Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1517 от 21.06.2023, Окръжен съд - Пловдив

Съд
Окръжен съд - Пловдив
Дело
Въззивно частно гражданско дело 1656/2023
Вид
Определение № 1517
Подписан
21.06.2023
В сила
21.06.2023
Състав
Стефка Тодорова Михова, Николай Колев Стоянов, Борис Димитров Илиев

Цитирани разпоредби

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1517 гр. Пловдив, 21.06.2023 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛОВДИВ, VII СЪСТАВ, в закрито заседание на двадесет и първи юни през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Стефка Т. Михова

Членове:

Борис Д. Илиев

Николай К. Стоянов като разгледа докладваното от Николай К. Стоянов Въззивно частно гражданско дело № 20235300501656 по описа за 2023 година Производството е по реда на чл. 274 – 278 от ГПК.

Постъпила е въззивна частна жалба вх. № 33326/07.04.2023 г. на регистратура на ПдРС от „Кредит Тайм“ ЕООД, ЕИК: 203615520 против разпореждане № 7766/24.03.2023 г. постановено по гр.д. №5775/2022г. по описа на Районен съд Пловдив, 7-ми гр.с., с което е върната подадената от жалбоподателя частна жалба вх.№ 11928/07.02.2023 г. против постановеното по делото разпореждане от 06.01.2023 г. С жалбата се твърди неправилност на атакувания съдебен акт, поради неговата необоснованост и противоречие на закона. Отправено е искане обжалваното разпореждане да бъде отменено и делото върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.

Частната жалба е подадена в срок от легитимирана страна срещу подлежащ на инстанционен контрол съдебен акт, поради което е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено следното:

С определение №9237 от 29.08.2022 г. постановено по гр.д. №5775/2022г. по описа на Районен съд Пловдив, 7-ми гр.с. съдът е оставил без уважение направеното възражение от „Кредит Тайм“ ЕООД, ЕИК: 203615520 за местна неподсъдност на спора. Срещу това определение е постъпила частна жалба вх.№ 81939/17.10.2022 г., която с разпореждане от 06.01.2023 г. е била върната от ПдРС. Срещу това разпореждане е подадена от жалбоподателя въззивна частна жалба вх. № 11928/07.02.2023 г.

1

С разпореждане от 09.02.2023 г. тази жалба е оставена без движение, до отстраняване на констатираните от съда нейни нередовности, а именно: да бъде внесена държавна такса в размер на 15 лева по сметка на ОС Пловдив и представени доказателства за това в едноседмичен срок от съобщението.

С обжалваното сега разпореждане № 7766/24.03.2023 г. е върната частна жалба вх.№ 11928/07.02.2023 г. За да достигне до този извод, първостепенният съд е приел, че в определения едноседмичен срок страната не е изпълнила дадените указания.

Този краен извод е правилен.

Към подадената от частния жалбоподател частна жалба не е бил приложен документ за внесена държавна такса, каквото е изискването на чл. 261, т. 4 във връзка с чл. 275, ал. 2 от ГПК, поради което същата е била нередовна. Посочените нередовност е била констатирана от първоинстанционния съд съгласно чл. 275, ал. 2 във вр. с чл. 262, ал. 1 от ГПК и съобщена на жалбоподателя, който в указания му срок не е представил доказателства за внесена държавна такса. Жалбоподателят изрично е предупреден за последиците от неизпълнение указанията на съда в срок, а именно, че въззивната му частна жалба ще бъде върната.

Съобщението е връчено на 13.03.2023 г. и по правилата за броене на срокове /чл. 60, ал. 4 ГПК/ едноседмичния срок за представяне по делото на доказателства за внесена по сметка на ПдОС държавна такса в размер на 15 лв. е изтекъл на 20.03.2023 г. Нито към него момент, нито към момента на издаване на обжалвания акт /24.03.2023 г. / жалбоподателят е представил указаните му доказателства за платена държавна такса, а и изобщо липсват твърдения в тази насока от негова страна.

Предвид на изложеното въззивната инстанция намира, че районният съд правилно е приложил разпоредбата на чл. 262, ал. 2, т. 2 ГПК като е върнал подадената срещу разпореждане от 06.01.2023 г. частна жалба, тъй като е дал ясни и точни указания на жалбоподателя в какво се състои нередовността й и как може да я отстрани в предоставения му срок. Освен това го е предупредил за неблагоприятните последици при неизпълнение на дадените му указания, поради което подадената срещу обжалваното разпореждане от 24.03.2023 г. частна жалба се явява неоснователна, съответно същото следва да се потвърди, като правилно и законосъобразно.

Мотивиран от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 7766/24.03.2023 г., постановено по гр. д. № 5775/2022 г. по описа на РС- Пловдив, с което е върната частна 2 жалба вх.№ 11928/07.02.2023 г. разпореждане №358 от 06.01.2023 г. против постановеното по делото

Определението не подлежи на обжалване.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

3