Определение № 13 от 05.01.2026, Административен съд - Плевен
- Съд
- Административен съд - Плевен
- Дело
- Административно дело 831/2025
- Вид
- Определение № 13
- Подписан
- 05.01.2026
- Състав
- Любомира Кръстева
Цитирани разпоредби
- чл.144 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 161 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 176а, ал. 4 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 213а, ал. 3 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 228 · Административнопроцесуален кодекс
- чл. 64 и сл. · Граждански процесуален кодекс
- чл. 66, ал. 1, изр. второ · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 13 по входящ номер № 1 от 05.01.2026 г.
Плевен, 05.01.2026 г.
Административният съд - Плевен - X състав, в закрито заседание на пети януари две хиляди двадесет и шеста година в състав:
Съдия:
ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА като разгледа докладваното от съдията Любомира Кръстева административно дело № 831/2025 г. на Административен съд - Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по чл. 213а, ал. 3 и чл. 228 от АПК във вр. с чл.144 от АПК във вр. с чл. 64 и сл. от ГПК.
С Решение № 3788/15.12.2025 г. постановено по адм. д. № 831/2025 г. по описа на съда е отхвърлена предявената жалба и е осъдена жалбоподателката К. Г. Д. с [ЕГН], [населено място], обл. Плевен, [улица] да заплати разноски на Професионална гимназия по моден дизайн [ЕИК], [населено място] [улица] в размер [рег. номер]. за адвокатско възнаграждение.
Съобщението е връчено на Д. на 15.12.2025 г. Срокът изтича на 29.12.2025 г., понеделник, работен ден.
Постъпила е молба с вх.№7192/16.12.2025 г. от К. Г. Д., с която се иска изменение на решението в частта за разноските, като се намалят разноските за адвокат до размер между 100 лв. и 200 лв. Препис от молбата е връчен на директор на Професионална гимназия по моден дизайн [ЕИК], [населено място] на 19.12.2025 г. чрез адв. Т..
На 05.01.2026 г. е постъпила молба вх.№ 1 от К. Д., изпратена чрез ССЕВ на 30.12.2025 г. в 23,36 ч., с която се прави искане за възстановяване на срока за подаване на касационна жалба против решението, като се твърди, че касационната жалба не е подадена в срок поради възникнал технически проблем в ССЕВ на 28 и 29.12.2025 г. Приложена е и касационна жалба против Решение № 3788/15.12.2025 г. постановено по адм. д. № 831/2025 г. по описа на съда.
Приложени са два листа с текст, за които се твърди, че са разпечатани изображения на страницата на ССЕВ със съобщение за грешка в системата при опити за изпращане на касационната жалба до съда в срок.
Редът за възстановяване на срок за касационно обжалване е този по чл. 228 от АПК във вр. с чл.144 от АПК във вр. с чл. 64 и сл. от ГПК. Съдът счита, че чл. 161 от АПК е неприложим, тъй като урежда конкретно възстановяване на срок за обжалване на административни актове пред съда, не и на срок за касационно обжалване на съдебни актове или общо на срокове за извършване на процесуални действия.
От основателността на искането за възстановяване на срока за касационно оспорване на решението зависи допустимостта на касационната жалба. По делото е подадена и молба за изменение на решението в частта за разноските. Съгласно чл. 176а, ал. 4 от АПК искането за разноските следва да се разгледа от ВАС заедно с касационната жалба, ако тя е редовна и допустима, поради което настоящият административен съд не следва да се произнася по молбата за изменение на решението в частта за разноските преди да е налице окончателно произнасяне по искането за възстановяване на срока за касационно обжалване на решението.
Следва да се връчи препис от молбата за възстановяване на срока за касационно оспорване на решението на ответника, като се предостави едноседмичен срок за отговор, след което делото да се насрочи за открито съдебно заседание с призоваване на страните, на основание чл. 213а, ал.3 и чл. 228 от АПК във вр. с чл.144 от АПК във вр. чл. 66, ал. 1, изр. второ от ГПК.
Воден от горното, Плевенски административен съд, десети административен състав,
ОПРЕДЕЛИ:
1. Да се връчи на ответника препис от молба вх.№1/05.01.2026 г. за възстановяване на срока за касационно оспорване на Решение № 3788/15.12.2025 г. постановено по адм. д. № 831/2025 г. по описа на АдмСПлн, подадена от К. Г. Д. с [ЕГН], [населено място], обл. Плевен, [улица], ведно с приложенията.
2. Предоставя на ответника едноседмичен срок от съобщението, в който да представи отговор по молбата.
Препис от определението да се връчи на страните.
Делото да се докладва след изпълнение на определението или изтичане на срока, за насрочване в открито съдебно заседание.
Съдия: