Разпореждане № 655 от 14.01.2026, Софийски районен съд
- Съд
- Софийски районен съд
- Дело
- Административно наказателно дело 17381/2024
- Вид
- Разпореждане № 655
- Подписан
- 14.01.2026
- В сила
- 04.06.2026
- Състав
- ГЮЛЯЙ ШЕМСИДИНОВА КОКОЕВА
Цитирани разпоредби
- чл.59, ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 655 гр. София, 14.01.2026 г.
СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 129-ТИ СЪСТАВ, в закрито заседание на четиринадесети януари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:
Председател: ГЮЛЯЙ Ш. КОКОЕВА като разгледа докладваното от ГЮЛЯЙ Ш. КОКОЕВА Административно наказателно дело № 20241110217381 по описа за 2024 година за да се произнесе, съдът взе предвид следното:
Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.
Образувано е по жалба на „**********“ ЕООД, с ЕИК: *******, представлявано по пълномощие от адв. К. А. К. против издадено срещу дружеството Наказателно постановление № 765606-F757959/16.04.2024 г. от С.К.Д. – началник на отдел „Оперативни дейности“-София, Дирекция „Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“ в ЦУ на НАП.
Обжалваното наказателното постановление, видно от инкорпорираната разписка в него е било връчено на представляващ дружеството-жалбоподател по пълномощие – А.Р.К.
/пълномощно на л.9-10 от делото/ на 04.11.2024 г. Считано от тази дата, 14-дневният срок за обжалване на наказателното постановление, предвиден в разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН, е изтекъл на 18.11.2024 г. /понеделник- работен ден/, като на 19.11.2024 г. същото е влязло в сила.
Жалбата против това НП, по която е образувано настоящето дело, е подадена до административнонаказващия орган чрез Системата за сигурно електронно връчване /ССЕВ/ на 19.11.2024 г.
От изложеното се налага извод за това, че жалбата е подадена след изтичане на 14дневния срок за обжалване, предвиден в разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което се явява просрочена и съответно – процесуално недопустима. Това налага връщане на същата на жалбоподателя и прекратяване на образуваното по нея съдебно производство.
Водим от горното, съдията-докладчик
РАЗПОРЕДИ:
1
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ И ВРЪЩА жалбата на „**********“ ЕООД, с ЕИК:
*******, представлявано по пълномощие от адв. К. А. К. против издадено срещу дружеството Наказателно постановление № 765606-F757959/16.04.2024 г. от С.К.Д. – началник на отдел „Оперативни дейности“-София, Дирекция „Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“ в ЦУ на НАП, като просрочена и съответно - процесуално недопустима.
ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по НАХД № 17381/2024г. по описа на СРС, НО, 129-ти състав.
Разпореждането подлежи на обжалване пред Административен съд – София град, в седемдневен срок от връчване на съобщението за него на жалбоподателя „**********“ ЕООД, с ЕИК: *******, представлявано по пълномощие от адв. К. А. К., ведно с препис от самото разпореждане.
Съдия при Софийски районен съд: _______________________
2