Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Акт от 01.07.2021, Административен съд - Русе

Съд
Административен съд - Русе
Дело
337/2021
Подписан
01.07.2021

Цитирани разпоредби

  • чл.159, т.5 · Административнопроцесуален кодекс
  • чл. 225а, ал. 1 · Закон за устройство на територията
  • § 4, ал. 1 · Закон за устройство на територията

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ гр. Русе, 01.07.2021 година

Административен съд Русе, VIІ-ми състав, в закрито съдебно заседание на първи юли, през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

СЪДИЯ: Йълдъз Агуш след като разгледа докладваното от съдията административно дело № 337 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Постъпила е жалба от А.В.Д. ***, против заповед № РД-11-117 от 09.04.2021г на кмета на Община Бяла, с която на основание чл.

225а, ал. 1 от ЗУТ е наредено премахването на незаконен строеж: навес затворен тип от три страни, с приблизителни размери в план 3.50м/20м, находящ се в УПИ I-198 в кв.12 по рег.план на с.Полско Косово, община Бяла, обл.Русе, с административен адрес: с.Полско Косово, община Бяла, обл.Русе, ул.“Отец Паисий“ № 22, извършен без одобрени проекти и без разрешение за строеж.

Съдът установи, че оспорената заповед

№ РД-11-117 от 09.04.2021г на кмета на Община Бяла, е съобщена на А.В.Д. по реда на §

4, ал. 1 от ДР на ЗУТ, съгласно който ред предвидените в този закон и в актовете по неговото прилагане съобщаване от компетентните органи на заинтересуваните лица по реда на АПК се извършва чрез отправяне на писмено съобщение.

Оспорената заповед е съобщена чрез писмено съобщение с изх. № 34-00-340 от 26.04.2021 г., към което е приложен препис от заповедта. Оспорващата е удостоверила лично, върху самото съобщение, че на 26.04.2021г. е получила заповедта.

В заповед № РД-11-117 от 09.04.2021г на кмета на Община Бяла, препис от която е връчен на оспорващата със съобщението, е посочен срок за оспорване, 14-дневен срок за обжалване, считано от съобщаването, пред АС Русе.

Съобщението, както и препис от заповедта, е получено лично от жалбоподателката на 26.04.2021г, видно от удостоверяването от страна на оспорващата върху съобщението/л. 86 от преписката/.

Срокът за обжалване на оспорения административен акт е изтекъл на 10.05.2021г. /присъствен ден/, а жалбата е подадена от А.В.Д. на 13.05.2021 г., в деловодството на Община Бяла, с вх.№ 34-00-418/13.05.2021г., следователно е просрочена и като такава следва бъде оставена без разглеждане.

По изложените съображения и на основание чл.159, т.5 от АПК, съдът

О

П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ

БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на А.В.Д. ***, против заповед № РД-11-117 от 09.04.2021г на кмета на Община Бяла, като недопустима и ПРЕКРАТЯВА производството по жалбата на А.В.Д. ***, против заповед № РД-11-117 от 09.04.2021г на кмета на Община Бяла.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на А.В.Д. ***.

СЪДИЯ: