Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 110462 от 14.09.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 13753/2026
Вид
Разпореждане № 110462
Подписан
14.09.2026
В сила
14.09.2026
Състав
ЕВЕЛИНА ОГНЯНОВА МАРИНОВА

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 110462 гр. София, 14.09.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 62 СЪСТАВ, в закрито заседание на четиринадесети септември през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: ЕВЕЛИНА ОГН. МАРИНОВА като разгледа докладваното от ЕВЕЛИНА ОГН. МАРИНОВА Гражданско дело № 20261110113753 по описа за 2026 година

Производството е образувано по искова молба на В. Г. Г. срещу А. Т. В..

С разпореждане на съда от 28.05.2026 г., връчено на 01.07.2026 г., исковата молба е оставена без движение с указания към ищцата, в едноседмичен срок от съобщението:

1. да посочи имуществото, което наследодателят е притежавал към момента на своята смърт;

2. с оглед горното - да посочи цена на иска по чл.42 ЗН, доколкото същият се явява оценяем съгласно ТР № 4 по тълк. дело № 4/2014 г. на ОСГК на ВКС;

Ако предмет на завещанието е цялото или дробна част от имуществото на завещателя /тоест, когато завещанието е общо/, искът с правна квалификация чл.42 ЗН също е оценяем, тъй като имуществото на наследодателя представлява съвкупност от неговите имуществени права и задължения, които имат парична оценка. Поради това цената на иска с правна квалификация чл.42 ЗН за прогласяване нищожността на общо завещание също се определя съгласно чл.69, ал.1, т.4 ГПК с оглед стойността на сделката - стойността на цялото имущество на наследодателя или на завещаната дробна част от това имущество към момента на завеждане на делото.

3. да посочи изрично броя и вида на исковете, които предявява срещу ответника.

1

Указана е процесуалната последица от неизпълнение на указанията в срок, а именно - връщане на исковата молба.

В срока за изпълнение на указанията (който изтича на 08.07.2026 г.) с молба от 08.07.2026 г. ищцата е поискала продължаване на срока.

С определение от 10.07.2026 г. съдът е продължил, на основание чл.63, ал.1 ГПК, срока за изпълнение на указанията с две седмици, считано от датата на определението.

Продълженият срок е изтекъл на 24.07.2026 г. (петък).

Както в рамките на продължения срок, така и към момента, указанията на съда не са изпълнени, с оглед на което исковата молба следва да бъде върната.

Така мотивиран и на основание чл.129, ал.3 ГПК, съдът РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА искова молба с вх. № 158531/19.05.2026 г. на В. Г. Г. срещу А. Т.

В., във връзка с която е образувано гр.д. № 13753/2026 г. на СРС, ГО, 62 състав.

Разпореждането подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му с частна жалба пред СГС.

ДА СЕ ИЗПРАТИ на ищцата препис от разпореждането.

Съдия при Софийски районен съд: _______________________ 2