Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 1317 от 27.11.2025, Административен съд - Силистра

Съд
Административен съд - Силистра
Дело
Административно дело 367/2025
Вид
Разпореждане № 1317
Подписан
27.11.2025
Състав
Елена Чернева

Цитирани разпоредби

  • чл. 150, ал. 1, т. 8 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 210 · Закон за устройство на територията

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 1317

Силистра, 27.11.2025 г.

Административният съд - Силистра - I състав, в закрито заседание на двадесет и седми ноември две хиляди двадесет и пета година в състав:

Съдия:

ЕЛЕНА ЧЕРНЕВА като разгледа докладваното от съдията Елена Чернева административно дело № 367 по описа за 2025 година на Административен съд - Силистра, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба на Н. Н. В., [ЕГН] от гр. Тутракан, [улица], подадена чрез адв. Ж. М. А. от АК – Варна, против Решение № 1, т.1.1 от Протокол № 2/ 24.06.2025 г. на Комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със Заповед № РД-04-791/ 23.06.2025 г. на кмета на Община Тутракан.

Въз основа на приложените в административната преписка доказателства съдът констатира, че възникват съмнения за евентуално просрочие на жалбата, подадена пред съда. Изводите в тази насока произтичат от факта, че жалбоподателят е бил надлежно уведомен за издаването на оспорения административен акт на 26.08.2025 г., което се установява от приложеното с преписката известие за доставяне (л. 6 - гръб). Следователно 14 - дневния срок за подаване на жалба до съда е започнал да тече на 27.08.2025 г. и е изтекъл на 09.09.2025 г. (вторник, присъствен ден). Жалбата е постъпила в деловодството на Община Тутракан на 10.09.2025 г., което е видно от поставения вх. № ПО-10-7429 по регистъра, откъдето възникват и съмненията за просрочие. Тази констатация води до необходимост да се даде възможност на жалбоподателя да представи доказателства, че е спазил срока за обжалване на решението по съдебен ред (например възможно е жалбата да е подадена по пощата, което не е отразено надлежно).

Отделно от това следва да бъде задължен жалбоподателя да представи подписан екземпляр от жалбата в съответствие с изискването на чл. 150, ал. 1, т. 8 от АПК.

При изправянето на нередовностите и при допустимост на жалбата следва за се задължи ответника да завери копията на всички приложени писмени доказателства, съдържащи се в административната преписка.

Ето защо съдът

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата, по повод на която е образувано настоящото дело.

ЗАДЪЛЖАВА подателя на жалбата в 7-дневен срок от съобщаването на настоящото разпореждане: да представи в канцеларията на съда доказателства, че е спазил срока за обжалване по съдебен ред на Решение № 1, т.1.1 от Протокол № 2/ 24.06.2025 г. на Комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със Заповед № РД-04-791/ 23.06.2025 г. на кмета на Община Тутракан; да представи подписан екземпляр от жалбата (саморъчно или с квалифициран електронен подпис).

При неизпълнение на указанията производството по делото ще бъде прекратено.

При изпълнение на горните указания, препис от разпореждането да се изпрати на ответния орган – Комисията по чл. 210 от ЗУТ, назначена със Заповед № РД-04-791/ 23.06.2025 г. на кмета на Община Тутракан, който в 3-дневен срок от получаването следва да завери всички копия на писмени доказателства, съдържащи се в административната преписка.

Разпореждането не подлежи на оспорване.

Съдия: