Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 1187 от 15.05.2024, Апелативен съд - София

Съд
Апелативен съд - София
Дело
Въззивно частно гражданско дело 1226/2024
Вид
Определение № 1187
Подписан
15.05.2024
В сила
30.07.2024
Състав
Мария Яначкова, Миглена Йовкова, Десислава Борисова Николова

Цитирани разпоредби

  • чл. 48, ал.2 · Закон за банковата несъстоятелност
  • чл. 68 · Закон за банковата несъстоятелност

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1187 гр. София, 15.05.2024 г.

АПЕЛАТИВЕН СЪД - СОФИЯ, 4-ТИ ГРАЖДАНСКИ, в закрито заседание на петнадесети май през две хиляди двадесет и четвърта година в следния състав:

Председател: Мария Яначкова

Членове:

Десислава Б. Н.а

Миглена Йовкова като разгледа докладваното от Миглена Йовкова Въззивно частно гражданско дело № 20241000501226 по описа за 2024 година

Въззивното производство е инициирано с ЧЖ от "Българиан Еъруейз Груп" ЕАД, ЕИК 131085074, чрез адв. Й. Й. срещу Разпореждане №1885/01.03.2024г. по т.д.

№2175/2023г. на СГС. Същата съдържа оплаквания за незаконосъобразност на атакувания акт и искане за отмяната му и връщане на делото на СГС за продължаване на съдопроизводствените действия. Твърди се, че обявлението в ТР на постановеното решение №81/15.01.2024г. не е било хронологично поставено между обявените актове по партидата на КТБ АД /н./, поради което не е било възприето от страната и е пропуснала срока за обжалването му. Сочи, че допълнително объркване е породило връчването на съобщение от СГС за същия акт и указаната в него възможност да бъде обжалван.

Отговор на ЧЖ е подаден от процесуален представител на КТБ АД /н./, който поддържа, че СГС правилно е приложил разпоредбите на чл. 48, ал.2 и чл. 68 от ЗБН, поради което уведомяването чрез обявление в ТР е породило правни последици. Счита, че с оглед на това ЧЖ е неоснователна.

Въззивният състав констатира, че ЧЖ е редовна и допустима, поради което следва да бъде разгледана по същество.

По същество :

В производството по т.д.2175/2023г. на СГС е постановено решение №81/15.01.2024г., което е било обявено в ТРРЮЛНЦ на 15.01.2024г. В същото решение е указано на страните, че подлежи на обжалване с ВЖ пред САС, в двуседмичен срок от обявяването му в ТР, от който момент се счита връчено на страните на осн. чл. 48, ал.2 от ЗБН. Последната разпоредба императивно предвижда, че определенията и решенията на съда, които подлежат на обжалване, се считат връчени на заинтересованите страни от деня на обявяването им в търговския регистър. Поради това, всички процесуални срокове, вкл. този за въззивно обжалване, започват да текат от предвидения в закона момент. В казуса решението е било обявено на 15.01.2024г., поради което преклузивният срок за обжалване пред САС е изтекъл на 29.01.2024г./работен ден/. Върнатата с атакуваното разпореждане ВЖ е депозирана от "Българиан Еъруейз Груп" ЕАД на 29.02.2024г., т.е. 1 – месец след изтичането на срока за обжалване, поради което е просрочена. Като такава тя следва да бъде върната и като е постанови разпореждане в този смисъл, СГС е процедирал законосъобразно.

Ирелевантни се явяват възраженията на частния жалбоподател, че не е възприел 1 обявяването на решението в ТРРЮЛНЦ, тъй като обявлението не е било хронологично подредено и че е получил съобщение за постановяването му, което го е объркало. Към последното е приложен препис от решението, като в съобщението му е указано, че актът подлежи на обжалване, както е посочено в него, т.е. от обявяването му в ТР. Заедно с това, начина на връчване на акта е регламентиран в закона – чл. 48, ал.2 от ЗБН, като съда е приложил тази норма и така е изпълнил процесуалното си задължение за връчване.

По изложените съображения, апелативният съд приема, че Разпореждане №1885/01.03.2024г. по т.д. №2175/2023г. на СГС е правилно и следва да го потвърди.

Така мотивиран, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане №1885/01.03.2024г. по т.д. №2175/2023г. на СГС.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна касационна жалба, в 1 – седмичен срок от съобщаването му, пред ВКС.

Председател: _______________________

Членове:

1. _______________________

2. _______________________

2