Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 75 от 08.01.2024, Софийски градски съд

Съд
Софийски градски съд
Дело
Търговско дело 1622/2023
Вид
Определение № 75
Подписан
08.01.2024
В сила
17.02.2024
Състав
Милена Богданова

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 75 гр. София, 08.01.2024 г.

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО VI-24, в закрито заседание на осми януари през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Милена Богданова като разгледа докладваното от Милена Богданова Търговско дело № 20231100901622 по описа за 2023 година

Производството е образувано по искова молба на Ц. Е. Д., ЕГН **********, с адрес: гр. София, ул. ******* чрез пълномощник адв. Г. А., член на САК, упражняващ дейност при Адвокатско дружество „Д.Г.К.И В.”, със съдебен адрес: гр. София 1000, район „Среде14”, бул. „*******, тел.(02)*******, срещу „Медико-дентален център Дентална клиника П.Д.“ АД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление в Република България, гр.

София, п.к. 1000, р-н Средец, ул.*******, с която са предявени в условията на евентуалност искове с правно основание чл.75 и чл.74 от Търговския закон, за прогласяване нищожност на всички решения, взети на общо събрание на акционерите в Дружеството на 24.07.2023г., обективирани в Писмен протокол от 24.07.2023г., евентуално отмяна на същите решения като незаконосъобразни.

В исковата молба са изложени твърдения, че ищцата Ц. Д. е акционер в „Медикодентален център Дентална клиника П.Д.“ АД, вписано в търговския регистър при Агенция по вписванията с ЕИК *******, със седалище и адрес на управление в Република България, гр. София, п.к. 1000, р-н Средец, ул.“******* притежаващ 1 600 поименни акции с право на глас, представляващи 23,9988 % от капитала на Дружеството.

Твърди, че нa 30.03.2023г. пo партидата на Дружеството в Търговския регистър е била обявена Покана за свикване на общо събрание на акционерите, с която е било свикано Общо събрание на акционерите за 10.05.2023г. от 10:00ч. по седалището на Дружеството, с обявен в Поканата дневен ред. На 31.03.2023г. Поканата е била получена от Ц. Д. и по имейл. На 25.04.2023г., адв. Г. А., в качеството му на пълномощник на Ц. Д., посетил седалището на Дружеството в присъствието на нотариус, за да получи копие от писмените материали, свързани с дневния ред на свиканото ОС. Твърди се, че му било отказано получаване на писмени материали и че по седалището на Дружеството не е имало налични такива, свързани с дневния ред на ОС.

На общото събрание от 10.05.2023г. били гласувани и приети всички решения, посочени в Поканата за свикване на общото събрание, с мнозинство 5 067 (пет хиляди шестдесет и седем) броя от акциите, съответно 76,001 % от капитала на дружеството, съгласно протокол от ОС от 10.05.2023г. Ищцата твърди, че чрез своя пълномощник е гласувала против всяко едно от решенията. Всички тези решения от 10.05.2023г. били оспорени от нея чрез подадената искова молба, по която е било образувано т. д. 912/2023 г. на СГС, Т.О., VI - 26 с-в.

Твърди се, че процесните решения от 24.07.2023г., които са идентични с оспорените решения в рамките на съдебното производство, са нищожни на основание чл.75 от ТЗ и евентуално - незаконосъобразни, поради което следва да бъдат отменени. Всички решения, обективирани в Протокола от ОС от 24.07.2023г., са нищожни, тъй като самото второ ОС е 1 било свикано и проведено единствено за целите на приемане на нови, идентични решения с тези, които вече са оспорени в рамките на съдебното производство на изложените там подробни основания. Целта на новоприетите решения била единствено да се прекрати съдебното производство и така да се заобиколи изцяло възможността за съдебен контрол на решенията от 10.05.2023г.

Твърди се, че повторното разглеждане на същия въпрос е било инициирано от акционерите, без да се изчака изходът от съдебното производство, което е на етап размяна на книжа. Поддържа, че целта на посоченото второ Общо събрание е била единствено да се заобиколи съдебния контрол по чл. 75 от ТЗ по отношение на решенията от 10.05.2023г.

Изрично било потвърдено и от акционерите, присъствали на процесното ОС на 24.07.2023 г., в протокола, че взетите на 10.05.2023 г. решения се отменят единствено за целите на това да бъде прекратено съдебното производство. Това било признато както в Протокола за решения от 24.07.2023г., така и в Протокола от заседание на Съвета на директорите от 08.06.2023г., когато е било взето решение да се свика процесното ново общо събрание със същия дневен ред.

Изложени са аргументи и за незаконосъобразност на Решенията на ОС от 24.07.2023г.

Ищцата твърди, че съгласно чл.224 от Търговския закон, съответно чл.18 от Устава на Дружеството, писмените материали, свързани с дневния ред на ОС, следва да се предоставят на разположение на акционерите най-късно към датата на изпращане на поканата за свикване на ОС. Поканата за свикване на общото събрание от 24.07.2023г. е била заявена за вписване в Търговския регистър на 16.06.2023г. и е била изпратена по имейл на Ц. Д..

Ищцата твърди, че не са били налице никакви материали, които да обосноват адекватно нуждата от увеличаване на капитала на Дружеството, както и че не е имало никакви писмени материали, свързани с дневния ред на ОС, по седалището на Дружеството за целите на процесното ОС от 24.07.2023г. Ищцата поддържа правото й на сведения, обосноваващи предложената цена на акциите, които предстояло да бъдат издадени. Последните съгласно Поканата за ОС се предлагало да бъдат издадени с цена, равна на техния номинал.

Съответно е следвало сред писмените материали, свързани с общото събрание, да е налице финансово-счетоводна документация, включително, но не само междинен финансов отчет, от които да е видно развитието на финансовото състояние на Дружеството от такова със значителна неразпределена печалба и активна дейност до такова, което е принудено да издава акции по номинал.

В законов срок ответникът е упражнил правото си на писмен отговор. Излага доводи както за недопустимост на предявените искове, така и за тяхната неоснователност.

Ответникът сочи, че е допустим иск за прегласяване на нищожност само на решения на ОС, които са приети в противоречие с вече влязло в сила решение на съда. В настоящия казус липсвало влязло в сила решение на съда, в противоречие на което да са процесните решения на ОСА в Дружеството. Съответно липсвали указания на съда, дадени при отмяна на предходни, идентични решения, приети от ОСА в Дружеството, които указания да са задължителни за ОСА.

Ответникът не оспорва, че на 10.05.2023г. е било проведено ОСА в Дружеството, на което е присъствал и пълномощник на ищцата и на което били гласувани и приети всички решения, посочени и в поканата за това ОСА и отразени в Протокол на ОСА от същата дата.

Не оспорва и че ищцата е предявила иск по чл.74 от ТЗ, с който претендира отмяната на всички решения, приети от ОСА, проведено на 10.05.2023г., въз основа на което е образувано т.д. 912/2023 г. на СГС, ТО, VI-26-ти състав. Това дело е висящо и към момента, т.е. няма влязъл в сила съдебен акт, който да съдържа задължителни за дружеството указания. Позовава се на Решение № 61 от 28.05.2012г . на ВКС по т. д. №325/2011г., I ТО, в което изрично е посочено, че съгл. чл. 75, ал. 2 ТЗ, нищожно решение на ОС може да бъде само това, което е прието след влизане в сила на съдебното решение и е в предметните предели на основанията по ал.1. Ако потвърждаващото решение на ОС е било прието преди влизането в сила на съдебното решение, по отношение на него критерият по чл.75 ал. 2 ТЗ не се простира и проверката за неговата порочност следва да се основава на други критерии.

2

Ответникът твърди липса на правен интерес у ищцата да атакува решението по т.1 от Протокола от 24.07.2023г., тъй като с него се отменят всички решения, приети от ОСА, проведено на 10.05.2023г., т .е . това решение постига целта, с която ищцата е предявила иска по настоящото дело, тъй като атакуваното решение по т.1 е в полза на ищцата.

Твърди се недопустимост и на евентуалния иск по чл.74 от ТЗ за отмяна на процесните решения като незаконосъобразни, поради предявяването му след преклузивния четиринадесет дневен срок. Развиват се подробни съображения.

Изложени са и доводи за неоснователност на исковете.

Съдът след извършена служебна проверка на допустимостта на исковете намира следното:

Предмет на иска е обявяване нищожността на решенията на ОСА на ответното дружество, проведено на 24.07.2023г., а при условията на евентуалност - за отмяната им като незаконосъобразни.

Разпоредбата на чл.75 ал.2 от ТЗ обявява за нищожни решения на ОС, когато при повторно разглеждане на един въпрос не са спазени задължителните указания на съда, дадени при отмяна на предходно решение на същия въпрос. Т.е. законът обявява за нищожни тези решения на общото събрание на търговското дружество, които повтарят отменени по реда на чл.74 от ТЗ решения при същите нарушения на процесуален и/или материален закон, учредителен договор и устава. В мотивите к ъ м Тълкувателно решение № 1 от 6.12.2002 г. по тълк. дело № 1/2002г. на ОСГК е посочено, че спецификата на Търговския закон влага самостоятелно съдържание в характеристичните белези на нищожните решения на ОС на търговските дружества.

