Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 22 от 10.01.2023, Окръжен съд - Стара Загора

Съд
Окръжен съд - Стара Загора
Дело
Въззивно частно гражданско дело 811/2022
Вид
Определение № 22
Подписан
10.01.2023
В сила
10.01.2023
Състав
Пламен Стефанов Златев, Мариана Мавродиева Мавродиева, Веселина Косева Мишова

Цитирани разпоредби

  • чл. 62 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 62, ал.1 · Граждански процесуален кодекс

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 22 гр. Стара Загора, 10.01.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – СТАРА ЗАГОРА, II ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на десети януари през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Пламен Ст. Златев

Членове:

Мариана М. Мавродиева

Веселина К. Мишова като разгледа докладваното от Мариана М. Мавродиева Въззивно частно гражданско дело № 20225500500811 по описа за 2022 година Производството е образувано по частната жалба на Г. А. А., чрез адв. Н.

Р. против Разпореждане № 260452 от 19.10.2022г., постановено по ч. гр.д. № 1479/2009г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което се връща частна жалба от 14.10.2022г. на Г. А. А..

Частният жалбоподател е останал недоволен от обжалваното определение, поради което го обжалва в срока, като неправилно. Излага подробни съображения за неправилност на постановеното определение. Моли да се отмени обжалваното определение и да се задължи РС – Казанлък да администрира частната жалба.

В срока е постъпил писмен отговор от другата страна „Б.Д.“, АД гр.С., чрез юрисконсулт Ж.Д., с приложено пълномощно. Взема становище за неоснователност на жалбата. Излага подробни съображения. Моли да се остави без уважение частната жалба и да се потвърди обжалваното определение.

Съдът, след като обсъди направените в жалбата оплаквания и провери допустимостта й намери за установено следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срока за обжалване, срещу подлежащ на обжалване акт, внесена е дължимата държавна такса за въззивното производство.

С обжалваното разпореждане, районният съд е върнал частна жалба вх.

№ 262136 от 14.10.2022г. на Г. А. А. като е приел, че същата е просрочена, като подадена по пощата на 12.10.2022г. в 19.00 ч. , а на основание чл. 62, ал.1 ГПК срокът за подаване на жалба е изтекъл на 12.10.2022г. в 17.00 ч., в който приключва работното време на съда.

В производството по ч.гр.д. № 1479//2009 г. по описа на РС –Казанлък е 1 постановено разпореждане от 27.09.2022г. за връщане на Г. А. А. на възражение вх.№ 261772 от 05.08.2022г. Съобщението за това разпореждане е получено от пълномощника на страната на 05.10.2022г. На 14.10.2022г.

/п.кл. 12.10.2022г. /, в срока за обжалване е подадена частна жалба от Г. А. А. срещу разпореждане за връщане на възражение.

Съгласно чл. 62, ал.1 ГПК последният ден на срока продължава до двадесет и четвъртия час. Ако трябва да се извърши действие или да се представи нещо в съда, срокът изтича в момента на приключване на работното време. Съгласно ал. 2 на чл. 62 ГПК, срокът не се смята за пропуснат, когато изпращането на молбата е станало по пощата.

В случая изпращането на частната жалба е в срока за обжалване, тъй като частната жалба е изпратена по пощата.

За въззивната инстанция не остава ясно от какви данни по делото, районният съд е приел, че изпращането на жалбата е станало в 19.00 ч., а не в друг час, тъй като от приложения пощенски плик не се установява час на подаването му в пощата.

Предвид изложените съображения, въззивният съд намира, че разпореждането на КРС е неправилно и следва да бъде отменено, а делото – върнато за продължаване на процесуалните действия.

По изложените мотиви съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОТМЕНЯ разпореждане № 260452 от 19.10.2022г., постановено по ч. гр.д. № 1479/2009г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което се връща частна жалба вх.№ 262136 от 14.10.2022г. на Г. А. А..

ВРЪЩА делото на РС - Казанлък за продължаване на процесуалните действия.

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2