Определение № 1372 от 08.06.2022, Окръжен съд - Бургас
- Съд
- Окръжен съд - Бургас
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 739/2022
- Вид
- Определение № 1372
- Подписан
- 08.06.2022
- В сила
- 08.06.2022
- Състав
- Мариана Георгиева Карастанчева, Кристиян Антониев Попов, Таня Ташкова Русева Маркова
Цитирани разпоредби
- чл. 274, ал. 1, т. 1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 62, ал. 2 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 40, ал. 1 · Закон за особените залози
- чл. 41 · Закон за особените залози
- чл. 41, ал. 2 · Закон за особените залози
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1372 гр. Бургас, 08.06.2022 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – БУРГАС, I ВЪЗЗИВЕН ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на осми юни през две хиляди двадесет и втора година в следния състав:
Председател: Мариана Г. Карастанчева
Членове:
Таня Т. Русева Маркова
Кристиян Ант. Попов като разгледа докладваното от Кристиян Ант. Попов Въззивно частно гражданско дело № 20222100500739 по описа за 2022 година за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по частна жалба, подадена от “ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА” АД с ЕИК 000694959, чрез пълномощника Антон Александров, в качеството му на старши юрисконсулт, срещу Определение № 264278 от 22.11.2021 г. постановено по гр.д. № 3816/2013 г. по описа на PC – Бургас, в частта с която е оставена без разглеждане подадената от банката жалба срещу разпределение, извършено от депозитаря А.Т. – С. и в частта, с която е прекратено производството.
Жалбоподателят излага съображения, че извода на първоинстанционния съд, че жалбата срещу разпределението е просрочена не отговаря на действителността. Изложени са подробни съображения. Моли за отмяна на определението в обжалваната част и за връщане на делото за разглеждане по същество.
Не е постъпил отговор от никой от ответниците по жалбата.
Частната жалба е процесуално допустима като подадена от лице с правен интерес, в срока по чл. 275, ал.1 ГПК и срещу подлежащ на обжалване акт по смисъла на чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК.
За да се произнесе по жалбата, настоящият съдебен състав обсъди доказателствата по делото, във връзка с доводите на страните, при което приема от фактическа и правна страна следното:
Производството е образувано по жалба на "Обединена Българска Банка" АД, с която се иска отмяна на основание чл. 41, ал. 2 Закона за особените залози на извършено разпределение от депозитаря А.Т. – С. от 30.04.2013 г.
С Разпореждане от 05.07.2013 г., препис от исковата молба е изпратен на всички присъединени по право кредитори и на депозитаря, а именно "Кридо 2002" ООД, "Профекс" ООД, "Алкол Лимитед" ЕООД и А. И. Т. С., с 1
ЕГН **********.
В предоставения срок за отговор заинтересованите страни, съгласно на чл. 41 и чл. 40, ал. 1 ЗОЗ, "Профекс" ООД, "Алкол Лимитед" ЕООД и депозитаря А. И. Т. – С. са изразили становище за недопустимост и неоснователност на жалбата.
Заинтересованата страна "Кридо 2002" ООД не е депозирала становище.
Бургаският районен съд е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 19.12.2013 г.
С молба вх. № 52073/11.12.2013 г. жалбоподателят е уведомил съда, че е предявил иск за нищожност на договор от 15.06.2012 г. за покупко-продажба на търговското предприятие на "Профекс Биопродукти" ООД като по повод същото е образувано гр. д. № 1029/2012 г. на Районен съд – гр. Елин Пелин /прекратено поради липса на подсъдност/ и образувано гр. д № 29872/2013 г. по описа на СРС, насрочено за 28.02.2014 г. С оглед на това е било направено искане за спиране на производството, поради преюдициалност.
В депозираната искова молба е посочено, че ищецът е разбрал за извършеното разпределение след като на 30.04.2013 г. е получил по своя сметка сумата от 10 000 лв., без да е било връчвано разпределение по чл. 41 ЗОЗ.
В молба № 22640 от 04.06.2013 г., в изпълнение указанията на съда, ищецът е посочил, че обжалваният от него акт е разпределение по чл. 41, ал. 1 ЗОЗ, извършено на 30.04.2013 г. от депозитаря, чрез превод на сумата от 10 000 лв. по банкова сметка на "ОББ" АД. Изложено е, че извършеното на 30.04.2013 г. действие не е обективирано в нарочен писмен акт, т. е. същият не е връчван на банката, но ищецът е узнал за разпределението с постъпването на горепосочената сума по неговата сметка, което обстоятелство е настъпило на 30.04.2013 г., поради което следвало да се приеме, че е получил съобщението за разпределението именно на тази дата.
В обжалваното определение първоинстанционния съд е приел, че жалбата е депозирана на 16.05.2013 г. и е подадена извън законоустановения срок за обжалване на разпределението, регламентиран в чл. 41, ал. 2 ЗОЗ /изтекъл на 08.05.2013 г./, поради което е счел, че жалбата, с която е сезиран и въз основа на която е било образувано производство е просрочена.
Този извод на първоинстанционния съд е неправилен.
Жалбата на "Обединена Българска Банка" АД е подадена чрез Български пощи на 07.05.2013 г., с индивидуален бар код на пратката - R PS1000 0253VR Е, поставен върху пощенския плик, който е приложен по делото. Пратката е получена в P C Бургас, на 09.05.2013 г. видно от обратна разписка с уникален бар код - номер ИД PS 1000 0253VR Е, който съвпада с номера върху пощенския плик. От изложеното е безспорно, че жалбата на "Обединена Българска Банка" АД не е просрочена, тъй като срокът започва да тече от на узнаване на извършеното разпределение, а именно 30.04.2013 г. – датата на превеждане на сумата от 10 000 лева и изтича на 07.05.2013 г., когато е подадена и жалбата.
2
Налице е хипотезата на чл. 62, ал. 2 ГПК, която следва да намери приложение в случая, тъй като производството по чл. 41, ал. 2 ЗОЗ се осъществява при съответното приложение на правилата на ГПК. Няма съмнение, че по аналогия следва да бъдат приложен общите правила в ГПК, при съобразяване на особеностите на производството.
С тези съображения първоинстанционното определение в обжалваната част следва да се отмени, а делото да бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия.
Така мотивиран, Бургаският окръжен съд
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Определение № 264278 от 22.11.2021 г. постановено по гр.д.
№ 3816/2013 г. по описа на PC – Бургас, в частта с която е оставена без разглеждане подадената от “ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА” АД с ЕИК 000694959 жалба срещу разпределение, извършено от депозитаря А.Т. – С. и в частта, с която е прекратено производството.
В Р Ъ Щ А делото на Районен съд – Бургас за продължаване на съдопроизводствените действия.
Определението е окончателно.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3