Нищожност на решение на ОС може да се обоснове в случаите на липсващо /невзето/ решение, което е отразено в протокола като съществуващо и е вписано в търговския регистър, решение взето извън компетентността на ОС или в хипотезата на чл.75 ал.2 от ТЗ, при която е необходимо да е налице влязло в сила решение на съда. Именно то съдържа указанията по тълкуването на законите, учредителния договор и устава, които съгласно чл.75 ал.1 от ТЗ са задължителни за ОСА при повторно разглеждане от него на същия въпрос. В случая липсва влязло в сила съдебно решение. Атакуваните решения на ОСА от 24.07.2023г. не са постановени в противоречие на влязло в сила съдебно решение. Налице е висящ спор по иск с правно осн.чл.74 ТЗ за отмяна на решения, приети на 10.06.2023г., което не е пречка за свикване и провеждане на ново ОС по същите въпроси, стига да са съобразени с разпоредбата на чл.75 ТЗ – в този см.е Решение №923/24.11.2004г. по т.д.

№33/2004г. на II ТО на ВКС. От представения Протокол от ОСА, проведено на 24.07.2023г. се установява, че са отменени с незабавен ефект всички решения, приети от ОСА на 10.05.2023г. Съгласно трайната и непротиворечива съдебна практика, освен ако друго изрично е предвидено в закона или в самото решение, решенията на ОСА влизат в сила и обвързват дружеството и акционерите незабавно, т.е. от момента на тяхното приемане.

Следователно решението по т.1 от Протокола от 24.07.2023г. е обвързващо за Дружеството и акционерите и има действие по отношение на тях от момента на приемането му. Предмет на исковете по т. дело №912/2023г. по описа на СГС е да бъдат отменени всички решения, приети от ОСА, проведено на 10.05.2023г. Именно тази цел е била постигната с решението по т. 1 от Протокол от ОСА, проведено на 24.07.2023г., с което се отменят с незабавен ефект въпросните решения. Следва да се отбележи, че независимо от това какво решение ще бъде постановено по т.д.№912/23г. на СГС, взетите решения на ОСА на 24.07.2023г. не могат да бъдат в противоречие с него, поради факта, че събранието е проведено преди постановяване на съдебния акт. Следователно предявеният иск с правно осн.чл.75 ал.2 от ТЗ е недопустим поради липса на правен интерес от воденето му. А правният интерес е процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно.

Съгласно текста на чл.74 ал.1 от ТЗ, всеки съдружник или акционер може да предяви иск пред окръжния съд по седалището на дружеството за отмяна на решението на общото събрание, когато то противоречи на повелителните разпоредби на закона или на учредителния договор, съответно на устава на дружеството. Искът се предявява срещу 3 дружеството. В ал.2 на чл.74 законът урежда преклузивен срок за предявяване на иска искът се предявява в 14-дневен срок от деня на събранието, когато ищецът е присъствал или когато е бил редовно поканен, а в останалите случаи - в 14-дневен срок от узнаването, но не по-късно от 3 месеца от деня на общото събрание.

Ищцата Ц. Д. не е присъствала на ОСА, проведено на 24.07.2023г., но е била редовно поканена за него, който факт тя не оспорва, чрез покана обявена в ТР по партидата на дружеството на 16.06.2023г. Съгласно чл.223, ал.3 от ТЗ свикването на ОСА се извършва чрез покана, обявена в търговския регистър. Съгласно чл.15, ал. 4 от Устава на Дружеството, който е обявен по партидата на Дружеството в Търговския регистър, Свикването на Общото събрание на акционерите се извършва с покана, обявена в Търговския регистър или с писмени покани до акционерите. В конкретния случай Съветът на директорите е избрал да свика ОСА чрез обявяване на покана в Търговския регистър по партидата на Дружеството и срокът за депозиране на исковата молба е започнал да тече от деня на събранието и е изтекъл на 07.08.2023г. Установява се, че исковата молба е подадена на 31.08.2023г., т.е извън указания преклузивен срок, поради което и предявените конститутивни исковете за отмяна на решенията взети на ОСА на 24.07.2023г. като незаконосъобразни са НЕДОПУСТИМИ.