Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 937 от 07.10.2025, Окръжен съд - Хасково

Съд
Окръжен съд - Хасково
Дело
Въззивно частно гражданско дело 785/2025
Вид
Определение № 937
Подписан
07.10.2025
В сила
16.01.2026
Състав
МИЛЕНА ДИМИТРОВА ДЕЧЕВА, ЖУЛИЕТА КРЪСТЕВА СЕРАФИМОВА-ДИМИТРОВА, ВАСИЛ ГЕОРГИЕВ ЧАМБОВ

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 937 гр. ХАСКОВО, 07.10.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ХАСКОВО, I-ВИ СЪСТАВ, в закрито заседание на седми октомври през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Председател: МИЛЕНА Д. ДЕЧЕВА

Членове:

ЖУЛИЕТА КР. СЕРАФИМОВАДИМИТРОВА

ВАСИЛ Г. ЧАМБОВ като разгледа докладваното от ЖУЛИЕТА КР. СЕРАФИМОВА-ДИМИТРОВА Въззивно частно гражданско дело № 20255600500785 по описа за 2025 година Производството е по реда на чл. 262, ал.3 ГПК.

Образувано е по частна жалба вх. № 12856/15.07.2025г., подадена от адв. Д. Н. Г., АК- Хасково, като пълномощник против разпореждане рег.№ 1920/26.06.2025 г. по гр.д. № 294/2024 г. на Районен съд – Хасково.

В жалбата се твърди,че неправилно съдът е върнал въззивната жалба против решение № 263/11.04.2025 г. поради неизпълнение на дадените указания от съда - да се представи пълномощно за въззивно обжалване. Счита разпореждането за неправилно и незаконосъобразно,тъй като в хода на производството по делото било представено пълномощно, с което процесуалният представител изрично е упълномощен да представлява ответницата по делото пред всички съдебни инстанции, вкл. въззивна инстанция, поради което указанието на съда е изпълнено и не е налице основание за връщане на въззивната жалба.

Моли съда да отмени разпореждане № 1920/26.06.2025г. и да разпореди приемането на въззивната жалба за разглеждане от компетентния въззивен съд.

В срока по чл.276, ал.1 ГПК е постъпил писмен отговор на частната жалба от А1 България ЕАД с ЕИК 131468980, чрез адв. Х. А. М. от САК, с който жалбата се оспорва като неоснователна.

СЪДЪТ след като обсъди оплакванията в частната жалба, доводите и съображенията изложени в нея и се запозна с доказателствата по делото, намира за установено от фактическа страна следното:

Съдебният акт е от категорията на обжалваемите по смисъла на чл.274, ал.1,т.2 ГПК.

1

Жалбата е процесуално допустима. Подадена е срещу акт който подлежи на обжалване и в законоустановения едноседмичен срок.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, по следните съображения:

Настоящият състав на въззивния съд намира, че въззивната жалба страда от констатираните от районния съд нередовности - не е представено пълномощно в полза на адв. Г. за въззивната инстанция и не са потвърдени действията извършени от лице без представителна власт, въпреки че на страната е била дадена втора възможност, в нов едноседмичен срок да представи пълномощно за въззивно обжалване. С представеното по делото адвокатско пълномощно / л.53/, адв. Д. Г. е упълномощен да представлява ответницата Д. Д. Г. по гр.дело № 294/2024г. по описа на РС - Хасково. Пълномощно за въззивно обжалване не е представено с въззивната жалба и не са потвърдени действията на адв. Г., който е подал въззивната жалба като пълномощник на Д. Д. Г., ответник по гр.дело № 294/2024 г. по описа на РС - Хасково. Адв. Д. Г. не е упълномощен за въззивната инстанция, а съгласно чл.261, т.2 ГПК към жалбата се прилага пълномощно когато жалбата се подава от пълномощник.

Нередовностите на въззивната жалба не са били отстранени както в определения от районния съд срок, който е изтекъл на 23.06.2025г., така и с подаването на частната жалба / частната жалба е подадена от адв. Д. Г. като пълномощник на Ю. С./, поради което въззивната жалба подлежи на връщане, на основание чл.262, ал.2, т.2 ГПК - не се отстранят в срок допуснатите нередовности.

До същите изводи е достигнал и първоинстанционния съд, които изцяло се споделят от въззивната инстанция, поради което разпореждането като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.

Мотивиран така, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане рег.№ 1920/26.06.2025 г. на Районен съдХасково по гр.дело №294/2024 г. по описа на съда, с което е върната въззивната жалба против решение № 263/11.04.2025 г. постановено по гр.дело № 294/2024 г. по описа на съда.

Определението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд с частна касационна жалба, в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2

2. _______________________

3