Решение № 260073 от 15.02.2021, Районен съд - Плевен
- Съд
- Районен съд - Плевен
- Дело
- Административно наказателно дело 733/2020
- Вид
- Решение № 260073
- Подписан
- 15.02.2021
- В сила
- 29.03.2021
- Състав
- ДАРИЯ ИВАНОВА МИТЕВА МАРИНОВА
Цитирани разпоредби
- чл.59 и сл. · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.59 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.63 ал.2 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл.84 · Закон за административните нарушения и наказания
- чл. 174, ал. 3 · Закон за движението по пътищата
- чл.183 ал.2 · Наказателно-процесуален кодекс
Р
Е Ш Е Н И Е
№ ............
Гр.
Плевен 15.02.2021 г.
В
ИМЕТО НА НАРОДА
Плевенският районен съд, трети наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и девети януари през две хиляди и двадесета и първа година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИЯ МИТЕВА
При секретаря Даниела Тодорова в присъствието на прокурора .......... като разгледа докладваното от съдия МИТЕВА НАХД №733 по описа на същия съд за 2020 г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.
Обжалвано е наказателно постановление № 20-0938-001101/27.02.2020 год., издадено от ***Сектор „Пътна полиция“ гр.Плевен към О.н.М. с което на ***,***, ЕГН********** на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ са наложени административни наказания – ГЛОБА в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС, за 24 месеца за нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, както и на основание Наредба № Iз-2539 на МВР се отнемат общо 12 точки.
Жалбоподателят не излага подробни съображения в жалбата си до съда,като твърди че причината за това е да не пропусне срока за обжалване на НП.В съдебно заседание, редовно призован, се явява. Представлява се от процесуалния му представител адв. ***-***,, който поддържа жалбата и направеното с нея искане.
Въззиваемата страна ОД на МВР гр.Плевен , сектор „Пътна полиция“, редовно призована, не изпраща представител.
Съдът, като съобрази събраните по делото писмени доказателства намира, че жалбата против процесното НП е подадена извън срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН. Същата е депозирана не пред АНО , а директно пред съда на
10.04.2020 година, видно от входящия печат на РС-гр.Плевен. По делото има данни същата да е била изпратена по пощата с пощенско клеймо 09.04.2020г. Самото НП е било връчено на 31.03.2020година, видно от разписката към НП.
Съгласно чл.59 ал.2 от ЗАНН, нарушителят може да обжалва постановлението в 7-дневен срок от връчването му. Такова отбелязване е направено и в самото НП. В настоящия случай срокът за депозиране на жалбата пред административно наказващия орган /АНО/ е започнал да тече от следващият ден – 01.04.2020 година и изчислен по правилата на субсидиарно приложимия, съгласно разпоредбата на чл.84 ЗАНН, чл.183 ал.2 от НПК, е изтекъл на 07.04.2020г. включително /вторник/, който е бил работен ден, т. е. жалбата е подадена много след изтичане на установения преклузивен срок – на 10.04.2020 година.
В тази насока жалбоподателят и неговият повереник не са ангажирали никакво становище. Поради което същият не е бил възпрепятстван и в възможност да подаде жалба.
Налице е процесуална пречка /отрицателна процесуална предпоставка/ за допустимостта на образуваното съдебно наказателно-административно производство.
При така установените факти, настоящата инстанция приеме, че жалбата е просрочена, като подадена извън срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, поради което производството по делото следва да бъде прекратено.
Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.2 от ЗАНН съдът Р Е
Ш И :
ПРЕКРАТЯВА производството по НАХД № 733/2020 година по описа на Районен съд - Плевен.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Плевенски административен съд по реда на глава дванадесета от АПК в 14 дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ :