Определение № 1082 от 13.07.2023, Окръжен съд - Плевен
- Съд
- Окръжен съд - Плевен
- Дело
- Въззивно частно гражданско дело 453/2023
- Вид
- Определение № 1082
- Подписан
- 13.07.2023
- В сила
- 13.07.2023
- Състав
- СИЛВИЯ ЦВЕТКОВА КРЪСТЕВА, РЕНИ ВАЛЕНТИНОВА ГЕОРГИЕВА, ЕМИЛИЯ АТАНАСОВА КУНЧЕВА
Цитирани разпоредби
- чл. 129, ал.3 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 274, ал.1, т.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 275, ал.1 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 278 · Граждански процесуален кодекс
- чл. 60, ал.5 · Граждански процесуален кодекс
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 1082 гр. Плевен, 13.07.2023 г.
ОКРЪЖЕН СЪД – ПЛЕВЕН, V ВЪЗ. ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ, в закрито заседание на тринадесети юли през две хиляди двадесет и трета година в следния състав:
Председател: СИЛВИЯ ЦВ. КРЪСТЕВА
Членове:
РЕНИ В. ГЕОРГИЕВА
ЕМИЛИЯ АТ. КУНЧЕВА като разгледа докладваното от СИЛВИЯ ЦВ. КРЪСТЕВА Въззивно частно гражданско дело № 20234400500453 по описа за 2023 година ПРОИЗВОДСТВО по чл. 278 вр. чл. 274, ал.1, т.1 ГПК.
Пред Плевенския окръжен съд е постъпила частна жалба от адв. В. Ч. като процесуален представител на адв. К.И.М. и М. И. Ч. срещу Определение № 2396/ 30. 05. 2023 г. по гр. д. № 1939/ 2023 г. по описа на РС- Плевен, с което исковата молба е върната на основание чл. 129, ал.3 ГПК и производството по делото е прекратено. Частните жалбоподатели твърдят, че определението е неправилно и незаконосъобразно, тъй като е спазен срокът за внасяне на държавна такса за предявяване на иска, но поради пропуск на ищците не са представени доказателства по делото пред районния съд в указания от съда законов срок. Отправено е искане за отмяна на определението за връщане на исковата молба и за връщане на делото на РСПлевен за продължаване на последващите процесуални действия.
ПЛЕВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на частните жалбоподатели, счита, че частната жалба е подадена в законовия срок по чл. 275, ал.1 ГПК от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на въззивно обжалване, поради което е ДОПУСТИМА.
По същество частната жалба е ОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:
С Разпореждане № 5262/ 06. 05. 2023 г. районният съд, след 1 направеното уточнение на ищците за цената на предявените искове и петитума на исковата молба, е указал на ищците в едноседмичен срок от съобщението да представи доказателства за внесена по сметка на РС- Плевен държавна такса в размер на 302, 04 лв., като е указано, че при неизпълнение исковата молба ще бъде върната. Уведомлението за разпореждането е получено от процесуалния представител на ищците ад. В. Ч. на 16. 05. 2023 г. и съгласно чл. 60, ал.5 ГПК срокът за изпълнение на указанията на съда е изтекъл на 23. 05. 2023 г., който е работен ден.
По делото не е постъпила молба с доказателства за внесена държавна такса, поради което съдът е върнал исковата молба поради неизправени нередовности в указания законов срок. Пред въззивната инстанция е представен платежен банков документ от 22. 05. 2023 г. за внесена по сметка на РС- Плевен държавна такса в размер на 306, 28 лв. съобразно указанията на съда по гр. д. № 1939/ 2023 г. Представена е и молба на адв. В. Ч. с дата 22.
05. 2023 г. до РС- Плевен за представяне на доказателства за внесена държавна такса, която не е регистрирана в районния съд.
С оглед изложените доказателства въззивният съд приема, че пред районния съд ищците не са представили в указания законов срок доказателства за внесена държавна такса за предявяване на иска. Независимо от това след като са налице доказателства, че такава такса е внесена съобразно указанията на съда по сметка на РС- Плевен на 22. 05. 2023 г. преди изтичането на законовия срок за изправяне на нередовности по исковата молба, то следва обжалваното определение на районния съд за връщане на исковата молба да бъде отменено и делото да бъде изпратено на РС- Плевен за извършване на последващи процесуални действия.
По изложените съображения, съдът
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ Определение № 2396/ 30. 05. 2023 г. по гр. д. № 1939/ 2023 г. по описа на РС- Плевен, с което исковата молба на К.И.М. и М. И.
Ч. чрез адв. В. Ч. срещу „ТОПЛОФИКАЦИЯ – ПЛЕВЕН“ АД с ЕИК114005624 е върната на основание чл. 129, ал.3 ГПК и
2 производството по делото е прекратено, КАТО
ВРЪЩА гр. д. № 1939/ 2023 г.на РС- Плевен за извършване на последващи процесуални действия.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
Председател: _______________________
Членове:
1. _______________________
2. _______________________
3