Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 62530 от 19.05.2023, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Частно гражданско дело 1220/2023
Вид
Разпореждане № 62530
Подписан
19.05.2023
В сила
19.05.2023
Състав
ГЕРГАНА ВЕЛИКОВА НЕДЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 410 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.414 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.414а · Граждански процесуален кодекс
  • чл.414а ал.2 · Граждански процесуален кодекс

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 62530 гр. София, 19.05.2023 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 164 СЪСТАВ, в закрито заседание на деветнадесети май през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:

Председател: Г.В.Н. като разгледа докладваното от Г.В.Н. Частно гражданско дело № 20231110101220 по описа за 2023 година намери следното:

Производството е образувано по реда на чл. 410 ГПК.

Постъпило е възражение с вх. № 117895/28.04.2023г. от длъжника „УИЗ ЕЪР УНГАРИЯ ЦРТ, със седалище в Унгария, действащо чрез „Уиз Еър Унгария Црт. – Клон България“ с ЕИК 200830927, чрез пълномощник адв. К. И.а от ХАК, за недължимост на сумите по издадената по делото заповед за изпълнение, поради извършено плащане на сумата от общо 1228,33 лв. /от 12.04.2023 г./, с което изцяло било погасено вземането на заявителя за главница, разноски и законна лихва.

Съдът констатира, че заповедта за изпълнение от 30.01.2023г. е връчена на длъжника на 24.02.2023 г., чрез адв. И.а, като след изтичане на срока по чл.414 от ГПК за подаване на възражение /изтекъл на 24.03.2023 г./, съдът е разпоредил издаване на изпълнителен лист в полза на заявителя. Видно от отбелязването на гърба на заповедта, ИЛ е издаден на 13.04.2023 г., но все още не е получен от заявителя И. П. Х. от гр. София.

С оглед изложеното, депозираното на 28.04.2023 г. възражение е подадено извън срока по чл.414а ал.2 от ГПК и като просрочено подлежи на връщане. Плащането, което се твърди да е извършено също е извън срока по чл.414а от ГПК и понастоящем следва да бъде съобразено едва пред съдебния изпълнител, в случай, че заявителят се снабди с издадения му ИЛ и образува изпълнително производство за събирането на вземането си.

Така мотивиран, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА като просрочено възражение с вх. № 117895/28.04.2023 г. на длъжника „УИЗ ЕЪР УНГАРИЯ ЦРТ, със седалище в Унгария, действащо чрез „Уиз Еър Унгария Црт.

– Клон България“ с ЕИК 200830927, чрез пълномощник адв. К. И.а от ХАК.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

1

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2