Към съдържанието
Правото

Търсене / Съдебна практика

Определение № 6055 от 11.02.2026, Софийски районен съд

Съд
Софийски районен съд
Дело
Гражданско дело 23969/2024
Вид
Определение № 6055
Подписан
11.02.2026
Състав
ТЕОДОРА АНГЕЛОВА КАРАБАШЕВА

Цитирани разпоредби

  • чл. 130 · Граждански процесуален кодекс
  • чл. 60, ал. 5 · Граждански процесуален кодекс
  • чл.13,ал. 2 · Закон за управление на етажната собственост
  • чл.16, ал.7 · Закон за управление на етажната собственост
  • чл. 40 · Закон за управление на етажната собственост
  • чл. 40,ал.2 · Закон за управление на етажната собственост

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 6055 гр. София, 11.02.2026 г.

СОФИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, 171 СЪСТАВ, в закрито заседание на единадесети февруари през две хиляди двадесет и шеста година в следния състав:

Председател: ТЕОДОРА АНГ. КАРАБАШЕВА като разгледа докладваното от ТЕОДОРА АНГ. КАРАБАШЕВА Гражданско дело № 20241110123969 по описа за 2024 година

Производството по делото е образувано по искова молба, предявена пред съда на 20.04.2024г., тъй като на същата дата е изпратена по пощата. По твърдения на ищеца в исковата молба, съобщението по чл.16, ал.7 ЗУЕС, е залепено на 20.03.2024г. Искът по чл. 40 от ЗУЕС следва да е предявен в законоустановения преклузивен срок. Съгласно чл. 40, ал. 2 от ЗУЕС, законодателят е предвидил, че потестативното право да се иска отмяна на взетите от ОС на ЕС решения може да се упражни пред съд, но само в предвидения 30 - дневен преклузивен срок, който започва да тече от получаване на решението по реда на чл. 16, ал. 7 от ЗУЕС, съгласно разпоредбата на чл. 40,ал.2 ЗУЕС.

Съгласно чл. 16, ал. 7 от ЗУЕС управителят (председателят на управителния съвет) в 7-дневен срок от провеждане на ОС на ЕС поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата съобщение за изготвянето на протокола, като за поставянето на съобщението се съставя протокол от управителя и един собственик, ползвател или обитател, в който се посочва датата, часът и мястото на поставяне на съобщението. Ищецът не твърди да е лице сред предвидените в чл.13,ал. 2 ЗУЕС – лице, което не живее в ЕС или отсъства повече от 1 месец, като е уведомила затова, поради което и за ищецът срокът за оспорване на решението тече от поставяне на съобщението, че протоколът от проведеното ОС е изготвен.

Самата ищца твърди, че е налице съобщение, поставено на 20.03.2024г.

Цитираната разпоредба на чл. 40, ал. 2 ЗУЕС поставя като начало на 30-дневния преклузивен срок – връчването на протокола от ОС на ЕС, което по твърдения на самата ищца е станало на 20.03.2024 г. Това е датата, от която следва да се брой срокът по чл. 40, ал.

2 ЗУЕС. Законът го определя като 30-дневен. Т.е. срокът се брои по дни. В този случай приложение намира разпоредбата на чл. 60, ал. 5 ГПК, конкретно – срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът и изтича в края на последния ден. Срокът е започнал да тече на 21.03.2024 г. и е изтекъл в края на 19.04.2024 г.

/присъствен ден/. При броенето по дни следва да се има предвид, че месец март има 31 дни.

Исковата молба е подадена извън срока - на 20.04.2024 г. чрез използване на универсална пощенска услуга.

Предвид изложеното предявените от М. С. Ч. искове с правно основание чл. 40 ЗУЕС се явяват процесуално недопустими. Исковата молба следва да бъде върната, а производството по делото - да бъде прекратено.

Така мотивиран, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

1

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 23969/2024 г. по описа на СРС, I-во ГО, 171 състав на основание чл. 130 ГПК.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийския градски съд в едноседмичен срок от връчването на преписа.

Служебно изготвен препис от определението да се връчи на М. С. Ч..

Съдия при Софийски районен съд: _______________________

2