същата ще му бъде върната (л.

147).

Това съобщение, с препис от разпореждането, е получено от пълномощника на ищеца редовно на 13.04.2022 г., видно от върната по делото разписка (л. 153). По подадената на 15.04.2022 г. по делото молба от същия, съдът с разпореждане от 18.04.2022 г. му е издал на 19.04.2022 г. исканото съдебно удостоверение, което обаче ищецът и до момента не е получил и поради това се намира в кориците на делото, като е постановил и определение от 19.04.2020 г., с което е продължил с три седмици, считано от 20.04.2022 г. (когато изтича първоначалния срок, от когато тече продълженият срок съгласно чл. 63, ал. 2, изр. 2 ГПК, а не от съобщението - така и Опр. № 226-2014-I г.о.), даденият на ищеца с разпореждането от 05.04.2022 г. едноседмичен срок по чл.

129, ал. 2 ГПК за отстраняване на посочената в същото нередовност на исковата му молба (л.

149-155). Въпреки това и в този продължен по тази му молба срок, изтекъл на 11.05.2022 г., ищецът не е отстранил горепосочената нередовност на исковата си молба.

Ето защо съдът намери, че е налице хипотезата на чл. 129, ал. 3 ГПК, на което основание следва да върне на ищеца исковата му молба, поради неотстраняване в срок на нередовностите й, а образуваното за разглеждането й производство по делото да прекрати. По аргумент от чл. 129, ал. 3, изр. 2 ГПК, настоящото определение може да бъде обжалвано само от ищеца, на когото поради това следва и да се съобщи.

Воден от горните мотиви, С.ят районен съд

О П

Р Е Д

Е Л И:

ВРЪЩА на ищеца Б. исковата му молба с вх. №

268756/27.11.2020 г., поради неотстраняване в срок на нередовностите й и ПРЕКРАТЯВА поради това образуваното за разглеждането й производство по настоящото гражданско дело № 4906 по описа за 2020 г. на С.я районен съд.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано от ищеца с частна жалба пред С.я окръжен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на същия.

РАЙОНЕН СЪДИЯ: