Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Разпореждане № 2924 от 23.05.2025, Окръжен съд - Варна

Съд
Окръжен съд - Варна
Дело
Въззивно гражданско дело 403/2025
Вид
Разпореждане № 2924
Подписан
23.05.2025
Състав
Весела Гълъбова

Цитирани разпоредби

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№ 2924 гр. Варна, 23.05.2025 г.

ОКРЪЖЕН СЪД – ВАРНА, V СЪСТАВ ГО, в закрито заседание на двадесет и трети май през две хиляди двадесет и пета година в следния състав:

Съдия:

Весела Гълъбова като разгледа докладваното от Въззивно гражданско дело № 20253100500403 по описа за 2025 година за да се произнесе взе предвид следното:

Подадена е касационна жалба с вх. № 14671/22.05.2025 г. от Т. Б. Б., ЕГН **********, с адрес: с. Въглен, общ. Аксаково, обл. Варна, чрез адв. А. Н. срещу Решение № 408/14.04.2025 г. по в. гр. дело № 403/2025 г. по описа на ВОС.

Съдът, след като извърши проверка за редовност на касационната жалба, констатира, че същата е подадена след изтичане на срока за обжалване на съдебния акт.

Предявени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, т. 2 и т. 3 от Кодекса на труда за признаване на уволнението за незаконно и неговата отмяна, както и за възстановяване на ищеца на предишната работа. Касае се за особено исково производство по реда на глава двадесет и пета от ГПК „Бързо производство“, в което съгласно чл. 315, ал. 2 ГПК в заседанието, в което се разглежда делото съдът посочва деня, в който ще обяви решението си, от който ден тече срокът за обжалването му.

Решение по делото е постановено на 14.04.2025 г., като в същото е указано на страните, че срокът за обжалване тече от 15.04.2025 г. – датата, която е била обявена в открито съдебно заседание.

Препис от решението е връчен на касатора на 23.04.2025 г., но връчването в случая е ирелевантно за момента, от който е започнал да тече срокът за касационно обжалване, доколкото същият е започнал да тече на 15.04.2025 г. и е изтекъл на 15.05.2025 г. Съгласно ТР № 12/11.03.2013 г. по 1 тълк. дело № 12/2012 г. ОСГК на ВКС срокът за обжалване на решение, обявено при условията на чл. 315, ал. 2 ГПК тече от датата, на която съдът е посочил, че ще постанови решението си. Връчването по чл. 7, ал. 2 ГПК на преписи от решението променя началния момент на срока за подаване на жалба само ако на страните е изпратен препис от решението с други указания или решението е обявено след датата, предварително посочена по чл. 315, ал.

2 ГПК.

В настоящия случай в съобщението до касатора е посочено, че решението подлежи на обжалване, както е посочено в него, а именно считано от 15.04.2025 г. Същото е постановено на 14.04.2025 г. преди указания срок за обжалване, касационна жалба е депозирана на 22.05.2025г. срокът за обжалване е изтекъл на 15.05.2025 г., поради което същата се явява просрочена.

На основание чл. 286, ал.1, т. 1 ГПК касационната жалба подлежи на връщане.

Мотивиран от горното, съдът

РАЗПОРЕДИ:

ВРЪЩА касационна жалба с вх. № 14671/22.05.2025 г. на Т. Б. Б., ЕГН **********, с адрес: с. Въглен, общ. Аксаково, обл. Варна, срещу Решение № 408/14.04.2025 г. по в. гр. дело № 403/2025 г. по описа на ВОС.

РАЗПОРЕЖДАНЕТО подлежи на обжалване едноседмичен срок от връчването му на страната. пред

ВКС в

Съдия при Окръжен съд – Варна: _______________________ 2