Определение № 111 от 30.03.2022, Окръжен съд - Русе
- Съд
- Окръжен съд - Русе
- Дело
- Търговско дело 72/2022
- Вид
- Определение № 111
- Подписан
- 30.03.2022
- В сила
- 20.04.2022
- Състав
- Силвия Павлова
Цитирани разпоредби
- чл.25 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
- чл.25, ал.1 · Закон за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 111 гр. Русе, 30.03.2022 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – РУСЕ в закрито заседание на тридесети март през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Силвия Павлова като разгледа докладваното от Силвия Павлова Търговско дело № 20224500900072 по описа за 2022 година за да се произнесе, съобрази следното:
Производство по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ.
Делото е образувано по подадена жалба от „Д 1969“ ООД, ЕИК***, чрез Д.М.С., у. на дружеството, против отказ №202202181638102/25.02.2022г. на д.л.р. от Ав. към Министерство на правосъдието. Обжалва отказа като незаконосъобразен и иска да бъде отменен от съда.
Ав. е депозирала отговор, с който заявява, че тя е недопустима, като просрочена, евентуално, счита същата за неоснователна.
За да се произнесе по жалбата, Окръжният съд взе предвид следното:
При проверка редовността на жалбата, съдът констатира, че същата е просрочена. Според разпоредбата на чл.25, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ, отказът подлежи на обжалване пред окръжния съд по седалището на търговеца или клона на чуждестранен търговец, юридическото лице с нестопанска цел или клона на чуждестранно юридическо лице с нестопанска цел, в 7-дневен срок от връчването му. В случая с подаденото заявление А4, по електронен път, чрез упълномощен адвокат, е посочен електронен адрес и е дадено съгласие указание/отказ да се връчват на този адрес. Видно е от приложената справка от информационната система на ТР, относно връчване на отказа, че същият е връчен на посочения електронен адрес на 25.02.2022г.
При това положение, 7-дневния срок за подаване на жалба изтича на 04.03.2022г. /петък/. Установява се от приложения пощенски плик, че 1 жалбоподателят е изпратил пратка до А.п.в., ТР, по пощата, на 07.03.2022г.
Не е посочено какво е съдържанието на пратката, но дори и в нея да е процесната жалба, то тя се явява подадена след изтичане на 7-дневния преклузивен срок. При това положение, жалбата се явява просрочена и не подлежи на разглеждане, а производство по делото следва да бъде прекратено.
Тъй като към преписката липсват доказателства да е внесена дължимата държавна такса по жалбата, жалбоподателят следва да бъде осъден да я заплати.
По тези съображения, на основание чл.275, ал.2, вр.чл.262, ал.2,т.1 ГПК, Окръжният съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като просрочена подадената жалба от „Д 1969“ ООД, ЕИК***, чрез Д.М.С., у. на дружеството, против отказ №20220218163810-2/25.02.2022г. на д.л.р. от Ав. към Министерство на правосъдието.
ПРЕКРАТЯВА производството по търговско дело №72/2022г. по описа на РОС.
ОСЪЖДА „Д 1969“ ООД, ЕИК***, представлявано от Д.М.С. да заплати по сметка на Окръжен съд-Русе, държавна такса в размер на 7.50лв. и да представи по делото платежния документ.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му на жалбоподателя пред АПЕЛАТИВЕН СЪД-ВЕЛИКО ТЪРНОВО.
Съдия при Окръжен съд – Русе: _______________________ 2